MS 2014 online: kde sledovat zápasy a další informace

Na měsíc bude média i sociální sítě okupovat fotbalové mistrovství světa, které právě začalo v Brazílii. Kde sledovat novinky a co si pro fanoušky připravil internet?

Česká reprezentace se sice na největší fotbalový svátek opět neprobojovala, i tak však bude na co koukat. Od včerejších večerních hodin do 13. července bude možné sledovat zápolení 32 týmů, které se utkají o nejcennější fotbalovou trofej.

Fotbalovému šílenství, které vypukne každé čtyři roky, se nepřizpůsobují jen televize, ale i internetové služby. Speciál již tradičně spustil Google, který nabízí zápasy a tabulky hned ve výsledcích vyhledávání a zapojily se i některé sociální sítě. Pozadu nezůstává ani samotná FIFA, která je aktivní na všech komunikačních kanálech.

64 zápasů na ČT

Práva na vysílání letošního mistrovství světa tradičně získala Česká televize a žádná z komerčních stanic se nepřidala. Přímé přenosy v češtině tedy bude možné sledovat pouze na programu ČT4 Sport či na webu České televize. Ta začátkem týdne zprovoznila webový speciál www.msfotbal.cz, kde kromě všech zápasů přidává i běžné zpravodajství ze šampionátu i původní materiál pořízený přímo v Brazílii.

Klepněte pro větší obrázek
Web České televize, na kterých odvysílá všech 64 zápasů

Protože pro nás není místo konání zrovna příznivé, přenosy budou probíhat pouze ve večerních hodinách až do pozdní noci. V průběhu MS tedy bude fotbalu na ČT 4 patřit pásmo od 17:30 do 2:15. Z počátku šampionátu se jednotlivé zápasy nekříží a bude možné všechny sledovat v televizním vysílání. Konec základních skupin však přinese i překrývající se duely a jeden vždy bude vysílaný jen na webu www.msfotbal.cz.

Sportovní redakce České televize je také poměrně aktivní na Twitteru. Ač se fotbalová část drží pozadu, doporučujeme sledovat minimálně Jaromíra Bosáka (@JaromirBosak). Ten přímo z Brazílie posílá zatím především fotky, určitě se však dočkáme i vtipného glosování celého průběhu turnaje. Nejinak tomu bylo i v případě olympijských her v Soči.

Výsledky i StreetView od Googlu

Google věnuje velkým sportovním akcích prostor ihned pod vyhledávacím políčkem. Stejně jako v případě hokeje nebo disciplín na Olympijských hrách stačí zadat do vyhledávače „MS 2014“. V přehledném seznamu jsou naservírovány aktuální zápasy včetně stavů z těch probíhajících a také rozlosování do skupin. Speciální záložka se potom věnuje závěrečné vyřazovací fázi, která se bude hodit od 28.6., kdy se šampionát přehoupne do play-off.

Klepněte pro větší obrázek
Nejrychlejší cesta k výsledkům - stačí zadat "MS 2014" do Googlu

Kromě těchto aktuálních informací si letos Google přichystal i nasnímané stadiony, na kterých se bude šampionát odehrávat. Najdete je na StreetView na speciální adrese. Projít se můžete po hřišti i mezi sedačkami na tribunách. Do útrob stadionů bohužel virtuální prohlídka nevede.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na Streetview si můžete prohlédnout všech 14 stadionů, na kterých se MS odehraje

Stejně jako do Googlu můžete frázi „MS 2014“ zadat i do tuzemského vyhledávače od Seznamu. Ten sice nenabízí tabulky skupin ani pavouk play-off, ale odkazy jednotlivých zápasů vedou přímo na textové přímé přenosy na sesterském webu Sport.cz. Pro ty můžeme doporučit i oblíbenou službu Onlajny.cz. Odlehčené zajímavosti o fotbalistech pak doporučujeme sledovat na Sportrevue.cz.

Klepněte pro větší obrázek
A pozadu nezůstává ani český Seznam

#hashflagy na Twitteru

Kromě toho, že je možné sledovat na Twitteru fotbalisty i komentátory, převlékla se do fotbalového i samotná sociální síť. Na nově vytvořené adrese si můžete přebarvit profilovou fotografii i samotný profil do barev oblíbeného týmu. Při neúčasti českého nároďáku to máme s fanděním samozřejmě o něco složitější. Poté, co si vyberete klubovou příslušnost, bude k dispozici dvojice speciálních časových os – obecná k MS a zápasová, která se bude vztahovat k právě probíhajícím zápasům.

Twitter se rozhodl vyzdobit příspěvky uživatelů národními vlajkami a stejně jako před čtyřmi roky zprovoznil hashflagy. Pokud tedy kdokoliv ke svému příspěvku přidá hashtag se zkratkou země (#FRA, #GER, #BRA…) automaticky se za něj přiřadí i příslušná vlajka.

Klepněte pro větší obrázek

Nejdůležitější jsou však oficiální hashtagy, pod kterými se budou ukrývat zprávy od fanoušků i z oficiálních účtů. Těmi jsou #WorldCup a také #Brazil2014. Mezi těmito příspěvky najdete i ty pocházející přímo od jednotlivých týmů na MS. Seznam jejich oficiálních účtů najdete najdete zde.

Oficiální účty FIFA

Nejpodrobnější informace i s aktuálními videi budou k dispozici na oficiálních stránkách fotbalové federace FIFA.com. Kromě toho jsou však zástupci federace aktivní i na většině sociálních sítích. Oficiálním účtem na Twitteru je @FIFAWorldCup a stránka věnovaná šampionátu nechybí ani na Facebooku. FIFA však publikuje fotky i na Instagramu.

A ačkoliv už zájem o krátká šestisekundová videa pomalu opadá, aktivita ukrývající se pod hashtagem #WorldCup na Vine.com rozhodně stojí za občasné sledování.

Fotbal v mobilu

Sledovat dění na fotbalovém šamponátu samozřejmě bude možné i pomocí několika aplikací pro smartphony a tablety. Samotná FIFA má oficiální aplikaci, ve které servíruje výsledky, aktuální zpravodajství i videa. Dostupná je pro Android a iOS na iPhonu i iPadu.

Povedenou aplikací pro Android je Brasil 2014 od Zavla Games. Obsahuje agregátor novinek i zajímavých příspěvků ze sociálních sítí. Nechybí však ani tradiční informace jako jsou soupisky týmů nebo rozpis utkání.

Zkrátka nepřijdou ani uživatelé Windows Phone, kteří si mohou nainstalovat aplikaci World Cup 2014. V přehledném rozhraní nabídne výsledky, tabulky, zpravodajství, podrobné statistiky i podrobnosti o stadionech.

Diskuze (12) Další článek: Tesla uvolňuje všechny patenty na elektroautomobily

Témata článku: Web, Tipy, World Cup, June, Čt televize, Hashtag, ČT, Televize s Androidem, Česká televize, Jednotlivé fotky, Fifa, Soči, Gogo, Oficiální web, Sedačka, Zápas, Včerejší večer, Internetová televize cesty k sobě, Nejpodrobnější informace, WC, Samotný tým, Vlajka, Program televize všechny stanice, Sao Paulo, Virtuální prohlídka, Tablet apple na Mall.cz


Určitě si přečtěte



Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF