MP3 přehrávač iRiver H10 - Pošimrat a jít

Hudební přehrávače mají dvě hlavní skupiny příznivců. Jedna upřednostňuje malé rozměry a smířila se s menší vnitřní pamětí, druhá žádá co nejvíce úložného místa na úkor velikosti. Ideálním kompromisem pro obě kategorie je třída přehrávačů s pevným diskem ve verzi mini. Věříte-li zejména osvědčeným výrobcům s výbornou pověstí a zárukou kvality, neměl by vás zklamat ani nový harddiskový 5GB MP3 přehrávač iRiver H10.
MP3 přehrávač iRiver H10 - Pošimrat a jít

Pro jemné prstíky

Klepněte pro větší obrázekNa příkladné zpracování jsem si už u iRiveru zvyknul, a ani model H10 mě v tomto ohledu nezklamal. Kompaktní rozměry i pevné kovové tělo doplňují nejdůležitější ovládací prvky. Na přední straně pod displejem najdete tlačítka pro pohyb v grafické nabídce, po okraji pak klávesy pro zapnutí, zablokování tlačítek a spuštění či přetáčení skladby. Model H10 připojíte k počítači USB kabelem, pro jeho připojení k přehrávači slouží ale jen systémový konektor. Drobný otvor vedle konektoru sluchátek je určen pro volitelné dálkové ovládání.

Barevný displej zvládá zobrazit až 262 000 barev a výrobce jej dobře využil k vytvoření příjemné grafické nabídky provázející uživatele na každém kroku. Díky detailnímu zobrazení se vyplatí prohlížet i fotografie ve formátu JPEG. Displej využijete také k prohlížení textových dokumentů, pro něž je připraveno celých devět řádků. Česká diakritika ale zatím chybí. Jako hlavní ovládací prvek slouží podlouhlá dotyková plocha. Neovládá se tak lehce jako u průkopníka této techniky iPodu a ze začátku asi zažijete pár přehmatů, po plošce však můžete klouzat a rolovat tak nabídkou na displeji, nebo jen podržet prst v požadovaném směru a rolování bude probíhat, dokud prst nezvednete.

Udělejte si pořádek

Plusy a minusy
 +  kompaktní rozměry
+ detailní displej
+ kvalita reprodukce
- ovládací software
- diakritika v textech
- vyšší cena
Kapacity paměti 5 GB je už dost velká na to, aby v ní položky nebyly umístěny příliš náhodně. K přehrávači proto dostanete také počítačový program iRiver Plus, který organizuje vaši hudební knihovnu podle mnoha kritérií včetně vašeho hodnocení jednotlivých skladeb. Použijete-li program pro přenos skladeb do přehrávače, budou sice uloženy všechny v jedné složce, ale přístup k nim budete mít podle několika kritérií, například žánru hudby nebo interpreta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač má místo univerzálního USB rozhraní vlastní systémový konektor, takže k propojení s počítačem budete potřebovat speciální USB kabel • K modelu H10 dostanete kvalitní sluchátka Sennheiser MX400, což je v kombinaci s nadprůměrným zvukem záruka kvalitního poslechu

Aplikace spolupracuje výhradně s informacemi v ID3 popiscích, a tak je velmi důležité mít sjednocené označování například hudebních formací. V opačném případě se může stát, že stejného interpreta bude vinou drobné odlišnosti v popiscích řadit jako nového. Skladby do přehrávače lze nahrávat i přes obyčejného Průzkumníka ve Windows, protože model H10 podporuje standard USB mass storage a po připojení se chová jako další disk. Výhodou tohoto postupu je možnost vytvářet si vlastní složky, nevýhodou jejich přístupnost v přehrávači pouze přes položku Browser.

Hudebně na výši

Reprodukci hudby nelze u modelu H10 nic vytknout. Nadprůměrně hlasitá reprodukce ve spojení s kvalitními sluchátky Sennheiser slibuje jasnou kvalitu, 34 profilů přednastavení ekvalizéru včetně profilů SRS WOW zase uspokojí každého audiofila. Během přehrávání na displeji přehledně uvidíte veškeré informace včetně diakritiky v ID3 popiscích.

Ve výčtu podporovaných formátů mi chyběl pouze OGG, naopak mě ale potěšila přítomnost FM rádia s možností přímého nahrávání do formátu MP3, včetně automatického spuštění ve zvolený čas a nahrávání po stanovenou dobu, a velmi citlivý diktafon. Nahrávání z vnějšího zdroje zvládnete jen s kolébkou, která patří mezi volitelné příslušenství. Přehrávač iRiver H10 je dobře vybavený, ale také dražší přístroj pro uživatele kladoucí důraz na velikost paměti.

iRiver H10
produkt MP3 přehrávač
zdroj Fast ČR, Praha
kontakt 323 204 111
cena 10 490 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč včetně DPH)
iRiver H10, 5GB 10 490 Kč
Olympus m:robe MR-100, 5GB 7 990 Kč
Creative Zen Micro, 5 GB 6 743 Kč
Funkce
vnitřní paměť 5 GB
typ paměti 1" pevný disk
podporované formáty MP3 (8–320 kb/s), WMA (32–192 kb/s), ASF
baterie Li-Ion
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
odstup signálu od šumu 90 dB
výstupní výkon 2× 18 mW
doba přehrávání až 12 h
automatické vypínání 10–300 min
rozhraní USB 2.0
rozměry (v × š ×h) 95 × 54 × 15 mm
hmotnost 96 g
displej 1,5“ TFT, 262 144 barev
FM tuner 87,5–108 MHz
ID3 popisky ano
hlasový záznamník ano – MP3 (8–320 kb/s)
externí paměť ne
hry ne
příslušenství sluchátka, gumový obal, USB kabel s napájením, instalační CD, 3× krytka konektoru

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 12/05.


Diskuze (100) Další článek: Zbraň na červa Zotob od Microsoftu

Témata článku: Software, Windows, MP3, Diktafony, Sluchátka s rádiem, Univerzální USB, Přehrávač, Česká diakritika, Sennheiser, Vnější zdroj, Mass, Formace, Kompaktní rozměr, Kvalitní poslech


Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF