Bill Gates | COVID-19 | IT Osobnosti

„Možná jsme se ocitli v nejhorší fázi pandemie,“ varuje před omikronem Bill Gates

Zakladatel Microsoftu Bill Gates se domnívá, že možná vstupujeme do nejhorší fáze pandemie. Nad dalšími svátky se totiž vznáší hrozba způsobená novou variantou koronaviru, označovaná jako omikron. Úspěšný podnikatel a filantrop v sérii tweetů uvedl, že jeho blízcí přátelé byli pozitivně testováni na koronavirus a on sám zrušil většinu svých plánů na nadcházející sváteční dny.

„Když už se zdálo, že se život vrátí do normálu, možná jsme se ocitli v nejhorší fázi pandemie. Omikron se dotkne každého z nás.“ tvrdí Gates v úvodu svého příspěvku. V dalších postech vyzývá ostatní, aby situaci brali vážně, dokud nebudeme o nejnovější variantě viru vědět více.

Gates varuje před Omikronem

Gates zdůraznil skutečnost, že zatím není známa závažnost nemoci způsobované virem SARS-CoV-2 B.1.1.529. I kdyby byla ve srovnání s deltou poloviční, tak vzhledem k jeho vysoce infekční povaze by Spojené státy (a téměř jistě i další země) zaznamenaly dosud nejhorší vlnu. „Omikron se šíří rychleji než jakýkoli virus v historii. Brzy se objeví ve všech zemích světa.“ konstatoval víceméně daný fakt.

Podle zpráv CNN ve Spojených státech strmě rostou počty případů onemocnění covid-19. Jen v posledním týdnu bylo v zemi zaznamenáno v průměru 148 tisíc nakažených denně, což je o 23 % více než v předchozím týdnu. Téměř 70 tisíc pacientů bylo s touto nemocí v nemocnicích, přičemž denně umíralo v průměru 1 324 lidí.

Dle Gatese bychom se všichni měli starat jeden o druhého, zejména o ty nejzranitelnější, ať už žijí v sousední ulici nebo v jiné zemi. To znamená nosit ochranu dýchacích cest, vyhýbat se velkým shromážděním v uzavřených prostorách a nechat se očkovat. Nejlepší ochranu pak dle jeho slov poskytuje přeočkování.

Je tu i jedna dobrá zpráva

Gates také zopakoval, že vakcíny jsou určeny k tomu, aby zabránily vážnému průběhu onemocnění a úmrtí na tuto nemoc, což se jim do značné míry daří. Je ale nutné počítat s tím, že i očkovaní se mohou jihoafrickou mutací koronaviru nakazit.

Jak je u Gatese zvykem, na všem špatném se snaží najít alespoň něco dobrého. „Jestli je tu nějaká dobrá zpráva, tak ta, že omikron se šíří tak rychle, že jakmile se v některé zemi stane dominantním, měla by tam vlna trvat méně než tři měsíce. Těch pár měsíců může být špatných, ale stále věřím, že pokud podnikneme správné kroky, může pandemie v roce 2022 skončit.“ uvedl.

V dřívějším článku pro CNN Gates označil covid-19 za nemoc, které se dá z velké části předcházet. Kriticky konstatoval, že se virus bohužel stále šíří, protože bohatší země světa skupují vakcíny proto, aby mohly svým obyvatelům poskytnout posilovací dávky.

Diskuze (87) Další článek: Vše, co potřebujete vědět o Vesmírném dalekohledu Jamese Webba (JWST)

Témata článku: Koronavirus, Microsoft, USA, Bill Gates, COVID-19, Očkování, Osobnosti počítačové historie, IT Osobnosti, SARS-CoV-2, Vakcinace, Fáze, Virus, Onemocnění, Nemoc, Posilovač, Pandemie, CNN, SvátekNejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Tiché updaty na pozadí. Google nově eviduje seznam změn u Aktualizací služeb systému Android

Tiché updaty na pozadí. Google nově eviduje seznam změn u Aktualizací služeb systému Android

** Velké aktualizace a updaty zabezpečení nejsou všechno ** Google dokáže Androidy v tichosti aktualizovat na dálku ** Děje se tak díky tzv. Aktualizacím služeb systému. Víte, kde je najít?

Martin Chroust
UpdateAndroid
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína