MS Office Online na dohled...

Mluvilo se o tom jako o možném směru budoucnosti a vida, Microsoft je tu a plánuje pronájem aplikací přes Internet. Skvělé, ne?

Tak to vypadá, že nastal konec kupování kancelářských balíků – díky MS Office Online, ačkoliv je stále ve stavu zrodu. Není snad nabídka „zapůjčení“ aplikace dostatečným lákadlem proč přestat kupovat software ve fyzické podobě? Možná že ne, možná že ano – a na to nejspíše Microsoft sází.

Microsoft stále ještě neoznámil, kolik bude tento pronájem aplikací přes Internet stát. Ačkoliv se první verze očekává již koncem tohoto roku, nejrozsáhlejší rozšíření proběhne až v první polovině roku 2000 – je tedy nejvíce pravděpodobné, že počkat si na cenu bude nezbytné; mnohé úvahy však našeptávají jednoduchou pravdu o snadné a finančně nenáročné „zápůjčce“ software tak, aby si jej mohl uživatel dovolit anytime, anywhere, řečeno známým sloganem. Cílová skupina uživatelů je předem již přesně vyprofilována, počátečními uživateli se ale nejpravděpodobněji stanou malé firmy.

Výhody oproti klasickým desktopovým aplikacím jsou vcelku zřejmé – jde především o zatížení uživatelova počítače. Vše probíhá na Windows Terminal Serveru, takže nároky na klientský počítač jsou o to menší a přeměňují se spíše v interpretační jednotky. Umožní to využívat všech výhod oblíbené sady kancelářských programů i na počítačích, které by svým fyzickým výkonem nebyly s to operace provést. Nebudou nijak omezeni ani uživatelé nejrozličnějších handheldů, jejichž zařízení běží na Windows CE.

Namátkou mě však napadá několik zjevných nevýhod. Otázkou je rychlost, samozřejmě závislá na rychlosti připojení a otázka, zda má služba šanci uspět v prostředí připojení přes telefon. Posledním červíkem se mi jeví pronájem – je sice uvedeno, že cena nebyla doposud stanovena, ale osobně se domnívám, že se bude jednat o jednotkové částky za měsíc, tedy paušálně. Obávám se však, že když tuto službu porovnám s tím, jak často aplikace v MS Office využívám denně já, přijde mi vytížení a následné zpoplatnění zbytečné. nemluvě o tom, že pronájem aplikací implicitně odbourává pirátství a vlastně si vynucuje za používání platit. A jak jsem naznačil v úvodu – nebude-li zájem o Office Online, nákup klasických Office jistě nepoklesne – Microsoft tudíž nemá co ztratit. Prorazí to?

Diskuze (1) Další článek: Sedmý RealPlayer je venku a vypadá šikovně

Témata článku: Microsoft, MS Office, Pronájem, Nenáročný uživatel, Office, Kancelářská podoba, Vytížení, Zjevná výhoda, Známý slogan, Kancelářské aplikace, Windows Terminal, Dostatečná rychlost, Anytime, Dostatečný zájem


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF