MSI K7N420: nForce naostro

12. února 2002
Češi a Internet SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Vzpomínáte si na náš první pre-realese test desky A7N266 s čipsetem nForce? Nyní se nám do rukou dostala deska MSI K7N420 s totožným čipsetem. Od minulé recenze se změnilo několik věcí - deska je již v "plné" verzi a nVidia uvedla novou verzí ovládačů pro nForce. Má šanci nVidia porazit slavné KT266A či levné SiS745? Je nForce to nejlepší pro vašeho Athlona XP?
MSI K7N420: nForce naostro
 

nForce - teorie a fakta

Kdybych byl Jerry Sandersem, šéfem AMD, tak bych chrochtal blahem - Athlony XP prorazily! Jejich úspěšnost nebyla zapříčiněná jenom tím, že bylo zaveden Model Numbering, ale také, že se vyrojilo obrovské množství desek s mnoha různými čipsety. Vzpomínáte si na start Athlona ve Slotu A? V té době bylo k sehnání jenom pár desek s jedním čipsetem - AMD 750. Teď je situace úplně jiná. Nejenom, že máme čipsety od AMD, ale také od VIA, SiS a dokonce nVidia (schází z pochopitelných důvodů Intel). 

NVidia minulý rok předvedla svůj zbrusu nový čipset s kódovým jménem Crush "Drtič" 12, jinak řečený nForce. Nový čipset je určený pro procesory AMD (sice mezi nVidii a Intelem jistá jednání probíhají, avšak k žádným kloudným výsledkům se nedospělo) Athlon XP, ale bez problému na něm lze zprovoznit Athlon (Thunderbird) nebo Duron (Morgan i Spitfire). 

Čipset se objevil zhruba na podzim 2001, čekalo se od něj mnoho, nakonec však odešlo mnoho uživatelů s prázdnou. NForce sice nebyl špatný, ale přišel pozdě. Na trhu již byl čipset KT266A, který se nForce výkonnostně vyrovnal a přitom byl levnější.

Nyní se situace ustálila, sice desky s nForce jsou pořád dražší než s KT266A: ceny kolem 6000 - 7000 Kč, ale přeci jen je to zajímavější než ceny kolem 8000 - 9000 Kč. K tomu se ještě objevily nové čipsety bez grafického jádra s označením nForce 415, které by měly být levnější. Dalším "vylepšovákem" jsou nové ovladače, které zvýšily výkon čipsetu o několik procent (viz.testy).

Čím se nForce liší od ostatních čipsetů? Jako první podporuje "128-bit" paměťovou sběrnici, která pracuje na principu dvou separátních 64-bit řadičů. Paměťová sběrnice je rozdělena na dva kanály, které osadíme dvěmi příslušnými pamětmi. Vypadá zajímavě, teoretická propustnost by mohla být až 4,2 GB/s, ale realita je jiná. Díky celkem pomalé FSB sběrnici s propustností 2100 MB/s (a reálnou sotva poloviční) žádný zázrak čekat nemůžeme. I když oba dva paměťové kanály využíváme naplno, naroste výkon jen o pár procent ve srovnání s využití jen jednoho paměťového kanálu. Celému tomuto "zázraku" říka nVidia TwinBank architecture. 

Mezi Northbridgem (Integrated Graphic Procesor - IGP) a Southbridgem (Media and Comunnication Processor - MCP) je natažena zbrusu nová paměťová sběrnice HyperTransport s propustností 800 MB/s. Sice se vám to může zdát hodně (V-link od VIA s propustností 533 MB/s se zatím chystá), ale v praxi se tato propustnost nevyužije, protože se využívá zejména na přenos dat na IDE zařízení, které si bohatě vystačí s dnešní V-link, který má propustnost 266 MB/s.

Dvoukanálová paměťová sběrnice je velmi zajímavá, sice se to u nForce příliš neprojevuje, ale např. u takového Pentia 4 při využití dvou RDRAM modulů je nárůst již poměrně citelný. Největší rozkvětu se však dvojkanálové sběrnice dočkají až s příchodem procesorů Hammer. S integrací řadiče do procesoru se rapidně sníží latence a zvýší propustnost. Jen pro porovnání: dnešní sběrnice (u procesorů AMD) mezi paměťovým řadičem a procesorem dosahuje propustnosti 2,1 GB/s, k tomu je ještě vytěžována grafickou kartou a ostatními periferiemi. U procesorů Hammer bude mít interní sběrnice v procesoru propustnost 19,2 GB/s. Sice se také musí o místo na slunci dělit s Hypertransportem, ale těch 5,3 GB/s (2x PC2700 paměti) se v celém tom objemu dat ztratí.

Další specialitkou nForcu je integrované grafické jádro GeForce 2 MX, které je spíš neobtíž (Jirka Kwolek: Je to stejný případ, kdyby jedna z podmínek koupi luxusní vily bylo zakoupení ojetého trabanta, kterého byste museli mít povinně zavřeného v garáži). Důvod je prostý - výkon nForce patří spíše do skupiny high-end, proto se zde počítá spíše s grafickou kartou typu GeForce 3 nebo GeForce 4 Ti. NVidia si to částečně uvědomuje, a proto předvedla i nForce bez grafické karty. Ale úplně se nepoučila! Nástupce NForce s kódovým jménem Crush 17 bude obsahovat opět obsahovat grafické jádra - nyní výkonnější GeForce 4 MX (NV17).

Poslední věci, která by vás mohla zaujmout, je logo Dolby Digital. I zde se nejedná o žádný zázrak. Nepočítejte s tím, že si počítač připojíte rovnou na domácí kino a bude se dívat na DVDčka. MCP dokáže pouze převést digitální audio signál do formátu Dolby Digital AC3. Pokud si chcete doopravdy "užít" musíte si pořídit Dolby Digital dekodér, který není zadarmo. 

Nové nForce jsou prodávány v několika variantách:

  • nForce 420D - nejběžnější dvoukanálová verze nForce s enkodérem Dolby Digital
  • nForce 420 - dvoukanálová verze nForce bez enkodéru Dolby Digital
  • nForce 220D - jednokanálová verze nForce s enkodérem Dolby Digital
  • nForce 220 - jednokanálová verze nForce bez enkodérem Dolby Digital
  • nForce 415 - dvoukanálový nForce bez grafického jádra

Témata článku: MSI, Zázrak, Propustnost, Aplikace, Prince, Smart TV, Kate, Šířka, Bestseller, Spitfire, Hammer, Paměťová sběrnice, Audio ovladač dolby, Trabant, Wine, Morgan, Hifi, Nová paměť, Sis, Winzip, Bios, Teorie, Špatná stabilita, Slot


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky