MP3 autorádio a navíc s Linuxem!

Hned, jak jsem si vypálil první kolekci svých CD do formátu MP3, mi začalo rýpat hlavou, proč ještě není autorádio, které by dokázalo MP3 přehrávat. Naštěstí jsem nebyl sám.
Hned jak jsem si vypálil první kolekci svých CD do formátu MP3, mi začalo rýpat hlavou, proč ještě není autorádio, které by dokázalo MP3 přehrávat. Naštěstí jsem nebyl sám. Podobnou myšlenku mělo pochopitelně řada lidí na světě a spoustě z nich se podařilo dovést prvotní myšlenku do finální podoby, jak se můžete přesvědčit na serveru MP3Car, tato řešení jsou však velmi proprietární, česky řečeno zbastlená na koleně. Nedají se zrovna použít do jiných automobilů a způsob jejich instalace vyžaduje také notnou dávku zručnosti.

Naštěstí se ale chystá a to v krátké době uvedení pravého MP3 autorádia v standardizovaném DIN formátu s názvem empeg Car. Nebude se jednat o autorádio s CD-ROM přehrávačem, které by bylo schopné číst CD-R disky s písničkami v MP3 formátu, místo toho je uvnitř místo pro dva 2,5palcové pevné disky, které ve standardní konfiguraci mají celkem 2,1 GB a v ní dovolují uložit až 35 hodin hudby. Možné je to pochopitelně vyhnat daleko výš až k 28 GB, podle dostupných disků.

Kromě schopnosti přehrávat MP3 je na autorádiu zajímavý zejména operační systém, je to totiž tradiční Linux, jehož kód je uložen v Flash ROM přehrávače. Tento systém byl vybrán nikoli proto, že autoři jsou nějací Linuxoví fanatici, ostatně obslužný program pro domácí počítač pracuje zatím jen pod Windows, ale protože prý poskytuje dobrou stabilitu a možnosti komunikace s zabudovaným hardwarem. Navíc „Linux inside“ umožňuje připojení dalších periférií, které lze ovládat z autorádia. Při přehrání určité písničky tak se může rožnout vnitřní světlo, nebo třeba otevřít střešní okno. O přehrávání se stará 200MHz procesor StrongARM s 8 MB paměti. Jeho rychlost je úplně dostatečná a zvládne i další případná vylepšení formátu MP3.

Autorádio to není ani po další stránce jen tak ledajaké, zabudován je tuner s plnou podporou RDS, RBDS, je tu pětipásmový ekvalizér pro každý ze čtyř kanálů a na čelním panelu i IrDA port pro ovládání. Pro připojení k počítači lze použít zabudovaný sériový nebo USB port, přičemž rádio si můžete přinést k počítači. Co se týče výstupního výkonu, tak mpeg Car bohužel vyžaduje připojení zesilovače, jsou tu jen čtyři výstupy z předzesilovače.

Cena celého systému je odstupňovaná podle kapacity pevných disků v té základní s 2,1 GB prostoru přijde na 999 dolarů, tedy pod 40 tisíc korun. Není to sice nijak nízká cena, ale zase na druhé straně můžete mít ve svém autorádiu uloženy a snadno přehrávat všechna svoje oblíbená cédéčka, včetně těch obskurnějších, a nehrozí, že by vám je někdo ukradl. Zahájení prodeje se očekává již koncem března, takže jen zbývá, aby to začal někdo dovážet i k nám. Zájem by určitě byl.

Váš názor Další článek: Počítač na splátky

Témata článku: Linux, MP3, Vnitřní hardware, Vnitřní prostor, CD Linux, Dostatečný zájem, Autorádia, Care, Autor, RBD, Navic, Střešní okno, Písnička, Myšlenka, Lin


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně