Mpio FY200 – MP3 a WMA v paži

I když jsou nejvíce v kursu přehrávače digitálních hudebních formátů s pevným diskem, má klasika vybavená pamětmi typu flash ještě pořád co nabídnout. V případě Mpio FY200 je to pěkný design, nízká hmotnost a široké možnosti upevnění přístroje na tělo. Při testování se navíc vytáhl Windows Media Player 10.

Přehrávač MP3 souborů je dnes už téměř běžným vybavením mladých lidí, stejně jako dříve walkmany nebo kapesní CD přehrávače. Díky absenci pohyblivých částí, minimálním rozměrům a hmotnostem se přízeň zákazníků vrací také k nejstarší formě MP3 přehrávačů postavených kolem paměťových čipů typu flash. Do této skupiny se řadí i Mpio FY200

Na první pohled...

První přehrávače MP3 souborů se vyznačovaly řadou nedokonalostí, od často špatného zpracování přes problémy se zobrazováním informací o skladbách až po nemožnost přehrávání souborů ve vyšší kvalitě. Dětské nemoci mají flashové přehrávače dávno za sebou, a to platí i pro Mpio FY200. Značka Mpio se na trhu prezentuje hlavně zajímavým designem a kvalitním technickým zpracováním. V případě testovaného produktu se snaha firmy naplnila na nějakých sedmdesát procent. Samotný přístroj vypadá na první pohled elegantně, potěší i možnost přepnout barvu podsvícení displeje mezi zelenou a oranžovou. Při "práci" pak oceníte na displeji nejen barvu podsvícení, ale i množství informací, které zvládne zobrazit. Některé věci ale úplně nefungují, například pro propojení s počítačem přes USB 1.1 je nutné odklopit gumovou záklopku, připevnit konvertor a teprve ten připojit do USB portu. Konvertor není možné k přístroji přichytit a tak je jeho ztracení v podstatě jen otázkou času.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač vypadá na pohled a i na omak velmi solidně, provedení je čisté. Dodávané příslušenství pak nabízí i pouzdro na ruku. V rámci softwaru dostanete potřebné ovladače pro různé přehrávače, nový Media Player 10 je připraven.

Zbytky v krabici

Výše popsané nedostatky se snaží Mpio vynahradit docela bohatou výbavou. V krabici nechyběl akumulátor o rozměru AAA, sluchátka spojená se závěsem na krk, prodlužovací USB kabel, kabel pro propojení s externím zdrojem zvuku pro nahrávání, pouzdro na přístroj a popruh se suchými zipy, který umožní umístění FY200 v pouzdře na paži.

K poslechu vám hraje

Hlavní na přehrávači je to, jak přehrává. Mpio tedy přehrává... průměrně. Zvuk samotného přístroje je spíše degradován dodávanými sluchátky. Nekvalitní sluchátka jsou ale u obdobných přehrávačů běžná. Ostatně při poslechu v autobusu nebo při běhu se trocha šumu ztratí. Sluchátkům je však nutné vytknout jinou věc – jsou příliš krátká, takže je nelze použít s přístrojem upevněným na ruce. Kvalita zvuku není u přehrávače s omezenou kapacitou 128 MB paměti kritická, řada uživatelů využije spíše souborů s nižším bitrate a audiofil se stejně nehne od svých Nautilů. I slovo ztrátová komprese, ať už jde o MP3, ASF nebo WMA, které Mpio podporuje, pravého audiofila bolí u srdce.

Trochu horší je to s ovládáním, které kombinuje výkyvný joystick a tlačítko pro nahrávání - k intuitivní práci má docela daleko. Český manuál chybí, ale několik minut zkoušení přinese výsledky a uživatel tak může nastavit ekvalizér, prostorové efekty, barvu podsvícení nebo zvolit poslech rádia či nahrávání zvuků z okolí.

O Windows Playeru to vlastně být nemělo...

Klepněte pro větší obrázek...ale opomenout ho by byla škoda. Komunikace přístroje s osobním počítačem může probíhat v několika režimech. Mpio podporuje specifikaci Mass Storage, takže se ve Windows XP tváří jako výměnný disk. Zároveň výrobce dodává vlastní aplikaci pro správu paměti s pěkným uživatelským rozhraním a plug-iny do Windows Media Playeru, Real 1 Playeru a iTunes. Při práci s Windows Media Playerem v testovací verzi 10 se ale naplno předvedly nové možnosti pro spolupráci s externími zařízeními. V tomto případě automatická (pokud ji uživatel zvolí) konverze souborů do nižšího bitrate. Klepněte pro větší obrázekBěžné MP3 nebo WMA soubory aplikace při přesunu na zařízení s malou kapacitou paměti zmenší. Převod ze 128kbps MP3 souborů do WMA s polovičním bitrate znamená úsporu poloviny místa při minimální ztrátě kvality. Jedinou nevýhodou tohoto postupu je doba, kterou trvá naplnění celé kapacity paměti. Samotný transport je přijatelně rychlý (120 MB za 4:38), ale konverze souborů si zejména na slabších počítačích vyžádá spoustu času navíc.

 

O peníze jde vždycky až v první řadě

Značka Mpio je poměrně drahá. Při pohledu na ceníky online prodejců podobných zařízení je to očividné. Doporučená koncová cena s daní je u Mpio FY200 5 690 Kč, za stejnou cenu je možné koupit konkurenční přehrávače s dvojnásobnou kapacitou paměti a nebo případně ušetřit na lepší sluchátka. Mpio si své uživatele najde, i když spíše ve verzi s dvojnásobkem paměti, on je totiž ten design vážně pohledný a verze s 256 MB stojí jen o 500 korun víc.

Diskuze (13) Další článek: Kritická záplata pro Internet Explorer

Témata článku: Windows, MP3, Propojené zařízení, Dětská nemoc, Sluchátko, Sluchátka k počítači, Ztrátová komprese, Poslech, Suchý zip, Nejstarší typ, Čistý design, Sluchátka s rádiem, Autobus, Poloviční paměť, Podsvícení, Poloviční kapacita, První pohled, Běžný poslech, WMA, Mass, Walkman, Běžný převod


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu