MS Exchange má Open Source konkurenci

Projekt OpenGroupware oznámil zahájení své činnosti a vydání groupwarového serveru pod licencemi GPL a LGPL. Cílem projektu je nabídnout funkce plně konkurující Microsoft Exchange serveru.

Projekt OpenGroupware vznikl 10. července na základě produktu SKYRiX Project německé společnosti SKYRiX Software AG. Cílem projektu je vytvořit kompletní náhradu za Microsoft Exchange Server a ve spojení s projekty jako je Open Office pak nabídnout kompletní Open Source platformu pro nasazení ve firmách.

Open Groupware nabízí funkce sdílení dokumentů pro OpenOffice a umožňuje spolupráci mezi uživateli aplikací Microsoft Outlook, Ximian Evolution, Mozzila calendar a Glow, což je nativní klient pro Open Groupware projekt. Open Groupware je postaveno na formátu XML a používá relační databázový systém přístupný přes WebDAV, takže jsou dokumenty uložené na serveru bez problémů přístupné z prostředí kancelářského balíku Open Office.

Podle Gary Fredericka z OpenOffice.org je Open Groupware náhradou Exchange a chybějícím článkem v nabídce Open Source projektů.

Open Groupware je v podstatě Skyrix 4.1 Groupware Server v novém kabátě. Komerční produkt Skyrix v hodnotě 9000 Euro za instalaci s neomezeným počtem uživatelů nabízí sdílení údajů v kanceláři, seznamu kontaktů, e-mailů i informací komunikovaných prostřednictvím instant messangerů. Stejné možnosti včetně sdílení obsahů vybraných adresářů, sledování změn v dokumentech a koordinovaného prohlížení webu nabízí i Open Groupware – zdarma a svobodně.

Skyrix 4.1 zůstává nadále v prodeji. Oproti Open Groupware nabízí jednodušší interface a možnosti automatické konfigurace, která musí být v případě OG provedena ručně podle instrukcí dostupných na internetových stránkách projektu. Kromě toho projekt nabízí také ISO Knopix Linuxu s nainstalovaným a nakonfigurovaným Open Groupware serverem.

Open Groupware je k dispozici pod dvěma licenčními režimy - Lesser General Public License (LGPL) a GEneral Public License (GPL). V současné době jsou k dispozici instalační balíčky pro OS Linux, ale k dispozici jsou i zdrojové kódy. V přípravě je také port Open Groupware na platformu FreeBSD.

Diskuze (35) Další článek: Servery Blade od Sunu s procesory Athlon budou později

Témata článku: Microsoft, Open source, Kabát, Open Office, Open, Public, Nový kabát, Glow, Konkurence, General Public License, General, Evolution, Cílové nasazení


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16