MSI PE60 2QE: notebook pro zralé hráče

Kvalitní herní notebook nemusí svůj výkon hlásit do světa barevně podsvícenou klávesnicí a dramatickým designem. Stačí ten výkon prostě mít.

Když řeknu notebook MSI, vybaví se vám nejspíš nějaký herní speciál s agresivními tvary a všemi barvami svítící klávesnicí. Špičkový model PE60 z řady Prestige je z trochu jiného soudku. Nechybí mu sice výkonné herní komponenty, ale design už cílí na dospělejší publikum a nabízí nejen výkon, ale i kvalitní obraz a zvuk.

V zavřeném stavu působí PE60 jako normální patnáctipalcový notebook vyrobený z lepších materiálů. Na odiv staví kovové kryty (spodní kryt je z plastu) a kompletní nabídku portů. Nechybí ani DVD vypalovačka, byť existuje v nabídce MSI i tenčí varianta PX60 bez mechaniky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozložení klávesnice směřuje na hráče. Vlevo nejsou žádné přebytečné klávesy, i klávesa Win se přesunula doprava. Podsvícení je bílé a prosvětluje i boky kláves.

Po otevření uvidíte podsvícenou klávesnici s tradičním herním MSI rozložením, tedy s klávesou Win odsunutou mimo hráčův dosah. Případně ji v BIOSu můžete prohodit s vlevo umístěnou klávesou Fn. Rozpaky u mě budí jen použité písmo na popiscích ve stylu Playstation 3 nebo prvního Spidermana. Nejvíce to vadí u kláves kombinujících české i slovenské znaky. Nenápadnému klidnému stylu notebooku by slušelo jiné písmo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Touchpad je normální v dobrém slova smyslu. Gesta více prsty a klepání funguje, samostatná tlačítka už v prémiových modelech ale často nevidíme. Tři tlačítka nad klávesnicí spouští plný chod ventilátorů, nastavují barevné režimy a zapínají počítač

Touchpad je na dnešní dobu starší konstrukce se samostatnými tlačítky pod pevným touchpadem. Tlačítka ale moc používat nemusíte, protože gesta více prsty a klepání do touchpadu fungují spolehlivě. Navíc se u tohoto typu notebooku předpokládá větší používání myši.

Jen bílé podsvícení klávesnice můžete nastavit ve třech úrovních jasu pro celou klávesnici. Podsvícené jsou i boky kláves, nejen popisky. U notebooků MSI pro zapínání barevného podsvícení slouží samostatné tlačítko, to zde spouští barevné profily pro displej.

Právě FullHD PLS obrazovka s úhlopříčkou 15,6" je u tohoto stroje příjemným překvapením. Věrné barvy a dobré pozorovací úhly oceníte nejen při hraní, ale i při sledování filmů a úpravách fotek. V MSI nabídli barevné profily - hráč, noční žlutý režim, sRGB, design, kancelář a film. Nejpoužitelnější režimy hráč, sRGB a Film mají stejně přesný barevný gamut, liší se mírně v důrazu na světlé a tmavé části obrazu. V kategorii notebooků není taková kvalita obrazu rozhodně pravidlem. 

Klepněte pro větší obrázek
Displej jsme pro jistotu změřili i sondou a ta potvrdila náš dojem, pokrytí sRGB je na notebookový displej výborné a lze jej doporučit i pro úpravy fotek a videa.

Displej sice nenabídne 4K rozlišení, ale popravdě na takové ploše je FullHD ideální, ostatně i vzhledem k použité grafice Nvidia GTX 960M. V kombinaci s procesorem Core i7-5700HQ máte na stole vše sladěné pro výborný herní zážitek. Můžete si vybrat, zda budete hrát s plnými detaily, kdy průměrná rychlost běhá někde nad 30 snímky za sekundu nebo trochu slevíte z obrazových orgií a pojedete nad 60 snímky za sekundu. Platilo to pro aktuální GTA V i loňský Shadow of Mordor. Grafika má ale jen 2 GB paměti, takže se do maximálních textur nepouštějte. 

I při dlouhodobém hraní zůstává povrch notebooku chladný. Pod levou částí klávesnice, kde obvykle leží hráčova ruka, je schovaný úsporný procesor, který si vystačí s jednou větví heatpipe. Grafika leží na pravé straně a chladí ji hned tři heatpipe větve. Tyto čtyři větve jsou rozděleny do dvou samostatných chladicích okruhů s výstupy na zadní straně. Ve výsledku je na důležitých místech notebook chladný a teplý vzduch fouká dozadu. I v letošních parnech běželo chlazení spolehlivě a nezaskočily ho delší herní seance. Hluk chlazení můžete případně regulovat utilitou Silent Option, ale charakter šumu ventilátorů mi nepřišel rušivý ani příliš hlučný. Samostatným tlačítkem na klávesnici můžete případně vynutit maximální režim ventilace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlavní konektory kromě napájení jsou nalevo, USB 2.0 vpravo cílí asi na připojení myši. Připojit můžete dva další displeje (HDMI, miniDP s podporou 4K) a používat je současně s tím vestavěným

Rozmístění konektorů vyhovuje dobře pro práci. Nalevo, kde většinou nemáte položenou ruku, jsou všechny podstatné konektory. LAN, HDMI, mini DisplayPort, tři USB 3.0 a pozlacené audio konektory. Rád bych tu viděl i napájení, to se ale přesunulo na pravou stranu, kde je dále čtečka karet, USB 2.0 a optická mechanika. Na přední straně jsou jen signalizační diody a dvojice reproduktorů. Samostatný basový reproduktor je na spodní straně notebooku.

Klepněte pro větší obrázek
Nahimic může zvuk pokazit nebo mírně vylepšit, vestavěné reproduktory bez zapnutého posílení hlasitosti a mírného zvýšení basů zní mdlým dojmem

Pro zvuk ještě můžete využít nástroj Nahimic s nastavením efektů a zvýrazněním určitých frekvencí. S vypnutými efekty je zvuk trochu mdlý, na úkor věrnosti se dá ale zapnout do živějšího hlasitějšího stylu. Nahimic také slibuje HD záznam zvuku při streamování her na internet. Výkon pro hraní a současné streamování notebok určitě má.

Vnitřní uspořádání notebooku, kde je dobře vidět chlazení grafické karty, procesoru i jednotlivé reproduktory ukazuje i další výhodu tohoto notebooku. Kromě terabajtového disku na data obsahuje i M.2 SSD s kapacitou 128 GB. Na rychlý start systému je to ideální, a vejde se vám tam případně i nějaká aktuální hra, které zrovna chcete dát rychlost SSD. Ostatní bez problémů existují na velkém terabajtovém disku.

Klepněte pro větší obrázek
Dva nezávislé chladící okruhy, reproduktory, SSD a HDD, paměť, akumulátor nebo optická mechanika. Vše je pod krytem pohodlně dostupné.

Uvnitř můžete vidět i akumulátor se slušnou kapacitou 42 Wh, vzhledem k výkonným komponentám to ale na dlouhou práci bez napájení nestačí. Notebook přehrával film jen dvě hodiny, a v lehké kancelářské práci notebook žil jen o dvacet minut déle. Notebook tedy má nejraději připojení do zásuvky s občasným přenášením.

 

Naměřili jsme

3DMark   Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
- Fire strike 4036
- Sky diver 12733
- Cloud gate 17736
- Ice Storm 81961
PCMark 8 Conv 3305
PCMark 8 OpenCL 3809
Shadow of mordor Ultra* 33,2 FPS (13,8-53)
GTA V Very High* 39,9 FPS
GTA V doporučené v GFE* 61,3 FPS
HD film/kancelář s WiFi 2:03 hodiny
kancelář bez WiFi 2:15 hodiny

* u her byly nastaveny textury na úroveň pro 2 GB grafické paměti, v případě GTA V také tráva nastavená na normal, s vyšším nastavením hra padala. Je to chyba hry objevující se i u jiných konfigurací. GFE - GeForce Experience
Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
MSI PE60 2QE

Core i7-5700HQ (2,7GHz)
Nvidia GeForce GTX 960M 2GB
16 GB RAM
128GB M.2 SSD + 1TB HDD 7200ot
15,6" FullHD PLS matný
802.11ac, BT 4.0
Gigabit LAN, HDMI, mini DisplayPort, 3× USB 3.0, USB 2.0, čtečka SD, sluchátka, mic-in, HD webcam
38,3 × 26 × 2,7 cm
2,3 kg

MSI, cz.msi.com
není v prodeji hce counter

Tento stroj zkrátka není určený na čtení Facebooku v kavárně, je to výkonný herní nebo pracovní stroj, který nestaví výkon na odiv provedením těla, ale soustředí se na sladěné komponenty. Za podobnou cenu můžete mít od jiných značek podobnou konfiguraci se starším procesorem a 4K displejem. Popravdě ale raději ocením kvalitní barvy na Full HD displeji a ten 4K si případně připojím přes mini DisplayPort port.

Notebook MSI PE60 2QE stojí přes čtyřicet tisíc (není v prodeji hce counter), stačí si ale vyzkoušet nějaký herní notebook kolem dvaceti tisíc, abyste uznali, že je ta cena zasloužená. Tady u her nemusíte dělat kompromisy, aby vůbec jely na hratelných snímcích za sekundu. SSD minimálně pro systém by dnes měla být povinnost a kvalitní barevně věrný displej využijete, i když vypnete hru a pustíte se do nějaké seriózní práce. Na pohled obyčejný design notebooku žádnou pozornost nepřitáhne, ale i to může být pro zájemce užitečná vlastnost. 

Diskuze (11) Další článek: Týden Živě: Automobil pod útokem a klíčový den Microsoftu

Témata článku: Video, Notebooky, Testy, MSI, Herní notebook, Jet audio, Spodní kryt, Notebook vyrobený, Patnáctipalcový notebook, Hlavní konektor, Prémiový model, Průměrná rychlost, Bílé podsvícení, Tráva, Spiderman, Mini USB, Vnitřní uspořádání, Plný detail, Použité písmo, Mini notebooky s úhlopříčkou 10, Shadow, Webcam, Sky diver, Mini klávesnice, Paměti ram do notebooku, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači