MS ve fotbale: stamilionové sociální rekordy

Fotbalový svátek je za námi a i když si nepřipsal rekord v návštěvnosti, rekordní byl na sociálních sítích. Se statistikami přispěchal Facebook i Twitter, kde bylo MS nejúspěšnější událostí vůbec.

Světový šampionát ve fotbale v neděli skončil vítězstvím Německa nad Argentinou, kromě toho má však ještě dva další vítěze – Facebook a Twitter. Obě sociální sítě zaznamenaly rekordy, které se v průběhu MS zvyšovaly a potvrdily, že je o ně stále zájem. Kromě nedělního finále samozřejmě bodovala i potupná porážka Brazílie od Německa. Twitter i Facebook se úspěchem pochlubily na svých blozích, kde zveřejnily konkrétní čísla i další zajímavosti.

Twitter – nejúspěšnější událost v historii

V průběhu mistrovství světa bylo odesláno celkem 672 milionů tweetů, které se šampionátem souvisely. Tím se fotbalové MS 2014 stalo událostí, o které se na Twitteru mluvilo nejvíce. Samozřejmě není úplně spravedlivé srovnávat fotbalový svátek trvající 32 dnů s šestnáctidenní olympiádou nebo jednodenním Super Bowlem nebo vyhlášením Oscarů. Nic to však nemění na tom, že Twitter fotbalem celý měsíc opravdu žil.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud bychom tedy měli určit jednodenního rekordmana, který má na svědomí nejvíc příspěvků, bude to stejně jeden ze zápasů z MS. Nejvíce se totiž psalo 8. července o zápasu Německo – Brazílie, v němž byl domácí tým zahanben porážkou 7:1. Fanoušci odeslali celkem 35,6 milionů tweetů souvisejících s tímto utkáním. Druhé místo v tomto hodnocení si vybojovalo finále, o kterém se napsalo 32,1 milionů příspěvků.

Že byla vysoká porážka Brazílie něčím neobyčejným, svědčí i fakt, že v žebříčku nejkomentovanějších okamžiků pochází 3 z 5 právě z tohoto zápasu. V okamžiku, kdy Německo domácí mužstvo rozdrtilo, se zvýšil počet odesílaných příspěvků za minutu na rekordní hodnotu 618 725 TPM (tweets per minute). Na druhém místě pak je gól Sami Khediry z tohoto semifinále, jenž zaznamenal 580 166 TPM. A až na třetím místě je vítězná branka celého šampionátu s 556 449 TPM.

Klepněte pro větší obrázek
Aktivita na Twitteru v průběhu celého turnaje - kliknutím se dostanete na interaktivní verzi mapy (nedoporučujeme otvírat na slabších strojích)

Neymar sice turnaj nedohrál kvůli zranění, i tak se stal nezmiňovanějším hráčem na Twitteru během MS. Na druhém místě jej následoval Lionel Messi a o značný nárůst popularity se postaral Luis Suárez. Ten byl nezmiňovanější postavou v okamžiku, kdy pokousal italského útočníka Chilleliniho. Bezprostředně po incidentu se jeho nickname objevil ve více než dvou milionech tweetů.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě těchto celkových dat se Data Team Twitteru podělil i o další zajímavosti z průběhu šampionátu. Na průběhu penaltového rozstřelu ukázal, jak může jediné kopnutí do míče ovlivnit milionovou sociální síť. Na grafu níž je průběh tweetů za minutu v průběhu penalt. Hodnoty TPM však nejsou založeny na klíčových slovech týkajících se přímo mistrovství světa, ale na celkových hodnotách Twitteru v té době. Autoři analýzy přesně rozklíčovali okamžiky, kdy je počet příspěvků nejmenší (hráč kope do míče) a jak naopak raketově roste při proměnění pokutového kopu.

Klepněte pro větší obrázek
Počet všech příspěvků na Twitteru v průběhu penalt mezi Brazíií a Chile

Facebook – miliardy interakcí

Ani na Facebooku fanoušci nezaháleli a světový šampionát se zde taktéž stal nejúspěšnější událostí v historii sítě. Alespoň jednu interakci (like, sdílení, komentář) vygenerovalo 350 milionů uživatelů, kteří jich mají na svědomí celkem přes 3 miliardy.

Na Facebooku se na rozdíl od Twitteru nemluvilo nejvíc o semifinále Německo-Brazílie, ale o finálovém zápase. Do dění na Facebooku se v té době zapojilo 88 milionů uživatelů s celkovým počtem 280 milionů interakcí. Na potupu Brazílie reagovalo přes 66 milionů lidí. Právě pořadatelská země si odnesla kromě sedmigólového přídělu od Německa i rekord v podobě podílu uživatelů Facebooku, kteří se zapojili do komentování MS. Ze všech brazilských uživatelů na Facebooku se celých 57 % některým způsobem vyjádřilo k šampionátu.

Mnoho údajů Facebooku koreluje s Twitterem. Je to především moment, který měl na sociálních sítích největší odezvu. I zde se jím stal gól Sami Khediry v semifinále s Brazílií na 5:0. Na druhém místě se umístil konec finálového zápasu Německa s Argentinou.

Klepněte pro větší obrázek
Pětice momentů s největším počtem interakcí

Facebook také přišel s žebříčkem hráčů, o kterých se nejvíce mluvilo. Stejně jako na Twitteru jím byl Neymar, následován Lionelem Messim a Cristianem Ronaldem. Kousací fantom Suárez zde obsadil až čtvrtou příčku.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo a kde o fotbalovém šampionátu nejvíc mluvil

Na Facebooku mají lepší možnosti, jak určit demografické skupiny, které o šampionátu nejčastěji hovořili. Nejvíc aktivní byli muži ve věku 18-24 let, kteří mají na svědomí 22 %  všech interakcí. Následuje je starší skupina mužů 25-34 let a ženy ve věku 18-24 let.

Nejvíce lidí komentovalo šampionát v Brazílii. Status nebo komentář související s fotbalovým mistrovstvím zde napsalo 55 milionů uživatelů. O sedm milionů méně to pak bylo ve Spojených státech a 19 milionů uživatelů okomentovalo MS v Mexiku.

Klepněte pro větší obrázek
Nejúspěšnějí fotka letošního MS - Neymar a Thiago Silva mají přes 2,4 milinů lajků

Jsme zvědaví, jak událost se postará o překonání těchto rekordů z fotbalového šampionátu. Podařit by se to mohlo třeba letní olympiádě, která se za dva roky bude konat rovněž v Brazílii.

Váš názor Další článek: Microsoft propustí 18 000 zaměstnanců, většinou z Nokie

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Sport, Twitter, Statistiky, Fotbal, Celý měsíc, Celkové vítězství, Moment, REK, Fantom, Luis, Chile, Oscar, Gól, Semifinále, Světový šampionát, Super, Značná popularita, Argentina, SoC, Tweet, Značný nárůst, Rekord, World Cup


Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF