Možnosti defragmentace pod Windows NT/2000

8. září 2000
Computer 17/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Původně Microsoft tvrdil, že souborový systém NTFS operačního systému Windows NT (nyní i 2000) se defragmentuje sám a nepotřebuje žádnou defragmentační utilitu. Nyní je těch utilit už několik a přinášíme jejich stručný přehled.
Původně Microsoft tvrdil, že souborový systém NTFS operačního systému Windows NT (nyní i 2000) se defragmentuje sám a nepotřebuje žádnou defragmentační utilitu. Postupem času ho několik firem orientovaných na takovéto produkty začalo usvědčovat, řekněme z menší „mystifikace“ tím, že začaly dodávat defragmentační utility pro NT. Souběžně začaly být publikovány výsledky benchmarků dokazující, jak výrazně může defragmentace ovlivnit výkon „entýček“. Posléze sám Microsoft začlenil jednodušší verzi jedné z těchto utilit přímo do Windows 2000. Jaké jsou tedy možnosti defragmentace pevných disků pod Windows NT/2000 dnes?

Můžete použít defragmentační utilitu dodávanou přímo s Windows 2000, pokud máte NT, máte smůlu – neobsahují standardně nic. Jestliže sháníte něco lepšího, čtete dál ...

Zřejmě nejrozšířenější je Diskeeper firmy Executive Software, jehož zjednodušená verze se stala součástí Windows 2000 (viz výše). Pracuje pod Windows 9x/NT/2000 a defragmentuje pevné disky se souborovými systémy FAT, FAT32 a NTFS. Pod NTFS umí defragmentovat dokonce adresáře, MFT a odkládací soubor. Existuje i zajímavá síťová verze. Užitečná je možnost nastavení automatického spouštění defragmentace, např. v době, kdy je počítač minimálně vytížen (polední pauza, přes noc apod.). K dispozici je trial verze.

Firma Raxco nabízí PerfectDisk2000. Opět je k dispozici pro Windows 9x/NT/2000 a souborové systémy FAT, FAT32 a NTFS. Pod NTFS rovněž zvládá defragmentaci adresářů, MFT a odkládacích souborů. Funkce SMART Placement optimalizuje umístění souborů a zvyšuje tak výkonnost souborového systému. Opět lze stáhnout trial verzi.

Ani osvědčený výrobce PC utilit Symantec nezůstal stranou a dodává vlastní řešení – software Norton Speed Disk. A to buď samostatně, nebo jako součást balíku Norton SystemWorks 2001 a Norton SystemWorks 2001 Professional Edition. Funkčnost je na úrovni předchozích dvou produktů a samozřejmě je rovněž nabízena zkušební verze.

Abychom potěšili také příznivce freeware, uvádíme ještě dvě volně dostupné defragmentační utility společnosti System Internals. První z nich je Contig, jednoduchá utilita pro defragmentaci souborů z příkazové řádky Windows NT/2000, druhou je PageDefrag, umožňující defragmentaci odkládacího souboru a registrů během bootování operačního systému.

Testoval jsem na svém počítači (nejprve s WinNT, nyní s W2k) vše uvedené. U čeho jsem zůstal? Neprozradím, konečnou volbu raději ponechám na každém z vás. Všechny uvedené programy rozhodně stojí přinejmenším za vyzkoušení!

Diskuze (25) Další článek: Computer 17/00

Témata článku: Microsoft, Windows, Trial, Utility, Defragmentace, Zjednodušená verze, MFT, Síťová verze, Možnost


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90