MS small biz Office 97

Prodej Office 97 je dvojnásobný oproti prvním týdnům prodeje Office 95.
Kdy je vhodná snaha jít proti konkurenci? Při prvních náznacích či až tehdy, když získá pevnou půdu pod nohama? Většina firem jde druhou cestou, která znamená odrážet pouze velmi vážné útoky. Microsoft byl zatím téměř vždy schopný jít spíše cestou první, a hodlá to zřejmě prokázat i v enormně důležité a citlivé oblasti kancelářských programů.

Proti zajetému gigantovi útočí konkurence (v pořadí 1. Lotus, 2. Corel, dále ještě Claris, Software602 a už skoro nikdo) především cenou. Jak nemuset snížit ceny a přitom (možná) vytěsnit konkurenty?

První kombinace postupů se týká „velké" Office 97. Jednak není vůbec nezajímavá možnost „uživatelem namíchatelné směsi" aplikací, vždy za cenu standardní Office. Jedná se o kterékoli čtyři aplikace z osmi (Word, Excel, Access, Outlook, FrontPage, Publisher, TeamManager, PowerPoint). Uživatelé databází tak nemusí volit drahou verzi „professional", aby dostali kombinaci např. Word/Excel/Access/Outlook, pro jiné se bude více hodit TeamManager či Publisher. Microsoft odpovídá i na nepříjemnou otázku týkající se zpětné nekompatibility (soubory „97" nejsou čitelné v předchozích verzích), když vytvořil a zdarma šíří konvertor těchto formátů.

To je ale stále pouze předkrm, který by určitě nemohl být hlavní zbraní proti konkurenci. Microsoft ovšem chystá (a to poměrně utajeně, bez zveřejnění jakýchkoli dalších informací) edici s předběžně pokřtěnou jako „small biz", což je cenové zvýhodnění pro menší partnery, kteří Office předinstalovávají. Jak je známé, ceny za tzv. OEM (třetí firmou předinstalovaný) software jsou výhodné pro velké producenty počítačů, méně však pro producenty menší, které právě Microsoftu odlákává konkurence s finančně téměř bezkonkurenční nabídkou. OEM verze konkurenčních programů (Lotus, Corel, Claris) jsou totiž dostupné za částky v řádu stokorun, což dává tomuto producentovi právo (oprávněně) tvrdit, že v ceně počítače je software za 10-15 tisíc Kč. Microsoft „small biz" Office by měla být odpovědí na tuto otázku, i když bude muset být značně šalamounská, protože se musí nažrat vlk (silně zakonkurovat Lotusu a Corelu i u menších producentů) a koza musí zůstat nejen nedotčená, ale i nenaštvaná (velcí dodavatelé musí nadále cítit svou výhodu nad malými).

Jak se nová Office 97 prodává? Tento důležitý indikátor zatím nebyl zcela projasněn; zdroje z Microsoftu zatím praví, že prodej je dvojnásobný oproti prvním týdnům prodeje Office „95". Určitě tomu tak není ve všech zemích (nehotové lokalizace) a ve všech kanálech; pro Microsoft je to však hlavní kasovní trhák letošního roku, z hlediska firemních financí bezkonkurenčně nejdůležitější produkt. I proto se firma tolik snaží, aby odpověď na všechny možné dotěrné otázky a výtky zněla jako hodně hlasité Ano.

Váš názor Další článek: PlantSpace kompletně na Internetu

Témata článku: Microsoft, Konkurence, Producent, Hlavní konkurent, Zvýhodněná cena, První verze, Nejdůležitější otázka, Claris, Microsoft Outlook, Drahá verze, Office + N, Office, Microsoft Excel, M/s, Výhodný software, Lotus


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky