Prohlížeče | Firefox | Mozilla

Mozilla Firefox má 14 let: Začátky byly krkolomné a dvakrát se měnilo jméno

  • 9. listopadu 2004 vyšel webový prohlížeč Mozilla Firefox 1.0
  • Jméno museli tvůrci dvakrát změnit
  • Oblibě pomohla i reklama v novinách

V srpnu jsme oslavovali 23. narozeniny Internet Exploreru, jehož největší sláva je dávnou minulostí. Dnes, v pátek 9. listopadu, nás čeká další výročí v segmentu webových prohlížečů. Uplynulo totiž 14 let od uvedení první verze Firefoxu.

Mozilla Firefox je i v současnosti jedním z důležitých hráčů mezi webovými prohlížeči, který má významný tržní podíl. Aktuální stabilní verze nese číslo 63.

Na počátku byl Phoenix

První zárodky budoucího Firefoxu můžeme datovat do září 2002, kdy vznikl webový prohlížeč Phoenix ve verzi 0.1. Ve srovnání s dnešními prohlížeči se jednalo o notně „ořezanou“ aplikaci, poskytující víceméně jen základní funkcionalitu.

Phoenix nesl jméno mýtického ohnivého ptáka, který se triumfálně zrodil z popela svého mrtvého předchůdce. V tomto případě byl oním předchůdcem Netscape Navigator, který prohrál „první válku prohlížečů“.

Phoenix 0.1, první oficiální vydání
Phoenix 0.1, první oficiální vydání

Ačkoli chyběla celá řada funkcí, přišlo první vydání hned s několika trendy, kterými si získalo první nadšené uživatele. Zmínit můžeme například procházení v panelech v rámci jednoho okna aplikace či správu stahovaných souborů, kterou konkurence v té době příliš neřešila.

Vývoj šel kupředu a verze 0.3, vydaná v polovině října 2002, již obsahovala podporu rozšíření, postranní nabídku, integrovaný panel vyhledávání a další funkce.

Z donucení Firebird

Po několika měsících vylepšování funkcí a opravování chyb narazila Mozilla na první překážku. V dubnu 2003 se totiž ozvala firma Phoenix Technologies, známá jako tvůrce BIOSů pro počítače, s tím, že vyvíjí webový prohlížeč a vlastní ochrannou známku na jméno Phoenix.

Nezbylo než přejmenovat celý projekt na Firebird. Nové jméno se však setkalo se smíšenými reakcemi, zejména proto, že stejný název používala otevřená multiplatformní relační databáze. Záměně mělo pomoci používání celého názvu – tedy Mozilla Firebird.

První verze s novým názvem nesla číslo 0.6 a vyšla v květnu 2003. Důležitá byla především tím, že byla uvedena i pro jiný operační systém než Windows – konkrétně pro Macintosh OS X. Kromě nového výchozího grafického tématu si uživatelé mohli poprvé vyzkoušet funkci mazání soukromých dat.

Během následujících pěti měsíců vydala Mozilla další tři verze Firebirdu. Ty se mimo jiné zaměřovaly na vylepšení správy pluginů, automatického stahování a samozřejmě opravovaly všechny nalezené a nahlášené chyby.

Z Firebirdu na Firefox

S blížícím se uvedením první veřejné stabilní verze opět přišlo na přetřes jméno prohlížeče. Komunita nakonec po počátečním odporu vyvolala dostatečný tlak, aby dosáhla další změny názvu. V únoru 2004 tak dochází k přejmenování z Firebirdu na dodnes používaný Firefox. Název byl vybrán kvůli podobnosti s původním jménem a jeho jedinečnosti v oblasti výpočetní techniky.

Zdánlivě frustrovaná a rozpačitá Mozilla vydala po změně názvu následující prohlášení: „V uplynulém roce jsme se naučili hodně o výběru jmen (víc, než bychom chtěli). Byli jsme velmi opatrní, abychom zajistili, že nebudeme mít žádné problémy. Zahájili jsme proces registrace naší nové ochranné známky u amerického úřadu pro patenty a ochranné známky.“

9. února 2004 byl uvolněn Firefox 0.8, který kromě nového jména představil také kompletně přepracovaný vzhled. Tato verze přinesla procházení v režimu offline a instalační program pro systémy Windows.

Během několika měsíců byly uvolněny další testovací verze, řešící především nedostatky a bezpečnostní problémy. Přípravu na souboj s tehdejším hegemonem naznačila funkce, umožňující import oblíbených položek a dalších nastavení z Internet Exploreru.

Procesy doplňků vyvolávaly oprávněné bezpečnostní obavy, proto s vydáním Firefoxu 0.9 spustila Mozilla Foundation webovou stránku Mozilla Update obsahující „schválená“ grafická témata a rozšíření.

Nastavení cookies v okně Předvolby aplikace Mozilla Firefox 0.9.3
Nastavení cookies v okně Předvolby aplikace Mozilla Firefox 0.9.3

V září byla k dispozici první veřejná verze – Firefox PR 0.10. Do vyhledávacího panelu přibylo několik možností vyhledávání, jako jsou eBay a Amazon. Z dalších funkcí debutovala podpora RSS kanálů. Uživatelé se na nový prohlížeč vrhli s nečekanou vervou a během pouhých pěti dnů bylo zaznamenáno přes milion stažení.

Diskuze (14) Další článek: Kdyby měl Batman letadlo, bude vypadat takhle. Netgear ukázal nové routery Nighthawk s Wi-Fi 6

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,