MS sníží ceny aby porazil Linux

Podle interního emailu, který má k dispozici International Herald Tribune, je MS odhodlaný nabízet svůj software při vládních a velkých korporátních zakázkách se slevou, pokud proti němu půjde nabídka postavená na OS Linux.

V zájmu získat zakázky velkých institucí a státní správy, ve kterých je soupeřem Linux, je Microsoft připraven použít prostředky ze svých tajných fondů tak, aby mohl nabídnout své produkty s většími slevami nebo dokonce zadarmo. Tvrdí to online verze deníku International Herald Tribune.

IHT má k dispozici kromě jiných interních materiálů také kopii emailu s předmětem „Microsoft Confidential“ tehdejšího obchodního ředitele Microsoftu Orlanda Ayaly, ve kterém dává manažerům prodeje pokyn k využití speciálních fondů za účelem získání kontraktů, ve kterých má větší naděje na úspěch řešení založené na Linuxu: „Za žádných okolností nesmíme prohrát proti Linuxu (Under NO circumstance lose against Linux),“ stojí v emailu. Jedním z příjemců této elektronické zprávy byl i výkonný ředitel MS Steve Balmer.

Využití speciálního fondu obhajoval ve středečním rozhovoru šéf operací Microsoftu v regionu EMEA Jean-Philippe Courtois. Podle něj bylo součástí kompetitivní strategie na trhu zahrnujícím vládní a školní zakázky. Podle Courtoise používá podobné praktiky i konkurence: „Sun Microsystems, Inc. například dává vládním organizacím a školám zdarma StarOffice. Podle dalšího interního emailu bylo na podobné účely vyčleněno pro finanční rok 2003 180 milionů dolarů. Z toho 140 milionů bylo určeno na podporu serverového software. IHT v článku uvádí, že v letech 2001-2002 používal i další neférové obchodní praktiky. Zmiňuje například účast pracovníků Microsoftu na výstavě LinuxExpo, kteří  měli podloudným způsobem získat informace o finanční politice svých Linuxových konkurentů v oblasti školství.

Microsoft v reakci na zmíněný článek vydal soubor otázek a odpovědí, které mají osvětlit danou problematiku. Podle tohoto dokumentu je popsaný program legální součástí aktivit společnosti Microsoft a řídí se platnými zákony. Pravost emailů citovaných deníkem IHT odmítl Microsoft komentovat, ale chování Microsoftu popisované v článku se podle vyjádření společnosti týkají programů, které společnost přijala za účelem zpřístupnění svých produktů zákazníkům za nižší ceny. Nařčení z nemorálního jednání svých představitelů na Linux Expu pak Microsoft odmítá jako věc, která se neslučuje s hodnotami, které Microsoft vyznává. Vyjádření Microsoftu se dotýká také oblasti Open Source software ve státní správě. Podle něj zatím žádná vláda nevyjádřila výraznou preferenci Open Source řešení. Vyhýbavou odpověď zvolil Microsoft na otázku, zda se zveřejnění informací v článku na IHT dotkne vyšetřování praktik společnosti Evropskou unií: „Pokračujeme v konstruktivní spolupráci s EU na řešení tohoto případu.“

V době, kdy Ayala původní email rozeslal, byl v hierarchii Microsoftu mužem číslo tři, nesl zodpovědnost za celosvětové prodeje produktů Microsoftu a jejich marketing. V současné době působí Ayala na vedoucí pozici v nové divizi Small and Midmarket Solutions & Partner Group.

Přestože má Linux minimální podíl na osobních počítačích, v oblasti serverů je pro Microsoft výrazným konkurentem. Kromě praktik zmíněných v článku na IHT nasadil MS v boji proti Linuxu jako operačnímu systému pro webové servery také novou edici produktu Windows Server 2003 Web Edition za velice nízkou cenu. Linux jako alternativu ke komerčním produktů vyhledávají nejen rozvojové země, ale podporu Open Source projektů kodifikovala také Evropská unie ve svých programech eEurope a eEurope+.

Přestože nabídka množstevních slev je poměrně běžnou záležitostí, Evropská unie tyto možnosti omezuje u společností, které mají dominantní roli na trhu. Chování Microsoftu EU již několikrát řešila a je možné, že zveřejnění interních materiálů Microsoftu může způsobit další vyšetřování a ovlivnit rozhodnutí v již probíhajících případech.

Diskuze (125) Další článek: Pustí Seznam.cz Google k vodě?

Témata článku: Microsoft, Linux, Cena, Orlando, Speciální edice, Email, Under, Původní materiál, Evropská záležitost, Deník, Tribune, Lin


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji