MPIO FL200: hudební trpaslík

Kromě nejrůznějších řetízků zdobí krky lidí stále častěji také hudební přehrávače. Jejich výrobci již dávno zjistili, že se zařízení těší vzrůstající oblibě, a tak se na nás nové modely jen hrnou. Hlavní snahou je vždy zaujmout zákazníka už na první pohled. Firmě MPIO se to jejím nejnovějším modelem FL200 určitě povede. Navíc se podle výrobce jedná o nejmenší MP3 přehrávač na světě.

Hlavní je styl

Klepněte pro větší obrázek
Ve srovnání s desetikorunou vyniknou drobné rozměry přehrávače
MPIO FL200 je díky svým rozměrům určen snad pro všechny příležitosti – hodí se pro poslech hudby třeba při běhání, cestě do zaměstnání, jízdě na kole a jiných podobných aktivitách. Přehrávač se zavěšuje na krk, délku poutka si pomocí klipsu přizpůsobíte. Na přední části je umístěno plastové držátko sluchátkového konektoru, protože přehrávač drží na krku pouze kabel sluchátek připojený běžným jackem.

Přehrávač je stylový, miniaturní a kulatý, na jeho těle najdete dvě dvojice tlačítek, dvě barevné indikační diody a jeden konektor. Kromě přehrávače a sluchátek dostanete ještě USB kabel pro připojení na počítač a mini CD s ovladačem pro Windows 98 a novým Real One Playerem. Z toho, že MPIO má pouze jeden konektor, je jasné, že slouží nejen pro připojení sluchátek, ale i datového USB kabelu, který zároveň obstarává nabíjení.

Zvuk bez závad

Windows 2000 a XP okamžitě najdou nové zařízení jako novou externí diskovou jednotku, do Windows 98 musíte nejprve nahrát ovladač z cédéčka. Skladby do přehrávače lze nahrávat jednotlivě nebo ve složkách po albech, o průběhu nahrávání vás informuje blikání zelené diody. Kapacita přehrávače (128 MB) umožňuje při vhodně zvoleném datovém toku nahrát přibližně dvě alba. Jakmile nahrajete hudební soubory, vyměníte USB kabel za sluchátka a můžete přístroj zapnout.

Ovládání je jednoduché: na jedné straně je dvojtlačítko korigující hlasitost, na druhé pro ovládání skladeb a zapínání či vypínání. Skladby lze během přehrávání posouvat na další, rychlý posun právě hrající písně není možný. Funkce pauzy je nahrazena vypnutím celého přístroje, protože po jeho následném zapnutí začne hrát v místě, kde skončil. Kvalita zvuku je na velmi dobré úrovni a nechybí mu žádná frekvenční oblast zvuku. Hlasitost lze zesílit až na úroveň, kdy již uši začínají bolet. Při ovládání přehrávače jednou rukou se může stát, že zapřeným prstem zavadíte o protilehlé tlačítko; stalo se mi, že při změně hlasitosti jsem zavadil o posun na další skladbu. Po troše cviku se ale naučíte tomuto menšímu problému vyhnout.

K dresu i šatům

Klepněte pro větší obrázek
Největší místo uvnitř zabírá baterie.
Jelikož je tento přehrávač určen zejména jako módní doplněk s důrazem na co nejmenší rozměry, nehledejte v něm další klasické funkce, které najdete u větších bratříčků. Další funkce ale chybí také proto, že do miniaturního těla přístroje se už nevešel displej. Možná by však bylo vhodné umístit externí displej s tlačítky mezi sluchátka.

Na svoji velikost má MPIO FL200 velmi dobrou výkonnost. Jeho jediná baterie, která zabírá největší místo uvnitř přístroje, vydrží přehrávat skladby bez přestávky téměř osm hodin. Pokud se baterie vybije, musíte se spolehnout na počítač, z něhož je energie přiváděna pomocí USB kabelu. Jelikož se jedná o Li-Ion baterii, nemusíte si dělat starosti s tím, kolikrát jste přístroj připojili k dobití.

Kvůli omezení množství funkcí možná přehrávač nenaláká každého, na druhou stranu je to ale lákavý módní doplněk s nadprůměrnou kvalitou reprodukce hudby a nejmenšími rozměry, který se může stát dobrým společníkem pro volné chvíle.

MPIO FL200 Plusy a minusy
produkt MP3 přehrávač + rozměry
zdroj Euroformosa, Praha + kvalita zvuku
kontakt 222 511 081, stránky produktu + umístění na krk
cena 4 490 Kč vč. DPH - méně funkcí
záruka 2 roky - ovládání tlačítek
Cenová osa s DPH - USB 1.1
Hoop Tiny 320, 128MB 5 601 Kč Naměřili jsme:
MPIO FL200, 128MB 4 490 Kč výdrž 7 h 43 min
Creative Nomad MuVo NX, 128MB 3 521 Kč nabíjení 1 h 29 min
Parametry  
interní paměť 128 MB  Klepněte pro větší obrázek
typ paměti flash
podporované zvukové formáty MP3
podporované datové toky 8–384 kb/s
baterie 1× 3,7V Li-Ion
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
hudební výstup 8 mW
odstup signálu 85 dB
doba přehrávání na jedno nabití 8 hodin
automatické vypínání 2 min
rozhraní USB 1.1
rozměry (v × š × h) 10 × 42 × 42 mm
hmotnost 15 g (včetně baterie)

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 9/04.

Diskuze (7) Další článek: Více než 80 % bank a pojišťoven podlehlo v roce 2003 útoku hackerů

Témata článku: Windows, Sluchátko, Dobré ovládání, Stylový obrázek, Sluchátka za uši, Hud, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Blikání, Módní doplněk, USB kabely, Nomad, Trpaslík, Zelená dioda


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači