Microsoft Office | Microsoft 365 | Microsoft Word

MS Office má politicky korektní kontrolu gramatiky. Upozorní na rasovou a sexuální předpojatost

Microsoft loni do svého kancelářského balíku nasadil nové nástroje pro kontrolu gramatiky, které mají ve wordovských dokumentech eliminovat předpojatost vůči různým menšinám. Textový procesor tak označí nevhodný termín a doporučí alternativu. Vylepšená kontrola gramatiky už funguje také v češtině.

V obou jazycích je standardně vypnutá. Aktivovat ji lze přes nabídku Soubor | Možnosti | Kontrola pravopisu a mluvnice | Nastavení gramatiky. Tam se objevila nová sekce Nediskriminující jazyk. V češtině má jen dvě volitelné položky – předpojatost vůči sexuální orientaci a rase/národu.

Kontrola je zatím velmi omezená a velmi rasistické termíny propouští. Citlivá je ale například na „černochy“ a „cigány“ (s G, nikoliv K), místo nichž našeptává „Afroameričany“ a „Romy“. U sexuálních předpojatostí jsem na žádný filtr nenarazil.

V angličtině má nediskriminační kontrola hned osm položek týkajících se navíc i předpojatosti vůči věku, kultuře nebo genderu. Microsoft tak například poradí, že místo „policeman“ je vhodnější napsat genderově neutrální „police officer“.

Sledujte nový Týden Živě o tom, co nám chybí v kancelářských editorech:

Diskuze (82) Další článek: Integrovaná grafika v nových desktopových procesorech od Intelu nabídne až o polovinu vyšší výkon

Témata článku: Software, Microsoft, Microsoft Office, Office 365, Microsoft 365, Microsoft Word, Nástroj, Gramatika, Pravopis, Kancelářský balík, Sexuální orientace, RAS, MS Office, Kontrola, Angličtina, PředpojatostHry zadarmo nebo se slevou: kompletní edice Horizon Zero Dawn zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: kompletní edice Horizon Zero Dawn zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
12 největších českých herních studií: poznejte slavné tuzemské tvůrce

12 největších českých herních studií: poznejte slavné tuzemské tvůrce

Ačkoli jsme malou zemí, v herním světě nejsme neviditelní. České hry jsou pojem, který přežívá díky snahám českých studií. Jaká jsou největší?

Vojtěch Matušinský
Téma
Vyčerpali jste všechna výletní místa v okolí? Tyhle appky ukážou, že určitě ne

Vyčerpali jste všechna výletní místa v okolí? Tyhle appky ukážou, že určitě ne

Zábava se může skrývat i za rohem vašeho domu. Stačí jen vědět, kde hledat.

Adam Kos
Mobilní aplikacePro turisty a cyklisty