MP3 přehrávač Emgeton Enox – flašinet bez kliky

Jméno Emgeton si starší z nás pamatují jako značku nepříliš kvalitních audiokazet domácí provenience. Dnes se nám pod touto značkou nejspíše vybaví datová média a stále se rozrůstající nabídka MP3 přehrávačů.

Související odkazy

Slovník
bitrate
LCD
Mass Storage
MP3
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Emgeton u nás a na trzích ve střední a východní Evropě funguje jako značka, pod níž se prodává produkce několika asijských, zejména korejských firem. Laikům značky jako Enox, iAduio, IOPS nebo Sign patrně nic neřeknou, ale v celosvětovém měřítku se jedná o významné hráče na trhu výrobců MP3 přehrávačů. Emgeton tyto značky zaštiťuje marketingovou a servisní podporou.

Provedení: pěkné

Po stránce designu přehrávač zaujme kompaktními rozměry. Kombinace hliníkových částí a plastů přispívá k lepšímu dojmu z přístroje. V propagačních materiálech se sice uvádí, že LCD displej je sedmibarevný, ale ve skutečnosti tomu tak není – uživatel má možnost vybrat si vždy jednu ze sedmi barev podsvětlení, ale přímo o barevné LCD se nejedná.

Stáhněte si video (286 kb) s ukázkou barevnosti LCD displeje

Na celografickém displeji lze zobrazit tři řádky informací a řadu ikonek informujících o aktuálním nastavení přístroje. Napravo od displeje je pětisměrný joystick, sloužící pro zesílení/zeslabení zvuku a přeskakování skladeb. Horní část ovladače je vyhrazena pro další čtyři tlačítka s nejdůležitějšími funkcemi, včetně tlačítka pro zámek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač je jen o málo delší než krabička od sirek * Tlačítka se dobře mačkají * Konektor sluchátek, USB a mikrofon

Přístroj patří k těm menším až malým – šířka a výška mají shodnou hodnotu, něco málo přes dva centimetry. Na délku měří trochu více než pět centimetrů. Přístroj je za pomoci dodávaného pouzdra možné nosit i na zápěstí, ale vzhledem k nešťastně řešenému uchycení to není příliš praktické – přístroj má velkou vůli a na ruce spíše překáží, než aby s ní splýval.

Daleko lepší zážitek nabízí nošení přístroje na krku pomocí šňůrky, která je součástí balení – díky malým rozměrům a nízké váze o něm prakticky nevíte. Ani v tomto případě si ale neodpustím drobnou výtku – dodávaná šňůrka je pogumovaná, což nemusí každému vyhovovat. Dokázal bych si představit komfortnější materiál, z něhož by mohla být vyrobena.

Opracování výrobku je velmi dobré – vše dokonale sedí, ani při silnějším stisku se díly neprohýbají a nevržou. Zadní strana přístroje skrývá gumovou krytku mini-USB konektoru, dvířka pro jednu baterii velikosti AAA a konektor pro linkový vstup. Krytka působí nepříliš solidně, nejsem si jistý, zda vydrží třeba rok intenzivního používání, ale přístroj bude dobře funkční i bez ní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S češtinou si přehrávač dokázal dobře poradit * Plastové pouzdro * Sluchátka, která jsou součástí dodávky umožňují kvalitní poslech

Funkce, funkce, funkce

 Parametry
 Interní paměť  512 MB (v nabídce 256/512/1024MB verze)  
 Formáty  MP3, WMA, ASF, OGG
 Ekvalizér  6 předvoleb
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  AAA baterie
 Provozní doba   až 20 hodin
 Rozměry  22 x 22 x 55 mm
 Hmotnost  neuvedena
 Cena  5651 Kč s DPH
 Zapůjčil  Bell Technology

Rozsah funkcí je velmi solidní a měl by uspokojit i náročnější uživatele. Přehrávač podporuje formáty MP3, WMA, ASF a nejnovější firmware přináší podporu také pro oblíbený formát OGG.

Radiový přijímač má klasický rozsah VKV (FM) a umožňuje uložit do paměti až 16 stanic. Přehrávač dovoluje přímé ukládání do formátu MP3. Totéž zvládá i v režimu hlasového záznamu. Bitrate pro nahrávání je volitelný v několika hodnotách až do 96 kb/s. Pětipásmový ekvalizér nabízí pět přednastavených režimů a jeden uživatelský. Spíše marketingovým tahem na mě působila funkce SRS WOW, která vylepšuje reprodukovaný zvuk – v některých případech možná ano, ale na přehrávání klasiky se příliš nehodí.

Ovládání přístroje je intuitivní a i bez návodu rychle přejde do krve. Přístroj nabízí širokou škálu úprav nastavení – od barvy podsvětlení, přes jeho intenzitu, kontrast, až po rychlost pohybu ve složkách a čas automatického vypnutí.

Přístroj se úspěšně dokázal vypořádat s přehráváním souborů ve vnořených složkách. Pokud jsou soubory uloženy v podsložce (např. jednotlivá alba interpreta), přehrávač vyšší, prázdnou složku ignoruje. Soubory je možné přehrávat v režimech – všechny soubory, vybrané adresáře a vybrané soubory. Podporován je bitrate 8–320 kb/s a samozřejmě ID3 tagy.

Pohyb a pohodlí při pohybu ve složkách nedosahuje iPodu a jeho „hmatové plošky“, ale i tak bylo příjemným překvapením – nalistování konkrétní písničky trvalo zpravidla okamžik, maximálně pár vteřin. Bez problémů si přehrávač poradil i s českými znaky v názvech skladeb.

Spolu s přístrojem je dodáváno umělohmotné pouzdro, které není příliš estetické, ale svoji funkci plní dobře – přehrávač je díky němu lépe chráněn před poškrábáním. Přístroj podporuje USB 2.0 a Mass Storage, tzn. po připojení je možné s ním pracovat jako s dalším diskem a může sloužit i pro zálohu nehudebních souborů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Šnůrka na krk - až na ten plast dobrá * Obojek skoro jako pro psa * Přehrávač v pouzdře pro nošení na zápěstí

Sluchátka, zvuk a příslušenství

Hodnocení
 Design a provedení  8/10   78 % 
 Ovládání  7/10
 Zvuk  7/10
 Funkce a podporované formáty    9/10
 Příslušenství  8/10

Sluchátka – pecky mají zajímavý design, jsou trochu větší, ale jinak velmi příjemná na nošení. Po kratším hraní si s ekvalizérem produkoval přístroj velmi dobrý zvuk – množství vysokých i nízkých tónů bylo v optimální kombinaci. Dobře rozpoznatelné byly všechny nástroje, a to i při nižším bitrate.

Spolu s přístrojem je dodávána poměrně bohatá výbava – kromě sluchátek, baterie a šňůrky na krk je to zmiňované plastové pouzdro a pouzdro na zápěstí, dále audio kabel a redukce mini-USB/USB.

Diskuze (63) Další článek: Oživeno: Vyšla finální verze Skype pro Mac OS X i Linux, v testování je verze pro Windows s funkcí záznamníku

Témata článku: MP3, Mass, Shodná barva, Dobrá barva, Emgeton, Servisní návod, Přehrávač, Kvalitní poslech, Příjemný stisk, Aaa, Radiový přijímač, Kabely konektory redukce audio, Vybraný formát, Klik

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů