MP3 s modrým okem a animovanou kočkou

Předvánoční trh, to jsou žně i pro výrobce MP3 přehrávačů. I na našem trhu se tak objeví hned několik nových modelů. Mezi nimi přehrávač CA C90 vybavený barevným displejem, podporou formátu Ogg Vorbis, textových dokumentů a dvěma hrami. Jaký je v praxi?

Související odkazy

Slovník
firmware
flash
LCD
MP3
USB

Novinku na českém trhu, MP3 přehrávač CMTech CA C90, od společnosti Euroformosa jsme na recenzi dostali v nejvyšší verzi vybavené 512 MB paměti. To je více než dostatečná kapacita pro využití všech funkcí přístroje. Vzhledem k nižší ceně ale bude pro někoho možná zajímavější nižší verze vybavená poloviční kapacitou paměti při zachování všech funkcí.

Malý, ale šikovný

CA C90 je zástupcem kategorie přehrávačů digitální hudby vybavených pamětí typu flash. Tyto přehrávače se vyznačují malou velikostí a nízkou hmotností. Obojí platí i pro tento přístroj, který se vejde bez problémů do kapsičky na hodinky u riflí. Velikost přístroje je tak kompromisem mezi pohodlností nošení a velikostí barevného, plně grafického displeje s úhlopříčkou 1,9", který je hlavní předností tohoto zařízení.

Nejde jen o přehrávač hudby, malá krabička poslouží i jako herní zařízení díky dvěma zabudovaným hrám nebo jako prohlížečka obrázků či textových dokumentů. Rádio a funkce hlasového záznamníku jsou samozřejmě přítomné také. Kromě samotného přístroje se sluchátky v balení nechybí ani obligátní pouzdro na nošení, šňůrka pro zavěšení na krk, propojovací USB, který slouží i k nabíjení akumulátoru, ani linkový kabel pro nahrávání do formátu MP3 z externího zdroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
profesionání foto od výrobce *** domácí obrázek s textem skladby v dolní části

Na první pohled je přístroj elegantní, na druhý pohled se při zapnutí přístroje ukáže barevnost displeje díky animaci probouzející se kočky a zároveň do prostoru zazáří modře podsvícený ovládací prvek. USB konektor je ukryt pod gumovou záklopkou, spodní hrana přístroje je lemována stříbřitým plastem. Stejnou barvu má i vrchní strana přístroje a ovládací tlačítka.

Více zvuků

C90 si v oblasti přehrávání nevede špatně, řada sofistikovanějších uživatelů uvítá podporu formátu Ogg Vorbis, který je šířen pod otevřenou licencí a kromě svobody, spojené s jeho používáním, také nabízí lepší kvalitu zvuku při stejném datovém toku ve srovnání s formátem MP3. Nechybí samozřejmě ani podpora WMA, i když přehrávači chybí označení programu kompatibility "Plays for Sure".

Kvalita výstupu je samozřejmě opět limitována dodávanými sluchátky, které ale vykazují spíše nadprůměrné vlastnosti, a to jak se pohodlnosti nošení týká, tak samotné kvality zvuku. Tu uživatel navíc může upravit přednastaveným ekvalizerém, vlastním nastavením ekvalizéru a také aktivací technologie SRS WOW, kterou znáte z Windows Media Playeru. Ani při připojení dřevěných reproduktorů nedocházelo při rozumné hlasitosti poslechu k významnějšímu zkreslování zvuku, v podstatě nebyl poznat rozdíl mezi WMA soubory přehrávanými z CD přímo v mini-systému a zvukem přivedeným linkovým vstupem.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace pro synchronizaci hudby a textů

Kromě MP3, WMA a OGG souborů je možné poslouchat také FM rádia, a to s poměrně kvalitním příjmem a zvukem, nahrávání je samozřejmostí a omezením je pouze velikost dostupné paměti, totéž platí i pro funkci digitálního diktafonu. Navíc nabízí softwarové vybavení také možnost vytvoření vlastních audioknih automatickým převedením textových dokumentů do hlasové podoby. I když k přirozenosti má počítačový hlas poměrně daleko, je použití této aplikace docel příjemné, pokud se třeba učíte slovíčka.

Navíc C90 nabízí také zobrazení textu písně při přehrávání. Za tímto účelem je spolu s přehrávačem dodáván balík software, který umožní vkládání textů do skladeb vytvořením indexového souboru s textem a informací o času, kdy se má daná část textu zobrazit. Práce s aplikací je poměrně jednoduchá, stačí otevřít soubor s textem popřípadě vložit text ze schránky a při poslechu písně přiřazovat synchronizační body jednotlivým řádkům textu. Doplňování textů je ale časově náročné. Z tohoto důvodu bude tuto funkci využívat nejspíše méně uživatelů, i když je možné, že při zálohování nově koupených CD si člověk najde čas i na "pracovní" poslech, při kterém texty s hudbou synchronizuje. Na zpětné doplnění textů celé své diskotéky by si asi většina uživatelů musela vzít dovolenou.

Displej centrem všeho

Nepřehlédnutelnou dominantou přístroje je téměř dvoupalcový displej. Bohužel, přestože jde o zásadní součást přístroje, jeho kvalita není na dostatečně vysoké úrovni. Nejde ani tak o velikost, které je srovnatelná s LCD displeji kompaktních fotoaparátů, ale spíše o kvalitu zobrazení. Displej zobrazuje 4096 barev a jeho odezva je zoufale pomalá. To nevadí při přehrávání skladeb, ale pro prohlížení fotografií je tento přístroj naprosto nevhodný. Také proto, že nahrané obrázky zobrazuje "naštorc" namísto, aby využil celou plochu displeje. A obracet fotografie v přiloženém software je zbytečně časově náročné.

Na druhou stranu umožňuje velký displej (na poměry MP3 přehrávačů) snadné ovládání, výběr skladeb je skutečně mnohem příjemnější, než je u těchto přístrojů běžné. Pro zobrazování informací o skladbě či textu skladby displej také stačí. Nemluvě o již zmíněné animované kočce, která vás vítá při spuštění a loučí se s vámi při vypnutí přístroje. Úplně špatně nevypadají ani dvě hry, které jsou součástí firmware přístroje. Fanouškům Microsoftu se určitě bude líbit ta, ve které krumpáčem a dalšími nástroji kopete díry do ledu, aby do nich spadli nic netušící tučňáci.

Mohlo to být lepší

Dva týdny používání CMTech CA C90 jsou docela dlouhá doba na to, aby si člověk na malou příjemnou hračku zvyknul. Velká kapacita paměti (v ČR se distribuuje pouze verze s 256 nebo 512 MB paměti) při takto malých rozměrech a hmotnosti člověka docela zhýčká. Na druhou stranu není zrovna příjemné čekat na stažení půl gigabajtu dat do přístroje přes zastaralé rozhraní USB 1.1. Zklamáním je také displej, který opravdu jen usnadňuje ovládání, ale k prohlížení fotek se nehodí. Pokud se vám ale líbí design, využijete nabízené funkce a nemůžete žít bez formátu OGG, je CMTech CA C90 dobrou volbou, protože přehrávačů s podporou tohoto formátu je jako šafránu.

Podporované formáty: MP3 / WMA / OGG / JPEG / TXT
Kapacita paměti: 256MB / 512MB
Displej: 1,9" barevný LCD, 4096 barev
Napájení: Li-Polymer akumulátor, 12 hodin výdrž
Rozměry: 44x72x16 mm
Hmotnost: 53g
Rozhraní: USB 1.1, line-in, 3,5 mm jack
Cena: 7090 Kč s DPH za 512MB verzi, 5490 Kč za verzi s 256 MB

Diskuze (19) Další článek: Službu Symantec LiveUpdate lze zneužít k DoS útoku

Témata článku: Software, MP3, Polymer, Vrchní strana, Poslech, M/s, Šikovná aplikace, Kompaktní digitální fotoaparáty recenze, Poslech hudby, Rifle, Digitální fotoaparáty recenze, Sluchátka s rádiem, Dostatečná kapacita, Modrý, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Rozumná úhlopříčka, Náročný uživatel, Malé rádio, Malá hmotnost, Malá hra, Poloviční velikost, Kočka, Diktafony, Spodní hrana, Sluchátka s ovládáním hlasitosti


Určitě si přečtěte

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky