MP3 přehrávač s duší

O přehrávači AVC Soul DMP-01 se na Internetu již delší dobu objevují převážně jen samé dobré recenze, a proto jsem se na setkání s tímto přehrávačem skutečně těšil. Hned v úvodu musím říct, že tento kousek splnil své předpoklady a ničím nepříjemným mě nezaskočil.
Tento článek vyšel v časopisu Computer 23/01, který vyšel 29.11.2001.

Richard Sláma

Nic než discman?

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o běžný přehrávač kompaktních disků; vždyť od obvyklých přehrávačů se vzhledem až tolik neliší, nebýt několika tlačítek navíc. Co vám však AVC Soul nabídne jako nadstandard, je přehrávání vypálených cédéček se soubory MP3 nebo WMA. Pokud své soubory MP3 navíc kódujete s proměnnou rychlostí datového toku (VBR – Variable Bit Rate), nemusíte mít strach, že si tyto skladby nepřehrajete. AVC Soul totiž umí přehrát soubory o datovém toku 32 až 320 kb/s včetně VBR.

K přehrávači jsou dodávána sluchátka „špunty“, která nabízí překvapivě dobrou reprodukci, ale se sluchátky KOSS PortaPro dokážete samozřejmě víc.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání

Na přístroji naleznete hned několik ovládacích prvků, pomocí nichž je poměrně snadné přehrávač ovládat a orientovat se ve spoustě komprimovaných souborů na CD. Asi nejčastěji používaným prvkem bude jakýsi čtyřsměrový joypad, pomocí kterého ovládáte základní funkce přehrávání a procházení skladbami. Většina nejpoužívanějších tlačítek se navíc duplikuje také na odnímatelném dálkovém ovládání umístěném na kabelu ke sluchátkům.

Klepněte pro větší obrázek

Nejen při přehrávání komprimovaných hudebních souborů jistě oceníte tlačítko NAVI, které zobrazí seznam dostupných skladeb. Pro snadnou orientaci v rozsáhlém obsahu CD s MP3/WMA soubory je pak ideální tlačítko +10/DIR, které při krátkém stisku posune přehrávání o deset skladeb dopředu, při dlouhém stisku skočí do dalšího adresáře.

Stále dokola

Pokud se vám již zajídá poslouchat písničky pořád ve stejném pořadí, jako jsou na disku, můžete si pomocí tlačítka REPEAT A-B/PROG vytvořit vlastní program pořadí přehrávání, přičemž si můžete navolit až 255 oblíbených skladeb. Další zajímavá, ovšem těžko říct nakolik využitelná, funkce tohoto tlačítka je, že si můžete nastavit určitý úsek skladby, který se bude opakovat neustále dokola. Aby toho nebylo málo, můžete si také pomocí tlačítka MODE zvolit z několika nabízených režimů přehrávání (opakování jedné skladby, opakování adresáře, opakování všech, náhodné pořadí, opakování skladeb adresáře v náhodném pořadí, náhodné opakování všech skladeb a Intro).

K obrazu svému

Téměř samozřejmostí u nových přenosných přehrávačů je možnost vybrat si z několika nastavení ekvalizéru. U AVC Soul DMP-01 máte na výběr ze čtyř přednastavených křivek: Normal, Rock, Jazz, Classic a Ultra bass. Pro osobní přizpůsobení AVC Soul umožňuje uživateli měnit širokou škálu nastavení od chování přehrávače až po vlastní nastavení ekvalizéru. Tyto úpravy můžete provádět po dlouhém stisknutí tlačítka EQ a je jich opravdu dost. Přehrávač navíc umožňuje aktualizaci firmware, což umožňuje jeho další zdokonalování.

Klepněte pro větší obrázek

Zpětná vazba

Abyste měli dokonalý přehled o tom, co vlastně posloucháte, zobrazují se všechny potřebné informace na rozměrném matricovém displeji. Naleznete zde číslo skladby, uplynulý čas, případně název skladby převzatý z ID3 popisku. U horního okraje se zobrazují ikony stavu baterií a zvoleného režimu přehrávání. Na spodním řádku pak na vás budou při přehrávání poblikávat tančící postavy.

Pokud bych měl vše na závěr shrnout, tak AVC Soul DMP-01 je dobrý přehrávač z kategorie kombinovaných CD/MP3/WMA přehrávačů za dobrou cenu. Jediné, co bych mu snad mohl vytknout, je nepříliš pěkné pouzdro.

+ celkově povedený přehrávač
+ možnosti uživatelského nastavení
+ dálkové ovládání
nepěkné pouzdro
ocenil bych lepší sluchátka
Parametry:
funkce opakování skladeb, náhodné pořadí, Intro, program, Anti-Shock
konektory sluchátka, napájení, zvukový výstup
napájení 2× baterie AA, AC/DC adaptér
hlasitost 30 úrovní
Anti-Shock 10/40 s
podporované formáty CDA, MP3, WMA
podporovaný datový tok 32–320 kb/s včetně VBR
podporované formáty médií CD-DA, CD-Text, CD ROM Mode1, Mode 2 Form 1, Enhanced CD, CD-Plus, Packet Write, ISO9660, Joliet, Romeo, Multi Session
rozměry 130 × 147 × 30 mm
hmotnost 235 g bez baterií
Hodnoty udávané výrobcem Audio CD Audio CD MP3/WMA
Anti-Shock 10 s 40 s 120 s
Max. doba reprodukce 6 hodin 7 hodin 13 hodin
CD/MP3/WMA přehrávač
AVC Soul DMP-01
Zdroj: Empei, Brno
Telefon: (0608) 52 14 16
Cena: 6 999 Kč vč. DPH
Záruka: 6 měsíců
Diskuze (42) Další článek: Patnáct palců do ráje

Témata článku: MP3, Soul, Navi, Jazz, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Shock, AC-DC, Cd přehrávače, Koss, Sluchátko, Přehrávač, Běžný přehrávač, Sluchátka Koss, Využitelná funkce, Dobré ovládání, Bass, Dlouhá záruka


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5