mp3DirectCut: střihněte si nahrávky

Pro jednoduché úpravy zvukových souborů nepotřebujete rozsáhlé zvukové editory. Existuje mnoho zdarma dostupných aplikací, které vkládají do nahrávek různé efekty, umožňují stříhat části skladeb a odstraňovat z nich praskání či jiné nečistoty. Vyzkoušejte jeden takový nástroj, který je ke stažení na Gigamanii.
mp3DirectCut: střihněte si nahrávky

Plusy / minusy
+ velikost
+ čeština
– čištění nahrávky

Mp3DirectCut je malý prográmek, jehož instalátor nemá ani 200 kB, což je v době velkých aplikací zabírajících až stovky megabajtů velmi sympatické. Po prvním spuštění vás program vyzve k výběru jazyka, v jakém chcete, aby komunikoval. Čeština nechybí, takže si mp3DirectCut užijete i v naší mateřštině.

Jelikož jde o zvukový editor, bez otevření zvukového souboru vám program nebude moc platný. Podporované soubory jsou ve formátech MP3, MP2, MPA, MUS, MPD a CUE. Jak tedy již vyplývá přímo z názvu aplikace, mp3DirectCut je určen především pro práci se soubory MP3. Po otevření se zobrazí v grafické podobě a vy můžete začít s úpravami. Přímo v okně programu jsou zobrazeny tři sady tlačítek pro rychlé vyvolání nejdůležitějších funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

mp3DirectCut vypadá velmi jednoduše

V navigaci najdete ovládací prvky pro posun ukazatele pozice ve skladbě. Rovněž lze měnit grafické zobrazení celé skladby, tedy přibližovat či zmenšovat náhled na detail. Program informuje o aktuální pozici ukazatele také pomocí dvou textových políček, kde najdete potřebné údaje.

Specialista na ořezávání

Jelikož mp3DirectCut je určen především k ořezávání skladeb, nabízí několik funkcí pro snadný poslech označené části skladby. Po vytvoření výběru si můžete poslechnout dvousekundové úseky okolo konců skladeb, resp. okolo konců označené části. Pokud si nainstalujete Lame MP3, můžete využít nahrávací funkce programu. Získáte tak jednoduchou pomůcku pro nahrávání a přesný ořez skladeb ze starých gramodesek nebo audiokazet.

Na označenou část nahrávky, případně na nahrávku celou, lze aplikovat některé další funkce programu, které kromě ořezu nabízí. Po převodu a oříznutí skladby z gramofonu budete potřebovat její normalizaci. To je proces, při kterém je hlasitost skladby nastavena na určitou hodnotu. Když to tak provedete se všemi nahrávkami, budete mít jistotu, že si při poslechu nezničíte bubínky kvůli skladbě s vyšší hlasitostí. Kromě normalizace lze nastavit hlasitost také vybranému úseku nahrávky. Zadáním hodnot v decibelech lze docílit známých efektů pozvolného zesilování nebo zeslabování.

Klepněte pro větší obrázek

Normalizaci provedete velice snadno

Jistě jste se někdy setkali s velkým souborem, který obsahoval několik skladeb v jediné nahrávce. Takovýto soubor se velmi špatně přehrává v případě, že si chcete poslechnout pouze jednu konkrétní skladbu. V tomto případě vám mp3DirectCut umožní definovat oblasti skladby včetně jejich popisku a Cue příznaků. Výsledek lze uložit do souboru CUE, což vám pomůže jak při přehrávání, tak například při vypalování na CD.

Nezapomínejte na popisky

V případě velkého souboru obsahujícího několik skladeb využijete funkci pro zjišťování mezer, zvukových předělů. Příslušná funkce umožňuje najít všechny pauzy, které vyhovují zadání v podobě úrovně v decibelech, délce a stanovené odchylce.

Klepněte pro větší obrázek

Vyhledávání mezer v nahrávce je velmi praktické

Po vytvoření nahrávky je dobré doplnit jí informace do ID3 tagů. Není třeba brát si k tomu na pomoc další program, mp3DirectCut to zvládne. Podporuje však ID3 první verze, konkrétně tedy pouze název interpreta, název skladby, album, rok vydání, žánr, komentář a pořadové číslo skladby na albu. Tato data lze uložit i v ID3v2, ovšem zapnutím této volby žádné další položky pro vyplňování nezískáte.

Klepněte pro větší obrázek

K nahrávce zadejte popisky

Nastavení programu mnoho možností pro přizpůsobení neskýtá. Nic jiného ani vzhledem k minimalistické velikosti programu očekávat nemůžete. V nastavení tak najdete zapínání různých doplňkových informací v grafické reprezentaci skladby. Jde o čas doplněný případně milisekundami, stupnici decibelů, graf datového toku a jiné. Podrobnější nastavení programu nakonec najdete v samostatném dialogu.

Tam se nachází volba výchozího zvukového zařízení pro přehrávání nahrávek. Stejně tak si můžete vybrat zvukové zařízení používané pro pořizování nahrávek nových. Program vás v průběhu práce občas upozorní, na rozdíly při použití MPEG dekodéru ACM a mpglib.dll. Jejich záměnu můžete provést právě v nastavení programu. Stejně tak lze upravovat vlastnosti enkodéru. V dalším nastavení naleznete změnu barev v grafu, nastavení způsobu ovládání pomocí myši a jiné.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka nastavení programu

mp3DirectCut je malá povedená aplikace, která by vám při pořizování nahrávek neměla chybět. Nenahradí velké zvukové editory, ale jsou případy, kdy je malý program lepším řešením, než velký. Problém může čekat na uživatele Windows Vista. V tomto operačním systému se totiž mp3DirectCut odmítá nainstalovat.

mp3DirectCut 2.05
úprava souborů MP3
web www.mpesch3.de
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma

Témata článku: Windows, GigaMania, Gramofon, Gramofony, Přesná pozice, Velká část, Vybraný specialista, Malá část, Mezera, Velký soubor

7 komentářů

Nejnovější komentáře

 • bape 17. 10. 2007 18:31:00
  Hele, mohl bys mi poradit, jak z toho vydoluju tu MP3 zpět. Ukládá se mi...
 • Bob 26. 4. 2007 18:09:44
  Ja to používam už od 2000, cez neho som si dostal do počítača moju...
 • m2 25. 4. 2007 18:29:56
  pouzivam dlho,
  dobre softiku su este

  CUE splitter....ak je treba...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?