MS Office 2007 v cílové rovince: první dojmy

Microsoft na konci minulého týdne vypustil oživení druhé betaverze své kancelářské sady Office 2007. Jde o opravný balíček, který je však poslední veřejnou testovací verzí. Výrobce již bude pouze opravovat chyby a ladit před vydáním. Co se změnilo? Vyplatí se stáhnout? První dojmy z Technical Refresh.
MS Office 2007 v cílové rovince: první dojmy

Technické poznámky na úvod

2007 Microsoft Office System Beta 2 Technical Refresh, jak oficiálně zní celé jméno produktu, je celosvětově dostupný od čtvrtka 14. září. Ke stažení je přímo od Microsoftu v podobě opravného balíčku pro Office 2007 Beta 2. Starší verzi je potřeba mít nainstalovánu. Získat ji lze z různých zdrojů, mimo jiné i jako placený download z webu výrobce, či z DVD časopisu Computer 13-14 / 2006. Verzi Beta 2 stáhlo přímo od výrobce přes 3,5 milionu lidí.

Instalační balíček má necelých 500 MB. Pro instalaci jsou na systémové jednotce vyžadovány alespoň 2 GB místa, přičemž zhruba čtvrtinu z tohoto množství instalátor po dokončení svého úkolu opět uvolní. Technical Refresh (TR) není možné odinstalovat a vrátit se tak k čisté verzi Beta 2.

Problémům s aktualizací staršího vydání se vyhnou všichni, kterým se podařilo získat TR na DVD, jaká Microsoft distribuoval na nedávných Technet konferencích. Instalátor na nich umístěný nevyžaduje přítomnost Beta 2 a dokonce ani zadání produktového klíče. MS Office 2007 Beta 2 Technical Refresh budou plně funkční až do 31. března příštího roku.

Jak je to se souborovými formáty?

Málokomu, kdo se zajímá o dění v této oblasti, jistě uniklo, že Office 2007 přicházejí s novým souborovým formátem, známým pod názvem OpenXML. Jde o ZIP archív obsahující XML a další soubory, které pojmou veškerý obsah, formátování, obrázky a jiné typy objektů v dokumentech. Office 2007 umí pracovat jak se svým nativním OpenXML formátem, tak se staršími binárními formáty používanými v Office 97 až 2003.
Pro starší verze budou k dispozici doplňky, které jim plnou podporu OpenXML přidají. To se týká Office 2003 a XP (2002). Spekuluje se i o Wordu 2000. Ostatní programy Office 2000 a kompletní sada Office 1997 tuto podporu téměř jistě nezískají a pro konverzi dokumentů bude třeba použít externí převodníky.

Bez problémů však není ani samotný formát OpenXML. Vzhledem k tomu, že v současné době prochází certifikací, mění se jeho specifikace. Je proto možné, že klidně každé testovací sestavení Office 2007 ukládá jiné dokumenty, které tak nemusí být vzájemně kompatibilní. Kvůli této nekompatibilitě Microsoft doporučuje důležité dokumenty zatím ukládat ve starším binárním formátu.

Beta 2 Technical Refresh není schopen otevřít dokumenty vytvořené ve verzích Beta 1 a Beta 1 Technical Refresh. Naproti tomu poradit by si měl s dokumenty vytvořenými verzí Beta 2. Naopak je však spolupráce nejistá. V redakci jsme otestovali prezentace vytvořené v PowerPointu Beta 2 TR, které v PowerPointu Beta 2 otevřít nelze. Program hlásí poškozený soubor.

Hojně zmiňovány jsou v souvislosti s Office 2007 soubory formátů OpenDocument (ODF) a Adobe PDF. Podpora pro oba by měla být kancelářskému balíku přidána ve formě z internetu stáhnutelného bezplatného doplňku. Testovací verze doplňku ODF pro MS Word existují již nějakou dobu, zatímco betaverze doplňku celých Office pro PDF se objevila v průběhu minulého týdne. Již v Office 2007 Beta 2 TR podpora PDF neměla být obsažena. Místo toho se plánuje nabízet přímo v menu odkaz na stažení výše popsaného doplňku. Verze, kterou jsme testovali však PDF nadále exportovat umí.

Mnozí uživatelé kladou otázku, proč Office 2007 nepoužívá formát OpenDocument jako výchozí pro své soubory, či proč jej alespoň nativně nepodporuje. Na to Microsoft odpovídá jednoduše: OpenDocument neumí vše, co chceme, aby náš souborový formát uměl.

Zrychlení a optimalizace

Hlavním znakem Technical Refresh je výrazné zrychlení startu i práce aplikací, optimalizace spotřeby paměti a rovněž zlepšení stability. Word 2007 s otevřeným dokumentem obsahujícím prvních pět odstavců tohoto článku bez grafiky zabírá v paměti pouhých 20 MB. O něco horší je však situace u Outlooku, který si při zobrazení bohatého obsahu naší redakční schránky ze serveru Microsoft Exchange řekne o téměř 50 MB RAM, přičemž verze 2003 stejný úkol splní s nárokem na pouhých 35 MB. Takový nárůst spotřeby paměti lze zřejmě vzhledem ke čtyřem letům dělícím vznik obou verzí a graficky náročnějšímu uživatelskému prostředí odpustit.

Klepněte pro větší obrázek

Word obsazuje pouhých 20 MB paměti

Ribbon aneb Pás karet

Nejvýraznější změnou uživatelského prostředí je v Office 2007 jistě náhrada klasických rozbalovacích menu za sjednocený inteligentní ovládací prvek nazvaný originálně Ribbon, což se v české verzi překládá jako Pás karet. Jeho obsah a skladba ovládacích prvků se mění podle aktuální potřeby. Ačkoli takovýto popis působí na každého, kdo se kdy setkal s různými automatizovanými funkcemi Office, které mají zjednodušit práci, jistě značně odrazujícím dojmem, v tomto případě jde o obavu neopodstatněnou.

Klepněte pro větší obrázek

Pás karet Accessu 2007

Ribbon je opravdu velmi podařenou a především plnohodnotnou náhradou za starší způsob ovládání. Pro jeho zvládnutí a získání orientace je potřeba několik hodin práce s aplikacemi, které jej obsahují. Nicméně potom jistě oceníte, že Microsoft k náhradě například 31 nástrojových panelů a 19 podoken úloh Wordu 2003 přistoupil. Novým ovládáním byl obdařen Word, Excel, PowerPoint a Access. Často zde bývá zmiňován i Outlook. Ten však sám o sobě zachovává staré zvyky. S Pásem karet se v něm setkáme pouze při editaci e-mailu, kdy je však ve kutečnosti načteno rozhraní Wordu.

Pás karet není nijak malý. Pokud potřebujeme na obrazovce více místa pro samotný dokument, není nic jednoduššího, než využít novinku poprvé veřejně předvedenou v Beta 2 Technical Refresh a pás skrýt. To lze provést hned několika způsoby: Poklepáním na aktivní záložku, stiskem klávesové zkratky Ctrl + F1, nebo kliknutím pravým tlačítkem do pásu a volbou Minimalizovat pás karet. Další novinky v Ribbonu jsme představili již před časem na našem Office Blogu.

Klepněte pro větší obrázek

Minimalizovaný Pás karet Powerpointu

Nepřehlédnutelnou součástí nového ovládání je i tlačítko Office, přezdívané „diamantové“. Nahrazuje obecně známou nabídku soubor. Nově se mu dostalo funkce zavření programu po dvojkliku. Tak totiž ve Windows normálně fungují ikony oken, které však okna Office 2007 nemají.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka Soubor po kliknutí na Tlačítko Office

Závěrem této kapitoly si ještě všimněme tří úprav na poli grafiky. Veřejnost se v Technical Refresh poprvé setkává se stříbrným grafickým schématem, které doplnilo starší modré, ladící s Windows XP, a černé, které sedne k Windows Vista. Nové Office též konečně obsahují nové ikony souborů a spouštěcí obrazovky (splash screens).

Klepněte pro větší obrázek

Powerpoint ve stříbrném kabátku
Klepněte pro větší obrázek
A Excel v černém
Klepněte pro větší obrázek
Spouštěcí obrazovka Office 2007
Klepněte pro větší obrázek
Ikonky programů sady Office Professional Plus

Novinky ve vybraných aplikacích

Příliš novinek ve funkčnosti v aktuálním vydání Office 2007 nenajdeme. Přidány či upraveny byly pouze drobnosti, výrazně se však zlepšila již zmíněná rychlost a stabilita. Konkrétně z programu Outlook se již neztrácí zdroje RSS, Outlook při procházení RSS nepadá a rovněž je schopen tyto informační kanály udržovat synchronizované s Windows Internet Explorerem 7. Tlačítko Odeslat se v okně editace e-mailu přesunulo z Ribbonu do pruhu vedle tlačítek Komu a Kopie. Vylepšeny byly filtry proti spamu i phishingu.

Mnozí testeři vytýkali Wordu 2007 změnu stylů formátování dokumentů. Především je pobuřovaly barevné nadpisy v předdefinovaných stylech. Beta 2 Technical Refresh přináší možnost zvolit mimo jiné i klasickou sadu formátovacích stylů známou z předchozích verzí programu.

V Excelu a PowerPointu byly přeorganizovány položky v Pásu karet a rozbalovacích nabídkách. Excel nyní nabízí přehlednější a mimo jiné i stabilnější tvorbu grafů. Různé styly grafů jsou v nabídkách lépe organizovány. Organizace položek se změnila i v záložce Home Pásu karet programu PowerPoint.

Klepněte pro větší obrázek

Práce s grafy již není tak těžkopádná

Dočkáme se spolu s Windows Vista

Microsoft na Office 2007 odvádí dobrou práci. Po delší době jde o výraznou změnu v tomto balíku. Hned po operačních systémech Windows a jejich součástech jde o druhý nejpoužívanější produkt firmy. Na první pohled se zdá, že změna oproti Beta 2 není nijak zásadní, přesto však rychlost a celkové odladění aplikací jsou v současné době na velmi dobré úrovni. Mnozí komentátoři si pohrávají s myšlenkou, že Microsoft vydání 2007 Office System záměrně oddaluje, aby mohly oba přední produkty společnosti přijít na trh v již delší dobu plánované datum uvedení Windows Vista, tedy pro veřejnost v lednu příštího roku.

Diskuze (80) Další článek: Ke stažení: skvělé programy, většinou zadarmo

Témata článku: Microsoft, Windows, Office 2013, Microsoft Outlook, Černý pruh, Stříbrná verze, Office, Beta, Office 2007, Dojem, Celý office, Hlavní znak, Kompletní sada, Otevřený dokument, Office 2010, Refresh, Poškozený soubor, Celé jméno, Výrazná změna, Nový Outlook, Černá verze, Microsoft Excel, Ribbon, Cíl, Černá práce


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky