Prohlížeče | Firefox | Mozilla

Mozilla vydává Firefox 71. Umí přehrávat videa v plovoucím okně

Přesně podle plánu vydávání nových verzí uvolnila Mozilla první úterý v prosinci svůj prohlížeč Firefox s číslem 71. Novinek je tentokrát poskrovnu – největší změnou je možnost otevírat videa v plovoucím, stále viditelném okně pomocí funkce „obraz v obraze“.

Pokud nad videem zastavíte kurzorem myši, zobrazí se nabídka Obraz v obraze. Když na ní klepnete, otevře se video v samostatném okně, které je nezávislé na prohlížeči. V tomto módu jsou pak k dispozici tři tlačítka: pro pozastavení a opětovné spuštění přehrávání, návrat do původního přehrávače a ukončení přehrávání.

Co přináší Firefox 71?

Na oficiálních stránkách podpory se k funkci přehrávání v plovoucím okně dále dočtete: „Pokud nechcete, aby se při umístění ukazatele myši nad video zobrazily ovládací prvky, můžete tuto možnost ve Firefoxu potlačit.“ To je možné provést přes Možnosti-Prohlížení odstraněním zatržítka u volby Zobrazovat ovládací prvky videa v režimu obraz v obraze. V takovém případě lze stále aktivovat plovoucí přehrávač kliknutím pravým tlačítkem myši na video.

Další novinkou ve Firefoxu 71 je režim kiosku. Stačí aplikaci spustit s parametrem --kiosk a prohlížeč se otevře v celoobrazovkovém režimu bez dostupných tlačítek pro ukončení, minimalizaci, maximalizaci a změnu velikosti okna.

Kompletně byla přepracována stránka about:config, poskytující přístup ke všem nastavením a jejich úpravám. Nový je také prohlížeč certifikátů, jež by měl nabídnout více funkcí a podrobnější informace o certifikátech zabezpečených webových stránek.

Už se chystá další verze

V seznamu provedených změn figuruje také přidání dalších lokalizací – konkrétně valencijské katalánštiny, tagalštiny (jeden z nejrozšířenějších jazyků Filipínské republiky) a jazyku Triqui. Další změny se odehrály spíše na pozadí a mají za cíl zvýšit stabilitu a rychlost prohlížeče.

Společně s publikováním stabilní verze 71 dochází k posunu Firefoxu 72 z nočních sestavení do beta verze. Toto sestavení bude vydáno jako stabilní 7. ledna a jednou z nejzásadnějších novinek má být zablokování „otisků prstů“ („fingerprints“) a tím znemožnění identifikace konkrétního počítače.

Diskuze (13) Další článek: Sen českých zahrádkářů: Autonomní robot Tertill se postará o mrkve a okurky

Témata článku: Prohlížeče, Firefox, Aktualizace, Mozilla, Prohlížeč, Obraz, Tlačítko, Okno, Myši, Ovládací prvek, Přehrávání, Přehrávač


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor