Možnosti defragmentace pod Windows NT/2000

8. září 2000
Computer 17/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Původně Microsoft tvrdil, že souborový systém NTFS operačního systému Windows NT (nyní i 2000) se defragmentuje sám a nepotřebuje žádnou defragmentační utilitu. Nyní je těch utilit už několik a přinášíme jejich stručný přehled.
Původně Microsoft tvrdil, že souborový systém NTFS operačního systému Windows NT (nyní i 2000) se defragmentuje sám a nepotřebuje žádnou defragmentační utilitu. Postupem času ho několik firem orientovaných na takovéto produkty začalo usvědčovat, řekněme z menší „mystifikace“ tím, že začaly dodávat defragmentační utility pro NT. Souběžně začaly být publikovány výsledky benchmarků dokazující, jak výrazně může defragmentace ovlivnit výkon „entýček“. Posléze sám Microsoft začlenil jednodušší verzi jedné z těchto utilit přímo do Windows 2000. Jaké jsou tedy možnosti defragmentace pevných disků pod Windows NT/2000 dnes?

Můžete použít defragmentační utilitu dodávanou přímo s Windows 2000, pokud máte NT, máte smůlu – neobsahují standardně nic. Jestliže sháníte něco lepšího, čtete dál ...

Zřejmě nejrozšířenější je Diskeeper firmy Executive Software, jehož zjednodušená verze se stala součástí Windows 2000 (viz výše). Pracuje pod Windows 9x/NT/2000 a defragmentuje pevné disky se souborovými systémy FAT, FAT32 a NTFS. Pod NTFS umí defragmentovat dokonce adresáře, MFT a odkládací soubor. Existuje i zajímavá síťová verze. Užitečná je možnost nastavení automatického spouštění defragmentace, např. v době, kdy je počítač minimálně vytížen (polední pauza, přes noc apod.). K dispozici je trial verze.

Firma Raxco nabízí PerfectDisk2000. Opět je k dispozici pro Windows 9x/NT/2000 a souborové systémy FAT, FAT32 a NTFS. Pod NTFS rovněž zvládá defragmentaci adresářů, MFT a odkládacích souborů. Funkce SMART Placement optimalizuje umístění souborů a zvyšuje tak výkonnost souborového systému. Opět lze stáhnout trial verzi.

Ani osvědčený výrobce PC utilit Symantec nezůstal stranou a dodává vlastní řešení – software Norton Speed Disk. A to buď samostatně, nebo jako součást balíku Norton SystemWorks 2001 a Norton SystemWorks 2001 Professional Edition. Funkčnost je na úrovni předchozích dvou produktů a samozřejmě je rovněž nabízena zkušební verze.

Abychom potěšili také příznivce freeware, uvádíme ještě dvě volně dostupné defragmentační utility společnosti System Internals. První z nich je Contig, jednoduchá utilita pro defragmentaci souborů z příkazové řádky Windows NT/2000, druhou je PageDefrag, umožňující defragmentaci odkládacího souboru a registrů během bootování operačního systému.

Testoval jsem na svém počítači (nejprve s WinNT, nyní s W2k) vše uvedené. U čeho jsem zůstal? Neprozradím, konečnou volbu raději ponechám na každém z vás. Všechny uvedené programy rozhodně stojí přinejmenším za vyzkoušení!

Diskuze (25) Další článek: Computer 17/00

Témata článku: Microsoft, Windows, Trial, Zjednodušená verze, Síťová verze, Možnost, Defragmentace, MFT, Utility


Určitě si přečtěte

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 65

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku