Tipy | Média

Mrkněte novinářům pod ruce. Tenhle web vám ukáže, jak se titulek článku změní třeba pětkrát za hodinu

Tuzemský NoLog provozuje zajímavý nástroj Headline, jeho cílem je sledovat, jak se u největších tuzemských online zpravodajství mění titulky (nadpisy) článků. Asi jste se s tím už také setkali, že jste ráno zahlédli článek, ale odpoledne se vám jej nepodařilo dohledat, protože se už nazýval jinak.

image.pngHeadline sleduje měnící se titulky více než 20 tuzemských online médií

V extrémních případech se titulek změní opravdu i pětkrát za hodinu. Příkladem budiž pondělní text na Seznam Zprávách, který se jen během rána jmenoval:

  1. Důchody na rekordu. Čech si z něj ale koupí méně než Němec, Rakušan i Polák
  2. Důchody razantně stouply. Kdo se tedy má líp: Češi, Slováci, nebo Rakušané?
  3. Čeští důchodci berou už přes 20 tisíc
  4. Částka, která zní na první pohled dobře. Čeští důchodci berou už přes 20 tisíc
  5. Důchody razantně stouply. Čísla ukazují, za co utrácejí penzisté

Headline monitoruje titulky více než 20 českých webů včetně Blesku, Reflexu a E15 patřících pod stejné vydavatelství jako Živě. Sleduje přitom jejich RSS kanály a porovnává měnící se text. Služba funguje od loňského srpna a mezitím detekovala již přes 64 tisíc změněných titulků.

Z vyznačených úprav jistě sami poznáte, proč k nim docházelo. Nejde o žádné spiknutí, někdy se zkrátka vydá titulek s překlepem nebo jinou chybou. Někdy je potřeba jej zkrátit či očesat o vatu, která na významu nic nepřidává. Typicky u sportovních článků či jiných živých událostí se mění v návaznosti na to, co se zrovna děje.

Nejpikantnější jsou pak samozřejmě titulky článků, které jsou po obsahové i formální stránce správné, ale je potřeba je nějak oživit. Dodat šťávu, aby se víc klikalo. Což je i příklad Seznam Zpráv uvedený nahoře. Každý titulek obstojí sám o sobě, ale editor daného média viděl, že se článek možná nečetl tak dobře, jak očekával. Proto jej zkusil „prodat“ jiným způsobem.

A ač Živě.cz v monitoringu Headlinu není, i u nás se samozřejmě titulky někdy mění ze stejných důvodů, jako píšu výše. Za původním zněním ani úpravou přitom nemusí stát samotný autor článku, ale nadřazený editor daného média. U těch větších pak mohou být samostatní titulkáři, kteří se starají jen o to, aby čtenáři kliknuli.

PS: NoLog vydal Headline jako open source, takže si jej můžete rozjet i na vlastním serveru a přidat libovolné další zdroje.

Diskuze (5) Další článek: EU a USA se domluvily na přenosu dat. Jen přelakovaný starý návrh, který nic neřeší, tvrdí opozice

Témata článku: ,