Mozilla spustila nový registr nespravedlností Platform Tilt. Eviduje v něm situace, ve kterých se operační systémy chovají nefér k webovým prohlížečům třetích stran a nějakým vědomým či potenciálně i nevědomým způsobem preferují vlastní technologie.
Cílem je samozřejmě v prvé řadě poukázat na komplikovanou situaci Firefoxu, který se nemůže opřít o vlastní platformu, byť se to týká i mnoha dalších.
Problém můžete nominovat na GitHubu, přičemž jejich výběr rozdělený podle platforem najdete na přehledu (viz obrázek níže).
Přehled uznaných problémů na základě návrhůl z issues trackeru na GitHubu
Pod každým záznamem najdete připomínky komunity, všechny tedy mají momentálně stav open, který se může další diskuzí změnit.
Složitá změna výchozího prohlížeče
Pojdmě se podívat na vítky spojené s Windows – tedy nadále zdaleka nejpoužívanější desktopovou platformou. Podle katalogu Platform Tilt vadí třeba obtížné (a tedy diskriminující) nastavení alternativního výchozího prohlížeče.
Windows 11 už nenabízí automatizaci pro rychlé nastavení výchozího prohlížeče na jedno kliknutí. Vše musíte dodělat ručně v aplikaci Nastavení, což běžné uživatele spíše odradí
Autor této připomínky upozorňuje, že namísto toho, aby nový webový prohlížeč uživatele jen požádal o souhlas a ten jej v jednom jediném kroku a podobně jako na mobilních platformách potvrdil, zvláště na novějších Windows je to mnohem komplexnější proces, který není plně automatizovaný, a tak leckoho odradí.
Windows ignorují výchozí webový prohlížeč
Další výtka se týká toho, že i s odlišným prohlížečem budou Windows pro některé úkony i tak nadále preferovat Edge, ačkoliv k tomu není žádný věcný důvod. To se týká třeba integrovaného vyhledávače v nabídce Start.
I když nastavíte jiný výchozí webový prohlížeč, mnohé programy ve Windows stále používají Edge. Třeba vyhledávač v nabídce Start
Agresivní propagace (nejen) prohlížeče Edge
A do třetice je to stále agresivnější propagační politika Microsoftu, kdy může nepozorný uživatel Edge opět nevědomky nastavit jako výchozí prohlížeč, případně jej bude operační systém i po jasně deklarovaném úmyslu používat něco jiného obtěžovat prosbami a nabídkami, ať se vrátit k prohlížeči Edge.
Pokud má uživatel PC odlišných výchozí webový prohlížeč a třeba v rámci systémových aktualizací na něj po restartu vyskočí podobný dialog, snadno přehlédne, že opět nastaví Edge jako výchozí
Nutno podotknout, že tyto pochybné praktiky Redmondu používá i u dalších produktů ve Windows – typickým příkladem jsou opakované výzvy k aktivaci synchronizace uživatelských adresářů na úložiště OneDrive, i když dá majitel počítače nesčetněkrát najevo, že si nic takového nepřeje.
Kritika Androidu a uzavřenosti iOS
V podobném duchu se nese i kritika Androidu v oblasti migrace dat z výchozího prohlížeče a i v tomto případě spouštění vestavěného prohlížeče u některých operací, i když uživatel nastaví jiný program.
Výtky na platformě iOS od Apple se pak týkají její obecné a historické uzavřenosti, která komplikuje používání vlastních webových jader atp.