Prohlížeče | Windows 11 | Windows 10 | Firefox

Mozilla vyzrála na Microsoft a jeho Edge. Z Firefoxu udělá výchozí prohlížeč na jedno kliknutí

S příchodem Windows 10 a prohlížeče Edge se ztížilo nastavení výchozího prohlížeče. Zatímco dříve se změna dala zařídit na konci instalace prohlížeče či posléze v jeho nastavení, u Desítek uživatelé museli navštívit Nastavení | Aplikace | Výchozí aplikace a webový prohlížeč přepnout ručně. Magazín The Verge ale upozornil na to, že Mozilla pomocí reverzního inženýrství našla způsob, jak změnu provést jednodušeji.

Ve Firefoxech 91 a 92 stačí otevřít nastavení prohlížeče a hned na první kartě v sekci Obecné kliknout na Nastavit jako výchozí. A skutečně to funguje. Mozilla pravděpodobně zkoumala, jak to řeší samotný Edge, který podobné funkční tlačítko obsahuje také (v Nastavení | Výchozí prohlížeč). Microsoft navíc sám sebe zvýhodňuje tím, že pokud v systému chcete změnit libovolnou výchozí aplikaci, nahoře v seznamu bude vždy ta jeho, a ještě u ní bude výrazně napsáno Doporučeno pro Windows 10.

Tuhle bitvu zatím Mozilla vyhrála, ale Microsoft může teoreticky opět zasáhnout a toto obcházení pravidel zablokovat. Ostatně v Jedenáctkách se snaží změny výchozích aplikací zkomplikovat, protože už neumožňuje hromadně zvolit jednu pro všechny typy souborů (obrázky, videa, web atd.), ale musí se jednotlivým typům souborů měnit individuálně. Nový „hack“ Firefoxu zatím vyzrál i na tuto ochranu a lze jej jedním kliknutím udělat výchozím prohlížečem i ve Windows 11.

Diskuze (36) Další článek: Steve Wozniak založil vlastní vesmírnou společnost. Jmenuje se Privateer a má být „odlišná od všech ostatních“

Témata článku: Windows, Microsoft, Software, Prohlížeče, Windows 11, Windows 10, Edge, Operační systémy, Firefox, Mozilla, Magazín The Verge, Prohlížeč, Kliknutí, Jedenáctkách, Aplikace, Nastavení, Doporučit, Desítka