MSI GS40 Phantom: Malý notebook s velkým srdcem

  • Plnohodnotný herní notebook v kompaktním těle
  • větší akumulátor díky vypuštění optické mechaniky
  • GTX 970M a Core i7-6700HQ v tak malém těle jinde nenajdete

MSI je dnes specialista na herní notebooky. Nemusí se ale vždy jednat o velké těžko stěhovatelné obludy. GS40 ukazuje, že výkon herního stroje můžete získat i v příjemně přenosném balení.

Model GS40 charakterizuje 14“ Full HD IPS displej. Řadí se tedy k rozměrově menším notebookům, což podtrhuje příslušnost k tenké řadě GS. Při tak malých rozměrech připadá hmotnost 1,6 kila pocitově větší, ale je hluboko pod běžnými herními notebooky.

Z vnějšku zaujme kovový kryt displeje s prosvíceným logem MSI, kov kryje i plochu okolo klávesnice. Zbytek krytů je z plastů, ale notebook se výrazněji nekroutí. Podobné šasi používá MSI u větších herních notebooků, kde se s častým přenášením nepočítá. U tohoto menšího lépe přenosného notebooku bychom ale ocenili přece jen zvýšenou odolnost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Steelseries klávesnici ocení i nehráči. Červená dioda na vypínači je přece jen dost silná. Rozložení je klasické bez výstřelků MSI s odsouváním klávesy Win.

Klávesnice opět nese logo Steelseries a pocit z dotyku a stisku kláves je výtečný. Od MSI nejsme moc zvyklí na kvalitní touchpady, přece jen herní notebooky ovládáte častěji myší, ale tady je touchpad výborný. Prsty po povrchu příjemně kloužou a nechybí podpora gest bez nutnosti proklikávat touchpad. Barvu dvouúrovňového červeného podsvícení klávesnice nezměníte, jas diod navíc může při pohledu z boku trochu rušit. Výraznou červenou svítí i tlačítko zapnutí a stavové diody na přední hraně. Pro používání v noci bych zvážil jejich přelepení izolepou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Od tak malého těla byste asi asi výkon nečekali. Nasávání na spodní straně raději nezakrývejte. Velký zdroj, který MSI dává k výkonným počítačům, tady působí trochu nepatřičně, 

Kvůli vtěsnání výkonných komponent do malého těla najdete výdechy chlazení hned na třech místech. Dva vzadu a jeden na pravé straně. Jeden okruh chladí procesor Core i7-6700HQ, druhý s dvěma výdechy pak grafickou kartu Geforce GTX 970M. Naštěstí ani při větší zátěži hluk neobtěžuje a při běžné práci je notebook zcela tichý. Pokud notebook leží na stole nemáte ani při delších herních seancích pocit, že by se nebezpečně zahříval. Topí hodně ze spodní strany, kde jsou i nasávací otvory, takže pokládat notebook při hraní na stehna nedoporučuji. V tak malém těle bude chlazení nutně pracovat s menšími tolerancemi, během krátkého testu ale nedokážeme posoudit odolnost vůči prachu v žebrování chladičů nebo slábnoucí pastě. Během našeho testování ale notebook nedával znát, že by pracoval na hraně možností. 

Vnitřní úložiště zajišťuje terabajtový klasický disk, kterému sekunduje 128 GB SSD zapojené do NVMe rozhraní. Komunikuje tedy na rychlosti PCI Express a řadí se k tomu nejrychlejšímu, co jsme kdy v noteboocích testovali.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na pravém boku leží USB-C, ke kterému můžete připojit až dva 4K displeje. Výdechy chlazení jsou na zadní a pravé straně.

Rozložení konektorů jsme od MSI viděli lepší, ale tady není místa nazbyt. Nalevo je gigabitová síťovka Killer, která se dokáže spojit s bezdrátovou standardu ac pro rychlejší přenos. USB 3.0, čtečka SD karet a dva audio konektory pro herní sluchátka. Vpravo najdete HDMI, USB 3.0 a nové USB 3.1 typu C. MSI se u něj brání označení Thunderbolt, ale můžete na něj připojit dva 4K displeje, přenášet data rychlostí 10 Gb/s a nabíjet zařízení 3 A na 5 V. Na zadní straně pak ještě najdete mini Display port. Celkově notebook zvládá tři displeje současně. Dva externí s vestavěným, nebo tři jen externí.  

Naměřili jsme

3D Mark 8
     Klepněte pro větší obrázek
     Klepněte pro větší obrázek
Fire Strike 6607
Sky Diver 17400
Cloud Gate 20796
Ice Storm 67482
PCMark 8
Accelerated 3388
Standard 3157
Unigine Valley Extreme HD
FPS 27,5
score 1149
Unigine Heaven Extreme
FPS 49,7
score 1253
Výdrž
film 5:05
Kancelář 7:40
 

Klepněte pro větší obrázekMSI GS40 Phantom

Core i7-6700HQ, 2,6 GHz (3,5 GHz)
Geforce GTX 970M, 3 GB
8 GB DDR4
1 TB 7200 ot/min + 128 GB SSD
14", Full HD, IPS, matný 
LAN, 2× USB 3.0, USB-C 3.1, HDMI, mini Display port, čtečka SD, 2×audio
WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.1
Akumulátor 61 Wh
34,5 × 24,5 × 2,3 cm
1,6 kg

Cena: od 42 990 Kč 
MSI GS40 6QE-026CZ Phantom
Zapůjčil: MSI

Všechny komponenty dohromady nabídnou potřebný výkon pro hraní na vestavěném Full HD displeji. Grafika 970M s procesorem jsou tady v syntetických testech o pár procent pomalejší, než v dříve testovaném větším notebooku MSI GE72, celkový výkon ale zachraňuje rychlé SSD. Na možnosti hrát moderní hry s vysokým nastavením detailů se nic nemění. Protože uvnitř není místo pro optickou mechaniku, více prostoru dostal akumulátor. Ač od herních notebooků MSI nejsme zvyklí na dlouhé výdrže, tady je přes pět hodin sledování filmů nebo sedm a půl hodiny psaní textů příjemným zjištěním.

MSI se sice snažilo zmenšit rozměry notebooku, napájecí zdroj ale dostanete stejný jako k větším notebookům. U stroje pro časté přenášení už tato velká cihla dokáže vadit. Podobně jsme u MSI notebooků zvyklí na mnohem větší úhel otevření displeje. Díky dobrým pozorovacím úhlům to ale zásadní problém neznamená.

GS40 Phantom výborně klame tělem. Neřekli byste, že tak malý notebook může být výkonnou pracovní stanicí nebo herním počítačem. V tak malých rozměrech podobný výkon jinde nenajdete. Příplatek za malé rozměry se nekoná. 43 tisíc korun za nabízený výkon je pod cenou stejně vybavených notebooků s větším displejem. Na druhou stranu si velké notebooky zase díky většímu prostoru pro chlazení mohou dovolit vymáčnout ze stejných komponent vyšší výkony. 

Diskuze (11) Další článek: Google jednal s vládou Velké Británie o autech bez řidiče

Témata článku: Notebooky, Testy, Video, MSI, Bezdrátové nabíjení, Velký zdroj, Valley Extreme, Steelseries, Nasávací otvor, Cihla, Notebooky malé, Časté přenášení, Podobný výkon, Malý notebook, Velký, Fire strike, Velká odolnost, Malý, Score, Moderní USB-C, PHA, Nabízený výkon, Klasický disk, Síťovka, Syntetický test, Bezdrátové nabíječky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows