Bezpečnost | Firefox | Mozilla

Mozilla „překope“ celý Firefox – každá stránka poběží jako samostatný proces

Mozilla „překope“ celý Firefox – každá stránka poběží jako samostatný proces

Mozilla se chystá vydat podobným směrem, jako Google se svým prohlížečem Chrome. Počátkem tohoto týdne oficiálně oznámila zahájení projektu Fission, jehož cílem je obnova a posílení architektury webového prohlížeče Firefox.

Oficiálnímu oznámení předcházely roční utajené přípravy. Základem všeho je „izolace stránek“, která v praxi bude fungovat tak, že obsah webů z jednotlivých domén bude zpracováván odděleně v samostatných procesech.

Inspirace Chromem

Samotný koncept není ve světě webových prohlížečů žádnou novinkou. V Google Chrome je víceméně stejná funkce již od května loňského roku. V červenci dosáhla pokrytí 99 % uživatelů prohlížeče od Googlu.

Izolace stránek v Chromu byla navržena jako bezpečnostní mechanismus. Ačkoli to nebylo původním záměrem, podílela se na zmírnění případných následků bezpečnostních děr Meltdown a Spectre v procesorech Intel.

Klepněte pro větší obrázek
Izolace stránek v prohlížeči Chrome

Mozilla sice vydala vlastní opravy chyb Meltdown a Spectre pro Firefox, ale přístup společnosti Google k chybám v procesorech označila jako vynikající, protože může zabránit zneužití budoucích podobných nedostatků a mnoha dalším bezpečnostním problémům.

Vývojářka Mozilly Nika Layzell uvedla, že práce na podobném mechanismu izolace začaly v minulém roce. Ve zprávě vývojářům napsala: „V nadcházejících týdnech a měsících budeme potřebovat pomoc od všech týmů Firefoxu, abychom přizpůsobili náš kód architektuře prohlížeče.“

Jeden kód, jeden proces

V současnosti Firefox používá jeden proces pro uživatelské rozhraní a několik (dva až deset) dalších procesů pro kód, který vykresluje webové stránky. V budoucnosti plánuje izolovat všechny webové stránky, k nimž uživatel přistupuje, do samostatného procesu.

Rozdělení kódu do procesů bude tak jemné, že pokud je na stránce vložený rámec (iframe), bude mít svůj vlastní proces. To pomůže chránit uživatele před hrozbami, skrývajícími škodlivý kód uvnitř těchto prvků.

Zatím není stanoven oficiální termín, kdy by se projekt Fission měl dostat to stabilních nebo alespoň testovacích verzí Firefoxu. Nika Layzell doufá, že vývojáři dokončí první přípravnou fázi do konce února.

Diskuze (33) Další článek: Nejlepší antiviry roku: podle AV-Comparatives jsou to Avast a Bitdefender

Témata článku: Google, Bezpečnost, Prohlížeče, Intel, Procesory, Chrome, Firefox, Kód, Mozilla, Meltdown, Mozilla Firefox, Stráň, Samostatný proces, Proces, Prohlížeč, Jak, Stránka, Str, Izolace


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5