MPIO FL 300 - 140 karátů elegance

Oblast, ve které stále excelují flashové přehrávače, je miniaturizace a design. V obou těchto oblastech vyniká jeden z posledních modelů značky MPIO. Váží jen 28 gramů i s akumulátorem, výborně hraje a ještě má kvalitní sluchátka, vyvinutá přímo pro MPIO.
MPIO FL 300 - 140 karátů elegance

Související odkazy

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Značku MPIO není nutné zdlouhavě představovat, výrobky korejské společnosti Digital Way jsou u nás poměrně rozšířené a několik jsme jich recenzovali i na Živě.cz. Číst jste u nás mohli už i o přehrávači FL 300 MPIO Carat, který získal ocenění iF za design. Toto hodnocení patří přehrávači po právu, nejenže jde o jeden z nejmenších a nejlehčích přehrávačů, ale použití hliníku a inverzního displeje z něj dělá skutečný šperk.

Klepněte pro větší obrázek

Na krku i na ruce

MPIO FL 300 se od většiny MP3 přehrávačů určených pro nošení na krku liší systémem uchycení. Dodávaná sluchátka mají místo klasického audio konektoru jakousi čepičku, ze které vystupuje audio jack 3,5 mm a na druhé straně je malá závlačka, díky tomuto způsobu připevnění je přístroj vyvážený a na krku potom visí rovně, jako náhrdelník. I samotná sluchátka jsou designově zajímavá, prostřednictvím jednoduchého plastového zámku je možné nastavit, jaká část kabelu sluchátek tvoří závěs na krk. Podle osobních preferencí se tak můžete přístrojem skoro uškrtit nebo jej popustit až téměř k pupíku, to zejména v případě dam s velkými výstřihy.

Klepněte pro větší obrázek

Tento systém, jakkoliv je zajímavý a veskrze funkční, má i jednu nevýhodu - nehodí se příliš pro použití ve spojení s páskem pro nošení přístroje na paži. Sportovci si tak pro pohodlné nošení při intenzivním pohybu budou muset pořídit jiná sluchátka s delším kabelem. To je ale jediná výtka, která může směřovat ke zpracování přístroje.

Hliník se odstěhoval do Koreje

Zbytek lze jen chválit, kovové tělo přístroje je z hliníku, který umožňuje uchovat nízkou hmotnost a zároveň dodává přístroji exklusivní vzhled. Přední strana přístroje s dvouřádkovým displejem je k dispozici ve třech barvách, modré, červené a fialkové, my jsme měli k dispozici modrou. Ovládací prvky jsou umístěny ve trojicích po stranách přístroje. Marně budete hledat USB konektor, pro připojení k PC slouží speciální adaptér, který se připojuje k přístroji místo sluchátek. V dodávce nechybí ani prodlužovací USB kabel, zajímavější je ale průhledné pouzdro na přístroj a již zmíněný polstrovaný popruh pro připevnění přehrávače na ruku.

Klepněte pro větší obrázek

Co vidět není je akumulátor, který poskytuje necelých deset hodin poslechu hudby. Deset hodin není špičková hodnota, nedávno recenzovaný iAudio G3 nabízí i 50 hodin poslechu, ale za cenu velkých rozměrů a výrazně vyšší hmotnosti AA baterie. V poměru hmotnost/hrací doba pak vychází Carat překvapivě dobře.

Jak důležité je míti Philipse

 Parametry
 Interní paměť  256/512/1024 MB
 Formáty  MP3, WMA, ASF, WAV
 Ekvalizér  6 pozic, Philips sound efekty
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší, Mac OS X  
 Rozhraní  USB 1.1
 Napájení  Integrovaný akumulátor
 Provozní doba   10 hodin
 Rozměry  51,5 x 56,5 x 16,7 mm
 Hmotnost  28 g
 Cena  4 590 Kč s DPH
 Zapůjčil  Euroformosa International

Překvapivě kvalitní je také zvuk celého kompletu. Největší zásluhu na tom nesou firemní sluchátka OP Series vyvinutá přímo společností DigitalWay. Jde o sluchátka klasické "peckovité" konstrukce, které poměrně dobře sedí v uchu a jsou pohodlné i při delším poslechu, kvalita zvuku je vysoce nad průměrem sluchátek dodávaných u většiny levnějších MP3 přehrávačů. I když nenabízí nijak výrazné basy, zaujmou čisté vysoké tóny. Basy lze zvýraznit nastavením ekvalizéru nebo využitím technologie Philips sound v menu přístroje.

Stejně jako v případě již zmíněného přístroje konkurenční značky iAudio je ale lepší tyto speciální efekty nevyužívat, zvuk potom zní nepřirozeně. Zvláště, když kombinujete ekvalizér a speciální efekty.

Hodiny bez vodotrysku

Na své malé rozměry je přehrávač poměrně dobře vybavený, nejen, že podporuje oba nejrozšířenější hudební formáty - MP3 a WMA, nabízí také přehrávání ASF souborů, ale také nahrávání pomocí zabudovaného mikrofonu. Ten je umístěn pod displejem a při zavěšení na krku nevzbuzuje žádné podezření, pokud chcete nahrávat například průběh schůzky nebo koncert. Mikrofon je velice citlivý, proto uslyšíte nejrůznější ruchy, pokud se přístroj při záznamu pohyboval. Bez externího mikrofonu se ale kvalitnějšího záznamu dá dosáhnout jen stěží. Navíc je možné ruchy částečně odstranit za použití vhodného software.

 Klepněte pro větší obrázek

Části uživatelů bude pravděpodobně chybět rádio, jeho absenci svým způsobem kompenzuje jiná, u přehrávačů neobvyklá funkce, a to hodiny s budíkem. Hodinky jako šperk nejsou ničím překvapivým, tato kombinace MP3 přehrávače s hodinkami v elegantním obalu je ale netradiční a docela šikovná. Méně šikovné je potom připojení k PC prostřednictvím USB 1.1, které je pomalé, u testovaného přehrávače s 256 MB paměti to není tak problematické, u modelu s 1 GB je ale naplnění přehrávače čerstvými skladbami zdlouhavé.

Klepněte pro větší obrázek

Design nad zlato

 Hodnocení
 Design a provedení  10/10  84% 
 Ovládání  8/10
 Zvuk  8/10
 Funkce a podporované formáty   7/10
 Příslušenství  9/10 

Za kvalitní design platí lidé velké peníze, židle od slavného návrháře může být dražší než komplet sedací souprava i s konferenčním stolkem. V oblasti elektroniky je zatím design spíše o přidanou hodnotou, jejíž význam se ale zvyšuje. MP4 přehrávače jsou dne už natolik vyrovnané, co se týká kvality zvuku nebo funkcí, že právě vzhled je často, samozřejmě spolu s cenou, určujícím prvkem pro rozhodnutí o nákupu. MPIO FL 300 je povedené jak z hlediska designu, tak funkčnosti, na zákaznících ale bude, zda za tuto kombinaci budou ochotni zaplatit. MPIO totiž stále nepatří k nejlevnějším přehrávačům na trhu, a to i když vezmeme v úvahu to, že se FL 300 prodává i za cenu o 800 Kč nižší než je ta doporučovaná.

Diskuze (22) Další článek: CeBIT: Microsoft se chce zbavit hesel

Témata článku: Software, Windows, Sluchátka za uši, Sluchátka s mikrofonem, Povedený design, Malé rádio, Neobvyklé provedení, Klasické hodinky, Pohodlné nošení, Klasický design, Klasické audio, Neobvyklá funkce, Vodotrysk, Karát, Audio kabely, Špičkový sportovec, Poslech, Sluchátka s rádiem, Mp3 a mp4 přehrávače, Špičková hodnota, Sluchátko, Komplet


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize