MP3tunes: proti iTunes bez DRM a hvězd

Otec portálu MP3.com otevřel nový online obchod, který neomezuje uživatele technologií DRM a hudbu nabízí levněji než konkurence. A proč MP3tunes nechrání soubory proti kopírování? Protože zloději dokáží ochranu obejít a slušného člověka omezení obtěžují a urážejí. Nakupovat jde i od nás, bez problémů.

Související odkazy

Slovník
bitrate
linux
MP3
online

Michaela Robertsona zná část starších uživatelů internetu díky jeho portálu MP3.com, který nabízel možnost prezentace méně známým hudebním skupinám a uživatelům potom tisíce skladeb ke stažení zdarma. Dalším významným projektem, za kterým stojí jméno zakladatele portálu MP3.com, je operační systém Lindows později přejmenovaný na Linspire, který získal publicitu kvůli sporům s Microsoftem, které skončily mimosoudním vyrovnáním.

Nyní se Michael Robertson rozhodl vrátit k hudbě a spouští internetový obchod MP3tunes.com, který nabízí hudbu bez ochrany proti kopírování. Opět přitom staví na podpoře nezávislých autorů a vydavatelství, které si uvědomují, že prodej hudby bez ochrany proti kopírování má smysl.

MP3tunes proti Napsteru a iTunes

Návrat k online distribuci MP3 souborů si Michael Robertson dobře naplánoval, možnost nákupu hudby online je už dnes považována za samozřejmost díky masivnímu marketingu Napsteru a iTunes. MP3tunes přitom mohou těžit z tohoto posunu ve vnímání uživatelů a zároveň nabízí významné konkurenční výhody pro ty, kdo o ně stojí. Základem obchodního modelu MP3tunes je předpoklad, že uživatel, který si hudbu kupuje, není zloděj. Hudba ve formátu MP3 s bitrate 196 kb/s (ukázky jsou nabízeny v kvalitě 128kb/s) není chráněna proti kopírování, je jí možné přehrávat na všech MP3 přehrávačích včetně iPodu, je možné ji bez problémů vypálit na CD v jakémkoliv programu, používání není vázáno na jedno PC, operační systém nebo softwarový přehrávač. Absence DRM se projevuje ještě v jedné drobnosti, pokud máte mezinárodní platební kartu s povolenými transakcemi přes internet nebo Internet Card od eBanky nebo Komerční banky, můžete na MP3tunes nakupovat také, na regionální omezení jako třeba u iTunes nebo Napsteru nenarazíte.


Červené varování upozorňuje na přetížení stránek. Daň z úspěchu?

Tento přístup s sebou nese také významnou nevýhodu. Obchodu s takovým přístupem odmítají dodávat obsah velká nahrávací studia, které ovládají drtivou většinu hudebního trhu. MP3tunes tak nabízejí starší skladby, u kterých už vypršela autorská práva nebo skladby Indies, nezávislých vydavatelů a kapel, které hledají cestu k širšímu publiku. Popularita dřívějšího portálu MP3.com ale naznačuje, že komerční potenciál nezávislé hudby je poměrně silný. Do nabídky MP3tunes se navíc může dostat každá kapela či interpret, včetně těch českých, pokud o to budou stát.

Vyberete si?

Ve chvíli, kdy tento článek vznikal, nabízel obchod MP3tunes přesně 331 029 skladeb od 22 528 umělců. Nutno dodat, že o drtivé většině z nich jste nejspíše nikdy neslyšeli. Prvnímu žebříčku popularity, ať už podle prodeje nebo poslechů ukázky, kraluje internetová hvězda Emily Richards, která se prosadila už na portálu MP3.com a její hudba se prodává i přes iTunes. Na své si s největší pravděpodobností přijdou i příznivci jazzu nebo world music, tedy žánrů, které netvoří masové prodeje a kvetou právě díky nezávislým vydavatelům. I když... na původním portálu MP3.com jako nezávislá kapela začínali i Linkin Park.


Emily Richards je úspěšná od dob MP3.com

Plays for fair

Je pravděpodobné, že případný úspěch služby přitáhne další partnery a možná i nějaká slavná jména, řada známých umělců má proti praktikám vydavatelských koncernů výhrady. To je ale budoucnost, v tuto chvíli je hlavní nadějí MP3tunes, že uživatelé podlehnou "dobrému jménu" tvůrce portálu MP3.com a nebo budou chtít vyjádřit svůj postoj k technologiím Digital Rights Management a chování velkých vydavatelství.

Pomoci může také cenová politika, která nejenže nabízí skladby levněji, za 88 centů (celé album za 8,88 USD bez ohledu na počet písní), ale také skutečnost, že větší část platby dostane interpret, z 8,88 USD jde podle webu MP3tunes téměř 6 dolarů na jeho účet. Proto mezititulek, který si bere na mušku aktivitu Microsoftu Plays for Sure, MP3tunes prostě s umělci hrají férovou hru. Na druhou stranu, MP3tunes nejsou jediným projektem podobného typu, tedy s nabídkou "indies" bez DRM, oproti službám jako je Bleep, Audio Lunchbox a dalším má ale MP3tunes výhodu minimálně v tom, jaké se mu dostává publicity.


Příznivci jazzu možná odhalí netušené poklady

Malá technická

Nejen obsah a otevřenost pomáhá prodejům. Důležité je technické zpracování a kvalita služby. Zatímco proti kvalitě zvuku nabízených souborů lze namítat jen málo, horší už je to s technickým zpracováním samotné webové aplikace. Design je poměrně jednoduchý, nenadchne/neurazí, ale bohužel nesplňuje jednu zásadní věc. Nedává uživateli dostatek informací. Protože je stránka optimalizována na šířku 600 bodů, nevejdou se na obrazovku s přehledy alb v jednotlivých kategoriích kompletní jména alb ani interpretů, což je při prohlížení katalogu opravdu nepříjemné. Mimochodem obě výše zmíněné služby mají rozhraní mnohem přehlednější a Lunchbox nabízí skladby i ve formátu Ogg Vorbis.

Pokud už se rozhodnete nakoupit, asi vás nepotěší ani nemožnost stáhnout najednou celé album, každou skladbu musíte uložit zvlášť. Další nectností, zcela pochopitelnou, je horší rychlost práce s webovou aplikací, která je nyní díky publicitě spojené se spuštěním MP3tunes přetížená. Technické nedostatky budou pravděpodobně napravovány s postupem času, stejně tak plánuje Robertson přidávat další funkce a přiblížit MP3tunes původnímu MP3.com.


Digitální skříňka umožňuje opětovné stažení již zaplacené hudby

Při stahování potom uživatelé na kabelovém internetu případně ve firemních sítích narazí na technické omezení rychlosti stahování, které představuje 1Mb/s na jedno spojení, přičemž můžete zároveň stahovat dva soubory, tedy využijete maximálně 2Mb/s připojení. I nyní ale probíhá stahování touto rychlostí, platící uživatelé mají zřejmě pro stahování dat vyčleněnou dostatečnou kapacitu. Netradiční a zajímavá je potom záruka "trvalého vlastnictví skladeb" – pokud přijdete o počítač se skladbami, můžete si vše, co jste už zaplatili, po přihlášení znovu stáhnout.

Trocha historie

Portál MP3.com vznikl v roce 1997 v době Internetové bubliny jako prostředek pro prezentaci hudebních děl málo známých skupin, z nichž některé díky popularitě na internetu získaly smlouvy od velkých studií. Nebyly však tak úspěšné jako zakladatel portálu, který při vstupu na burzu v roce 1999 získal v MP3.com majetek s hodnotou 370 milionů dolarů. V době největší popularity navštěvovalo portál 800 000 uživatelů denně, kteří každý den stáhli přes 3 miliony skladeb. Přenosy obrovských objemů dat se negativně projevovaly na rentabilitě provozu, a tak Michael Robertson začal pro MP3.com hledat kupce.

Portál MP3.com v roce 2001 koupilo nahrávací studio Vivendi Universal za neuvěřitelných 372 milionů. Placené služby ale nenašly dost zájemců a doména MP3.com přešla v roce 2003 do vlastnictví mediálního koncernu CNet Networks. Původní archiv skladeb nezávislých kapel potom začala loni nabízet společnost GarageBand, která nyní spolupracuje s MSN Music a Yahoo! Launch. Michael Robertson se po prodeji MP3.com věnoval vývoji a marketingu linuxové distribuce Lindows, která nabízí jedno z nejintuitivnějších uživatelských rozhraní mezi Linuxovými distribucemi. Založil také společnost SIPphone pro poskytování služeb IP telefonie.

Určitě si přečtěte

Články odjinud