MP3 přehrávač jako ideální dárek

Pokud ještě nepatříte mezi ty, kteří vlastní MP3 přehrávač, můžete to s blížícími se vánočními svátky napravit. Stejně tak můžete použít některá doporučení z článku, budete-li kupovat přehrávač pro někoho jiného.
MP3 přehrávač jako ideální dárek

Související články

Vánoční upgrade počítače – jak vybírat?
Průvodce koupí cenově dostupného LCD panelu
DVD přehrávač pod stromeček – proč ne?

Je zřejmé, že hlavním důvodem pro koupi MP3 přehrávače je poslech hudby v kapacitně méně náročném formátu MP3 nebo jiném. Mezi rozhodující parametry kromě ceny a celkové kapacity bude jistě patřit velikost, hmotnost, provedení a další funkce, které dnes běžně tyto přístroje nabízejí.

Segment MP3 přehrávačů je velmi atraktivní, o čemž svědčí i množství firem a produktů, které se na trhu objevují. Spektrum přístrojů je velice široké, ať už ze strany cenové, funkční nebo kvalitativní. Je proto jasné, že vybrat si dokáže opravdu každý. A pokud patříte mezi milovníky „extra věciček“, jistě najdete zalíbení v přehrávačích v podobě hodinek nebo přenosných USB flash disků.

Související odkazy

Slovník
bitrate
firmware
ID3
MP3
update
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Jaký typ vybrat?

Rozdělit přístroje můžeme jednoduše podle paměťového média, na které jsou data ukládána. U nás jsou nejoblíbenější, i vzhledem ke své ceně, přehrávače založené na interní flash paměti. Díky menším rozměrům a malým hmotnostem mohou být snadno schovány do kapsy. Navíc jsou odolnější proti otřesům.

Další skupinou jsou přehrávače s pevným diskem, které jsou jednak o něco větší, ale také dražší. Velká úložná kapacita i možnost použití přehrávače jako přenosného harddisku je však nesporné plus. Asi nejznámějším představitelem této kategorie je iPod společnosti Apple, která poskytuje také službu iTunes pro nakupování hudebních skladeb přes internet.

Klepněte pro větší obrázek

iRiver iFP-880

Klepněte pro větší obrázek

Creative JukeBox ZEN TOUCH 20 GB

Zbývající alternativou je pořídit si klasický CD MP3 přehrávač. Ten lze koupit relativně levně, navíc v něm můžete přehrávat klasická hudební CD a výhodou je i dlouhá výdrž. Nevýhodou jsou tady zejména rozměry, které vzhledem ke zmíněným alternativám nejsou zanedbatelné.

Pro běžného uživatele je tak nejvhodnější první jmenovaná skupina přístrojů. Tyto přehrávače jsou se svým provedením vhodné i pro sportovce nebo pro uschování v saku.

Zvukové formáty a jejich podpora

Základním formátem, který přehrávače podporují, je samozřejmě MP3. Je však vhodné, aby si přístroj poradil i s formáty MP3PRO, WMA (Windows Media Audio), WAV nebo OGG Vorbis. Stejně tak je vhodné, aby byla zahrnuta podpora variabilního datového toku. Některé přístroje umožňují přidat podporu některých formátů nebo funkce po update firmwaru.

Za standard je už považována podpora ID3 popisků, která udělá používání přehrávače o něco příjemnější. Horší je to s podporou českých znaků, kdo však používá v názvech písní diakritiku? Důležitější je chtít přehrávač s podporou adresářové struktury, abyste nemuseli procházet všechny skladby – což je nepraktické při jejich vyšším množství.

Kolik hodláte ukládat?

Rozvoj pamětí typu flash umožnil prudké navyšování úložného místa i v MP3 přehrávačích. Množství uložených skladeb je relativní, záleží totiž na velikosti datového toku (bitrate). Při běžném toku 128 kb/s zabírá minuta hudby přibližně jeden MB, hodina hudby tedy 60-70 MB. Přehrávače s kapacitou 128 MB seženete za méně než 1000 Kč, vězte však, že vám brzy přestane tato velikost dostačovat. Ideální je 512 MB.

Mnohé modely mají také slot pro paměťovou kartu – pokud máte i digitální fotoaparát, můžete pak její použití kombinovat. Docela oblíbený je model iRiver iFP-180T, který je dostupný v kapacitách 128, 256 i 512 MB. Podporuje i české znaky v názvech souborů a ID3 popiscích.

Přehrávače s pevnými disky seženete od 6000 Kč, záleží na kapacitě. Jako příklad uvádím model iRiver H10 s barevným displejem, FM rádiem a kapacitou 5 GB.

Další funkce

Mimo poslouchání vlastních skladeb může někdy přijít vhod i rádio. Toho se chytili výrobci a tak je FM tuner součástí mnoha přístrojů. Řada z nich podporuje také nahrávání vysílání do paměti. Velice užitečné také může být, pokud přehrávač disponuje funkcí diktafonu, díky níž můžete nahrávat zvuky a poté si je přenést do počítače. Pro hlasité poslouchání hudby může být součástí i reproduktor.

V neposlední řadě je také vhodné, aby bylo možné použít přístroj jako USB disk pro přenos nehudebních dat. Často je tak design přizpůsoben pro přímé propojení s USB portem počítače. Pro přenos je většinou použito USB 2.0, u starších modelů USB 1.1. Některé přístroje mohou trpět velmi pomalým zápisem do paměti, což může být u vyšších kapacit značně nepříjemné. Podobná fakta zjistíte zejména v různých recenzích a testech na internetu nebo v časopisech.

Pro snadné ovládání je ideální dostatečně velký displej a rozložení jednotlivých údajů na něm. Módní je velký barevný displej s možností zobrazování uložených obrázků. Při přímém slunečním světle může být zhoršena jeho čitelnost, což řeší moderní OLED displeje, které jsou navíc energeticky poměrně nenáročné.

Napájení

Většinou jsou přehrávače napájeny vlastním Li-Ion akumulátorem nebo bateriemi typu AA, resp. AAA. Li-Ion akumulátory mají větší výdrž, což mohou ocenit ti, kteří hodně cestují a potřebují mít přehrávač stále „on-line“. Na druhou stranu použití nabíjecích tužkových baterií může být pro ostatní uživatele jednodušší a praktičtější.

Výdrž se odvíjí především od typu displeje a četnosti jeho využívání, minimální provoz by však měl být 6-8 hodin. A to jak u přehrávačů s flash pamětí, tak s pevným diskem.

Klepněte pro větší obrázek

MSI Mega Player 533

Alternativou k výše uvedeným řešením mohou být také přehrávače bez paměti, pouze se slotem na paměťovou kartu. Pro ilustraci uvádím přístroj MSI Mega Player 533. Někde jej seženete i za cenu hluboko pod 1000 Kč, záleží na verzi, protože je k dostání i s interní pamětí 128/256/512 MB. Obsahuje i slot pro SD/MMC karty. Nabízí se tedy kombinace s kartou z digitálního fotoaparátu, jak již bylo uvedeno výše. Kromě přehrávání se také dá použít jako klasická čtečka karet.

Jaký MP3 přehrávač si nakonec vyberete, nebo nevyberete, záleží na vás. Ujasněte si, jaká kapacita je pro vás ideální a které další funkce byste uvítali. Pak už stačí jen projít ceníky vašich oblíbených obchodů.

Témata článku: Apple, Digitální fotoaparáty recenze, Diktafony, USB flash disky, Vánoční stromeček, Sluneční světlo, Vhodný font, Náročné využívání, Klasické USB, Cenové spektrum, Barevné provedení, Běžný poslech, Klasické hodinky

45 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr 3. 5. 2006 13:46:22
    Tak jsem srovnával ceny v různých eshopech a nejlenější mp3...
  • Max 12. 12. 2005 20:20:38
    mno, kdyz uz jsme u toho alza, tak treba tady
  • www.fmg.sk 10. 12. 2005 21:21:46
    To je normalne u zive
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?