MS Natural Keyboard 4000: klávesnice bez kompromisů

O posledním ergonomickém počinu Microsoftu, klávesnici Natural Ergonomic Keyboard 4000 se dá bez nadsázky říct, že jde po dlouhé době o první klávesnici bez kompromisů. Když se k tomu přidá kvalita, se kterou tento výrobce zvládá hardware a na svou třídu přívětivá cena, dostaneme jednu z nejlepších periferií, která dílny Microsoftu opustila. O zkušenosti z měsíčního intenzivního testování této klávesnice se podělíme v této recenzi.
MS Natural Keyboard 4000: klávesnice bez kompromisů

Microsoft byl první výrobce, který dokázal na trhu prosadit to, čemu se říká ergonomická klávesnice, ve velkém. Sluší se podoknout, že člověk píšící čtyřmi prsty kvality ergonomických klávesnic nedocení, dokonce mu bude nezvyklé umístění kláves spíše na obtíž. Pokud však píšete všemi deseti, nebo se tomu chystáte učit, není lepší volba. Ale výhody a nevýhody ergonomických klávesnic jsme na našich stránkách již probírali.

Od dob první naturálky uvedl Microsoft několikero generací ergonomických klávesnic. Nutno říci, že díky různým změnám, které další generace Microsoftích ergonomických klávesnic poznamenaly, neměli vyznavači klasického rozložení klávesnice důvod po těchto periferiích sáhnout. Standardního rozvržení se totiž držela jen první, nazvaná Microsoft Natural Keyboard.

Další, jen lehce upravená verze, pojmenovaná MS Natural Keyboard Pro se ještě od předchozí klávesnice příliš nelišila. Přibyla jen spousta multimediálních tlačítek, kvůli kterým došlo ke zmenšení funkčních kláves.

Klepněte pro větší obrázek

Následovala varianta Natural Keyboard Elite, která byla postižená kurzorovými klávesami uspořádanými do kříže, a blokem navigačních kláves Insert, Delete, Home, End, PageUp a PageDown otočeným na výšku.

Klepněte pro větší obrázek

Její nástupce, Wireless Natural MultiMedia Keyboard a její modrobílá mutace s drátem, Natural MultiMedia Keyboard, u které Microsoft opět zabodoval (pochopitelně, že pro běžné lidstvo počítačové způsobem nepřijatelným). U šipek se opět vrátil k uspořádání ve tvaru obráceného T, ale blok navigačních kláves zůstal pořád na výšku a zvětšená klávesa Delete vše jen dorazila. Jistě, jsou i lidé, kteří si větší Delete chválí, ale málokomu už vyhovovaly „užitečnější“ Office funkce bloků kláves F1-F12, a nutné přepínání F-Locku tak, aby se těmto klávesám vrátila jejich funkce. Naštěstí se již v dnešní době lze manuálnímu přepínání F-Locku vyhnout.

Klepněte pro větší obrázek

V loňském roce pak Microsoft představil doposud poslední verzi své ergonomické klávesnice, Natural Ergonomic Keyboard 4000.

Klepněte pro větší obrázek

Tato klávesnice je u nás k dostání ve dvou variantách, jejichž značení je v cenících obchodů, jak už to tak bývá, zmatené.

V obchodech je ve dvou verzích, pohlídejte si tu svou

Klasické americké rozložení s dlouhými Shifty, Backspacem, ale jen s jednořádkovým enterem bývá označeno jako retail, nebo 1.0a (ve článku o rozložení klávesnice je to první verze), druhá verze s německým či britským rozložením kláves (třetí varianta) s krátkým levým shiftem a dvouřádkovým, ale značně úzkým enterem bývá označená jako OEM či 1.0.

Klepněte pro větší obrázek

Dražší retail verze

Klepněte pro větší obrázek

Levnější OEM (stejné rozložení, na popisky se neohlížejte)

Každopádně doporučuji nespoléhat na značení a přeptat se prodavačů, kteří často ani netuší, že je u nás k dostání více variant.

Pouze pro USB

Špatná zpráva pro jedince preferující bezdrátové periferie: Natural Ergonomic Keyboard se vyrábí pouze v provedení s kabelem. Ke klávesnici se nedodává PS/2 redukce, takže počítejte se zapojením do USB portu. Pár experimentátorů s jednoduchými redukcemi jiných výrobců, na jejichž zkušenosti jsem narazil, hlásí neúspěch. Pokud patříte k těm šťastnějším, neváhejte se pochlubit. Oficiálně se výrobce k PS/2 portu nezná.

Vymodlený návrat ke klasice

U nejnovější Natural Keyboard se Microsoft uchýlil k něčemu nepředpokládatelnému – k radosti všech vyznavačů klasického rozložení se vrátil k prapůvodnímu standardu (teda, Windows klávesy mezi Controlem a Altem pochopitelně zůstaly). Neznám člověka, kterému by tento cimrmanovský krok pionýra slepých uliček vadil. Také odpadá problém s F-Lockem – klávesnice si už pamatuje, v jakém stavu jste jej nechali naposled.

Klepněte pro větší obrázek

K úplnému štěstí (tedy, podobný problém asi nebude mít moc lidí) mi schází pravá klávesa Win. Pokud se divíte proč, vězte, že na kombinaci Win + navigační a kurzorové klávesy nebo Win + NumPad lze bez dalších utilit navěšet řadu unikátních globálních klávesových zkratek, se kterými obsloužíte spoustu aplikací jednou rukou. V levé části klávesnice už je díky různým standardním klávesovým zkratkám Windows docela těsno. Troj či čtyřhmaty s Ctrl, Alt a Shiftem už tak komfortní nejsou, a velmi často kolidují s klávesovými zkratkami v aplikacích. Také na Win+Break už potřebujete dvě ruce.

Klepněte pro větší obrázek

F-Lock už funguje jak má

Další, co možná bude někoho zlobit, je F-Lock umístěný na konci řady funkčních kláves. Občas se stane, že jej nechtěně trefíte místo klávesy F12. 

Klepněte pro větší obrázek

Jinou klávesou, na kterou člověk omylem velmi často hmátne, je středník či vlnovka (tilda, pod Escapem, vedle jedničky, respektive klávesy plus). Klávesy, které obsluhuje malíček jsou totiž uspořádány do vějíře. Malíčky tak mají mnohem snazší cestu, ale klávesa tilda je díky tomu docela velká. Člověk na ní trefí, neboť se nalézá přesně v místě, ve kterém by po hmatu očekával Escape. Občas se také zadaří zmáčknout ji při přepínání aplikací zkratkou Alt+Tab.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení pro kalkulačku

Co je báječné, je čtveřice přidaných kláves nad numerickým blokem. Klávesy „=“, „(“, „)“ a Backspace usnadňují práci s kalkulačkou. Závorky fungují i na českém rozložení kláves bezchybně. Nešikovné je, že všechny čtyři klávesy jen duplikují standardní klávesy. Co na tom vadí? Že by se čtyři nové klávesy daly využít i líp. Levá závorka totiž na české klávesnici emuluje stisk Shift+“)“ a tak se se shiftem dopracujeme ke čtveřici „%“, „(“, „(“ a Backspace. Například možnost psát hranaté závorky se Shiftem by u českého rozložení klávesnice asi spousta lidí ocenila.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, Microsoft, Klávesnice, Natural, Funkce počítačové klávesnice, Funkční klávesa, Escape, Numlock, Numerická klávesnice, Kompromis, Třetí varianta, Přední hrana, Česká klávesnice, Kalkulačky, Keyboard, Keystroke, Klávesa, Zelená plocha, Stříbrná barva, Ergonomická klávesnice, Klávesová zkratka, Standardní klávesnice, Numerický blok, Obyčejný e-shop, Wine

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 166

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje