Letadla

Mriya vstala z mrtvých. Alespoň na Flightradaru. Kroužila nad Kyjevem a posílala Putina do…

Mriya vstala z mrtvých. Alespoň na Flightradaru. Kroužila nad Kyjevem a posílala Putina do…

Největší letadlo světa, Antonov An-225 Mriya, se stalo jednou z brzkých obětí ruské invaze na Ukrajinu. Leží v troskách na letiště Hostomel severozápadně od Kyjeva. Přesto v pátek Flightradar ukazoval, jak krouží nad Kyjevem…

Jak je to možné? Vlastně to překvapivě jednoduché. Někdo vysílal údaje z letového odpovídače doplněné 24bitovým ICAO ID s hodnotou 508035, které patří legendárnímu Antonovu, takže Flightradar usoudil, že jde o Mriyu. Na snímku je patrná také aktuální (a neméně falešná) výška ve stopách, kurs, rychlost v uzlech a hlavně netradiční volací znak aktuálního letu FCKPUTIN.

A samotná dráha nad Kyjevem? Je možné, že ji opravdu někdo obletěl a vysílal data s jasným cílem vydávat se za Mriyu. Vzhledem k situaci by musel mít posvěcení ukrajinské obrany.

Jako pravděpodobnější se jeví možnost, že je trasa nějakým způsobem podvržená. Stačí, aby se dostatečné množství komunitních přijímačů domluvilo, že pošlou Flightradaru podvrh. Těžko říct, jaké má Flightradar kontrolní mechanizmy, aby takový hoax odhalil. Možná jen zafungovaly opožděně, protože teď už trasa na původním odkazu není.

Byl to hack!

Teorie s podvržením se nakonec potvrdila! Na Twitteru se totiž přiznal přímo autor vtipného hacku Mathieu Peyréga, který na GitHubu vystavil i kompletní postup.

Peyréga softwarově generoval falešný signál radarového odpovídače letadla na populárním SDR vysílači HackRF One. Anténní výstup HackRF kabelem připojil rovnou na neméně populární ADS-B přijímač FlightAware Pro Stick Plus, který tak dekodéru v počítači předával zdánlivě věrohodná rádiová data.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo ADS-B přijímač, vpravo HackRF v plechové krabici, který vysílá falešná data

Klient služby Flightradar24 informace zpracoval, odeslal je na server a nad Kyjevem se začal vznášet fiktivní letoun – alespoň na několik málo minut. Mohl tomu Flightradar24 nějak předejít? Mohl, ale za cenu slabšího pokrytí.

Flightradar24 totiž funguje na komunitním principu. Každý si může na parapetu spustit vlastní přijímač, odposlouchávat letadla a posílat jejich data do služby. Za odměnu dostane nejvyšší předplatné pro obchodní partnery. Stejná komunita tím pádem ale má ohromnou moc a dokáže službě odeslat podobně povrhnutá data.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jakou trasu na Kyjevem si přejete vygenerovat? Žádný problém

Jedinou obranou by byla přísnější kontrola. Třeba tak, že letadlo bude muset spatřit větší množství přijímačů, aby se jednalo o věrohodnou informaci – ne jen ten jeden jako v tomto případě.

Diskuze (28) Další článek: Google a Meta jsou už zase v hledáčku antimonopolních úřadů. EU je podezřívá z nekalé dohody

Témata článku: Web, Twitter, GitHub, Letadla, Létání, Ukrajina, Mrija, Data, Flightradar, Letadlo, Antonov, Anton An, Antonov An, Letiště, Mriya, Kyjev, VST, Hostomel, Přijímač, Invaze, PutinSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, projektory, ale také mutimediální přehrávač. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

Jaromír Puk
Televizory
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru