Možnosti defragmentace pod Windows NT/2000

8. září 2000
Computer 17/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Původně Microsoft tvrdil, že souborový systém NTFS operačního systému Windows NT (nyní i 2000) se defragmentuje sám a nepotřebuje žádnou defragmentační utilitu. Nyní je těch utilit už několik a přinášíme jejich stručný přehled.
Původně Microsoft tvrdil, že souborový systém NTFS operačního systému Windows NT (nyní i 2000) se defragmentuje sám a nepotřebuje žádnou defragmentační utilitu. Postupem času ho několik firem orientovaných na takovéto produkty začalo usvědčovat, řekněme z menší „mystifikace“ tím, že začaly dodávat defragmentační utility pro NT. Souběžně začaly být publikovány výsledky benchmarků dokazující, jak výrazně může defragmentace ovlivnit výkon „entýček“. Posléze sám Microsoft začlenil jednodušší verzi jedné z těchto utilit přímo do Windows 2000. Jaké jsou tedy možnosti defragmentace pevných disků pod Windows NT/2000 dnes?

Můžete použít defragmentační utilitu dodávanou přímo s Windows 2000, pokud máte NT, máte smůlu – neobsahují standardně nic. Jestliže sháníte něco lepšího, čtete dál ...

Zřejmě nejrozšířenější je Diskeeper firmy Executive Software, jehož zjednodušená verze se stala součástí Windows 2000 (viz výše). Pracuje pod Windows 9x/NT/2000 a defragmentuje pevné disky se souborovými systémy FAT, FAT32 a NTFS. Pod NTFS umí defragmentovat dokonce adresáře, MFT a odkládací soubor. Existuje i zajímavá síťová verze. Užitečná je možnost nastavení automatického spouštění defragmentace, např. v době, kdy je počítač minimálně vytížen (polední pauza, přes noc apod.). K dispozici je trial verze.

Firma Raxco nabízí PerfectDisk2000. Opět je k dispozici pro Windows 9x/NT/2000 a souborové systémy FAT, FAT32 a NTFS. Pod NTFS rovněž zvládá defragmentaci adresářů, MFT a odkládacích souborů. Funkce SMART Placement optimalizuje umístění souborů a zvyšuje tak výkonnost souborového systému. Opět lze stáhnout trial verzi.

Ani osvědčený výrobce PC utilit Symantec nezůstal stranou a dodává vlastní řešení – software Norton Speed Disk. A to buď samostatně, nebo jako součást balíku Norton SystemWorks 2001 a Norton SystemWorks 2001 Professional Edition. Funkčnost je na úrovni předchozích dvou produktů a samozřejmě je rovněž nabízena zkušební verze.

Abychom potěšili také příznivce freeware, uvádíme ještě dvě volně dostupné defragmentační utility společnosti System Internals. První z nich je Contig, jednoduchá utilita pro defragmentaci souborů z příkazové řádky Windows NT/2000, druhou je PageDefrag, umožňující defragmentaci odkládacího souboru a registrů během bootování operačního systému.

Testoval jsem na svém počítači (nejprve s WinNT, nyní s W2k) vše uvedené. U čeho jsem zůstal? Neprozradím, konečnou volbu raději ponechám na každém z vás. Všechny uvedené programy rozhodně stojí přinejmenším za vyzkoušení!

Diskuze (25) Další článek: Computer 17/00

Témata článku: Microsoft, Windows, Defragmentace, MFT, Utility, Možnost, Trial


Určitě si přečtěte

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 62

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 58

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny