MP3man Pine D'music – podrobný pohled

Na českém trhu je k dispozici další z řady těch lepších MP3manů. Tentokráte je to společnost Pine s vlastním přehrávačem D´music.
Trvalo to opravdu dlouho, než se český trh dočkal prvních MP3manů, ale přece tu jsou. První byl Diamond RIO, po té Thomson Lyra a dnes tu máme Pine D´Music. Poprvé, když jsem tento přehrávač dostal do rukou, tak jsem byl velmi překvapen z nízké váhy a miniaturní velikosti s porovnáním s Lyrou a RIO. Ovládací prvky u D´Music jsou podobné jako například u Lyry. Společnost Pine, která tento přehrávač vyrábí má, velké zkušenosti s tvorbou počítačových komponent. Cenově je tento přehrávač také dostupný a na české poměry je cena přijatelná.

Já osobně jsem dostal k otestování D´Music MP3 player model SM-320V, který do České republiky dováží společnost LEVI International. a.s. Po rozbalení z krabice, ve které se D´Music distribuuje, vyskládáte: přehrávač D´Music, špuntová sluchátka, 2 kusy bateríí AAA (mikro tužkové), podrobný manuál v angličtině (zvlášť) a další manuál v 6ti jazycích (angličtina, dánština, francouzština, němčina, italština, španělština) a instalační CD společně s přípojným kabelem LPT do PC. Jako již tradičně návod v českém jazyce chybí. K přehrávači je ještě navíc dodán zajímavý koženkový obal, ve kterém můžete přehrávač nosit, protože bohužel neobsahuje žádný klip na opasek. Přehrávač se do PC připojuje klasicky přes paralelní port LPT, který je součástí dodávky. Dosti velký nedostatek je nutnost opětovného přepojováno tohoto kabelu, pokud sdílíte na portu LPT tiskárnu či další zařízení. Lyra již standardně dodává rozdvojovací kabel, na který lze součastně připojit MP3man a tiskárnu. D´Music toto bohužel nepodporuje. Dále je nutno v Biosu zapnout podporu ECC pro LPT1, jinak nebude možné D´Music a PC propojit. K přehrávači je dodáván D´Music Manager, který je řešen jednoduchým a rychlým způsobem a Music Match Jukebox 4.0. Komunikace je bez jakýchkoliv obtíží. Do přehrávače můžete přímo nahrávat soubory MP3, nebo jiné libovolné na přenos do jiného počítače.

Velkou výhodou D´Music oproti konkurenci je voice recording (hlasové nahrávání) přímo u tohoto modelu. Takže tento přehrávač můžete využít také jako malý diktafon. Nahrát lze až 2 hodiny hlasu a po té ho převést do PC ve formátu VOC. O něco hůře je na tom D´Music s pamětí, která je standardně 32MB. Na rozdíl od Lyry či RIO nevyužívá v základní paměti nějaké přídavné karty, ale komunikační kabel se přímo zapojuje do přehrávače. D´Music může využívat speciální paměťové přídavné karty o velikosti 32 – 64 MB, které je nutno přikoupit. Mezi ovládací prvky přehrávače patří standardní tlačítka start, pause, stop, vpřed, vzad, menu, mode, eq, sel, zesilování a zeslabování hlasitosti a nahrávání. Pro celou řadu uživatelů jistě bude užitečnou funkcí tlačítko HOLD, které zablokuje veškerá funkční tlačítka, čímž znemožní nějaké náhodné přerušení přehrávání při náhodném zmáčknutí v kapse.

Po zapnutí přehrávače máte možnost výběru módu přehrávání MP3 nebo Voice recording (hlasové nahrávání). Display zobrazuje 2 řádky informací o záznamu (ID3 tag) a odehraný čas s číslem hrající skladby. Přes funkci menu lze jednotlivé skladby mazat nebo zjišťovat volnou paměť v přehrávači. Práce s voice recording módem je obdobná a velmi jednoduchá. D´Music obsahuje standardní ekvalizér s předvolenými módy Ex-bass, flat, pop, classic, jazz. Funkcí sel lze předvolit repeat, RND, repeat all a několik dalších..

Po stránce reprodukční je na tom D´Music dobře. Dosti jsem byl překvapen dodávanými sluchátky, které ve velké konkurenci obstály. Po přehazování jednotlivých módů v ekvalizéru je kvalita poslechu zachována i při nejvíce basujícím módu Ex-bass. Věcí, která mě moc nepotěšila, je zpětná vazba při nahrávání (voice recording). Pokud máte D´Music připojen například k hifi věži přes audio vstup a pouštíte si na této věži hlasový záznam, který dohraje, přehrávač sám nepřepne do MP3 módu a celý komplet začne zpětnou vazbou velmi rušivě pískat. Abyste tomu předešli, je nutné ihned po přehrávání hlasového záznamu přejít do MP3 módu. Nahrávací část přehrávače je velmi citlivá a to až překvapivě. Kvalita nahrávání se dá srovnat s některými luxusnějšími diktafony, které jsou na trhu. Dalším velkým plus tohoto přehrávače je dlouhá životnost baterií. Já osobně jsem na těchto dvou bateriích fungoval něco přes týden a to v průměrů 2 hodin denně. Podle informací by měl přehrávač vydržet 10 hodin nepřetržitého přehrávání

D´Music váží 62g a měří 85x65x20 mm, což je opravdu málo. Do přehrávače ve standardním provedení nahrajete maximálně 30 minut hudby. Nahrávání celé paměti přehrávače (32MB) trvá olem 5ti minut. D'Music je k dispozici v několika barevných provedeních, klasické černé a stříbrné a dále v průsvitných pastelových barvách - modré, zelené a růžové. Cena se v České republice pohybuje kolem 5 500 Kč (bez DPH 22%), což je oproti konkurenci.o hodně málo. Až na pár detailů je D´Music na tom docela dobře a díky své ceně může být dostupný pro většinu uživatelů.

Diskuze (9) Další článek: Palm IIIc a další novinky Palm Computing na světě

Témata článku: MP3, Pin, Jazz, Komunikační kabel, Lyra, Match, Hold, Music, Diktafony, Rio, Voice, Bass, Pohled, Hifi, Podrobný pohled, Růžová sluchátka, Dánština, Hifi komponenty, Špuntová sluchátka, Flat, MikroSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Doogee S96 GT. Nový superodolný tank zvedá výpočetní výkon a prodlužuje vzdálenost pro noční vidění

Doogee S96 GT. Nový superodolný tank zvedá výpočetní výkon a prodlužuje vzdálenost pro noční vidění

** Doogee po dvou letech oživuje telefon s nočním viděním ** Byl vylepšen čipset, paměť i kvalita foťáků ** Nejdůležitějším aspektem je i nadále vysoká odolnost telefonu

Martin Chroust
OutdoorZvýšená odolnost
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy