MSI K7T Pro: jedna z prvních

S uvedením procesorů AMD Duron a Athlon Thuderbird pro patici Socket A nutně musely přijít desky, které tyto procesory podporují. Jednou takovou deskou je MSI K7T Pro s čipsetem VIA Apollo KT 133.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Petr Broža: S uvedením procesorů AMD Duron a Athlon Thuderbird pro patici Socket A nutně musely přijít desky, které tyto procesory podporují. Jednou takovou deskou je MSI K7T Pro s čipsetem VIA Apollo KT 133.

Základní deska MSI K7T Pro se svými vlastnostmi velmi podobá staršímu modelu K7 Pro, který je určen pro AMD Athlon ve Slotu A. Inovace však jsou celkem zásadní – čipset AMD 750 byl nahrazen čipsetem VIA Apollo KT 133, který je téměř totožný se starším KX 133. Liší se vlastně jen podporou patice Socket A, ostatní vlastnosti jsou shodné.

Šlape na dvě stě

Základní vlastnosti desky jsou dané čipsetem: podpora AGP 4×, pamětí SDRAM 133 MHz, 200 MHz interní frekvence sběrnice (100 MHz DDR), řadič Ultra ATA/66, v každém paměťovém banku až 512 MB a 4 porty USB. Na základní desce najdete 6 slotů PCI, které všechny umí pracovat v režimu Bus Master (stejně jako starší BX Master), po jednom slotu AGP a CNR, zcela však chybí slot ISA – to je celkem logický krok. Slot ISA totiž částečně nahrazuje zvukový čip integrovaný na desce kompatibilní se standardem AC’97. Deska je standardu ATX a s běžným vyvedením dvou portů USB, dvou portů PS/2, paralelního a dvou sériových portů; navíc jsou zde vstupy a výstupy zvukové karty. Další dva porty USB je možné použít pomocí tzv. „USB headeru“, který je k deskám dodáván.

Mám ránu po ránu

Desce nechybí možnost probudit počítač k činnosti přes modem a síťovou kartu. Síťovka a modem však musí tyto funkce podporovat. Na desce je také vývod na dva přídavné porty USB. Kabel pro vyvedení portů na zadní stranu skříně však není standardní součástí balení. Velice užitečná je možnost zapnutí počítače na heslo napsané na klávesnici. To se hodí v případě, že máte počítač hluboko pod stolem a nechcete se při zapínání ohýbat pod něj – heslo totiž může být jen jedno písmeno.

Houkačka v nebezpečí

Po instalaci systému, stejně jako u všech základních desek s čipsetem VIA, doporučuji provést instalaci balíčku VIA 4in1, který se momentálně nachází na webu VIA (www.via.com.tw) ve verzi 4.24. Můžete také využít dodávaného cédéčka, kde kromě 4in1 najdete poměrně velké množství různých nástrojů. Mezi ty nejužitečnější patří bezesporu PC Alert III, který umožňuje pečlivě sledovat ve Windows stav hardwaru – teplotu procesoru, teplotu uvnitř skříně, otáčky větráčků u chladičů, napětí procesoru, čipsetu, zdroje apod. Lze také nastavit meze, v nichž se tyto hodnoty mohou pohybovat. Jakmile se třeba přehřívá procesor, budete upozorněni nepřeslechnutelným houkáním (jak ze speakeru, tak ze zvukové karty). Důležitou funkcí je rovněž nastavení frekvence sběrnice přímo z Windows, a to za běhu.

S výkonem nahoru

Deska je vhodná i pro ladiče výkonu. Umožňuje měnit frekvenci sběrnice od 100 do 167 MHz ve velmi malých krocích (1–3 MHz), měnit napětí procesoru a čipsetu. Napětí procesoru lze měnit v rozsahu plus/minus 0,1 V od základního napětí. Právě zvýšené napájení umožňuje zlepšit stabilitu přetaktovaného počítače.

Z výsledků testů je patrné, že AMD Duron hodně dotahuje na klasický AMD Athlon ve Slotu A (512 kB vyrovnávací paměti L2) stejně jako na Pentium IIIE na stejné frekvenci, zatímco Celerona nechává v aplikačním výkonu poměrně daleko. To je dáno tím, že Celeron běží pouze na frekvenci sběrnice 66 MHz, zatímco Duron a Athlon na 200 MHz, Pentium IIIE na 100 MHz. Celeron má také ze všech procesorů nejméně využitelné vyrovnávací paměti na čipu.

MSI – důvod k upgrade

Nové procesory AMD Duron a Athlon Thunderbird jsou prostě důvodem k provedení rozsáhlejšího upgradu. Pokud se chystáte k výměně základní desky, nemáte důvod váhat. Aplikační i syntetický výkon překonává stávající procesory a základní desky jsou stejně dobré a kvalitní jako ty pro Intel. Testovaná MSI K7T Pro si v ničem nezadá s velmi dobrým BX Masterem pro procesory Intelu a díky čipsetu KX 133 přidává několik možností navíc. Prostě další Microstar, jak má být.

základní deska
MSI K7T Pro
Zdroj: Vikomt, Holoubkov
Telefon: (0181) 95 10 81
Cena: 6 230 Kč včetně DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: čipset VIA Apollo KT 133, 6 slotů PCI, 1 slot AGP (4×), 1 slot CNR, Socket A pro AMD Athlon/Duron, rozhraní Ultra ATA/66, integrovaná zvuková karta, 4 porty USB, 3 sloty DIMM, maximálně 1,5 GB paměti, nastavení frekvence FSB od 100 do 167 MHz.


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (14) Další článek: I Německo už má svůj digitální podpis

Témata článku: Windows, MSI, Slot, Základní napětí, Vyrovnávací paměť, Desky, Port, Síťovka, Deska, Porta, Základní frekvence, Jed, Apollo 11, Alert


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku