Možná byste se divili, co všechno se spouští při startu počítače

Při startu operačního systému se na počítači kromě něho samotného spouští i řada programů, které většinou chceme spustit pro urychlení pozdější práce. Pokud vás zajímá, co vše se chystá po startu spustit, podívejte se se mnou na StartEd.
Některé z programů či souborů, které jsou otevírány po spuštění systému na počítači, můžete nalézt pod nabídkou start – programy – po spuštění. Mnoho jich ale zůstává skrytých a jestli o nich chcete mít přehled a mít možnost je editovat, pak můžete použít například program jménem StartEd pocházející od Outer Technologies. Jedná se o jednoduchý program s přehledným uživatelských rozhraním, který jistě budou umět ovládat i ne příliš zkušení uživatelé. K čemu tedy vlastně slouží? Jedná se o nástroj, který vám umožní kontrolovat a spravovat programy spouštěné z registru, složky „Po spuštění“ a souboru win.ini při spouštění Windows. Samotné Windows obsahují k tomuto účelu program MSConfig, ten ale nezobrazuje detailní popisy jednotlivých spouštěných programů.

Klepněte pro větší obrázek

V StartEdu Můžete upravovat a zálohovat spouštěcí konfiguraci počítače, ale tento program také umí detekovat více než 100 druhů známých tzv. „trojských koní“, které ve svém počítači určitě nechcete. Program tedy umožňuje prohlížet a editovat jednotlivé položky spouštěné po startu, prohlížet změny v těchto souborech od posledního použití programu, o jednotlivých položkách ukáže celkem podrobné informace, které zcela jistě postačí k identifikaci, o co vlastně jde, samozřejmostí je tisk jednotlivých položek, vytváření jejich zástupců na pracovní ploše či jejich přímé spouštění.

Pokud chcete vědět, jaké programy se vám vlastně při startu počítače spouštějí a nechce se vám prohlížet registry, ini soubory apod., pak je tento program určen právě pro vás. Není sice zdarma (plná verze stojí 17 USD), ale v každém případě si můžete vyzkoušet sharewarovou verzi, jejíž instalační soubor (cca 1 MB podle typu souboru) si můžete stáhnout na domovských stránkách programu.

Diskuze (30) Další článek: Kumulativní záplata pro Internet Explorer

Témata článku: Windows, Jednotlivý soubor, Jednotlivé položky, Program

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost