Dlouho očekávaná finální "jednapětková" verze oblíbeného Firefoxu je na světě a uživatelé z celého světa hromadně stahují její kopie. Čím se finální verze liší od předchozích vydání? Je vůbec důvod k tomu, aktualizovat stávající verzi Firefoxu na novou? To vše a něco více v našem prvním pohledu.
Plusy / minusy |
+ organizace panelů |
+ Clear Private Data |
+ vylepšený systém aktualizací |
- problémy s vyhledávacím boxem |
- zatím jen v anglické verzi |
Včera v podvečer, kolem 17 hodiny, byla vydána finální verze dlouho očekávaného webového prohlížeče Mozilla Firefox 1.5. Pokud jste se finálního vydání nemohli dočkat, jistě už nějakou dobu používáte některou z Beta nebo Release Candidate verzí. Pak neočekávejte žádné zásadnější změny. Pro uživatele, kteří neriskují a raději si počkali na finální vydání mám pak jedinou větu. Stahovat můžete hned! (verze pro Windows; uživatelé ostatních operačních systémů najdou svoji verzi na oficiálním download serveru Mozilly)
Jen dodám, že k dispozici je zatím jen anglická verze prohlížeče. Na české lokalizaci se ale pracuje a v nejbližších dnech bychom se měli dočkat jejího finálního vydání. Jakmile bude česká verze vydána, budeme vás informovat.
O „jednapětkové“ verzi už jsme se na Živě
zmiňovali dříve. Tentokráte však šlo ještě o betaverzi, kde nebyly všechny funkční možnost vyladěny do dokonalosti. Tentokráte už ale držíme v rukou finální produkt a můžeme tak hodnotit výsledné dílo, jehož příchod očekávaly miliony a jehož entrée
bude ještě velkolepé. V dnešním pohledu budu vycházet především z výše zmiňovaného článku o betaverzi. Proto zde prakticky nenajdete zmínku o podpoře nových standardů, která je kompletně zmíněna v odkazovaném prvním pohledu.
Prohlížeč pro bezpečnost
Firefox byl od svého úvodu na internetové kolbiště spojován s maximální úrovní bezpečnosti práce s webem. To potvrzuje i verze nová. Obsahuje nový nástroj Clar Private Data. Díky Clar Private Data můžete z jednoho místa s maximálním pohodlím smazat veškeré údaje, které za sebou prohlížeč při práci s webem nechává. Jediným kliknutím resp. trojhmatem Ctrl+Shift+Del se zbavíte nejen souborů cookies, ale také vyrovnávací paměti cache, historie stahování, uložených formulářových políček apod.

Clear Private Data
Pokud se překlepnete při psaní internetové adresy, nemusíte se lekat vyskakovacího dialogového okna. Firefox vás na zadání neexistující internetové adresy nebo výskyt jiné chyby prohlížení upozorní speciální chybovou stránkou a navrhne vám možné alternativy řešení problému.
Navigace rychlejší
Jako velkou „revoluci“ zmiňovala Mozilla rychlejší pohyb po stránkách pomocí tlačítek Zpět a Vpřed. I když se mi v testované betaverzi zdála tato vychytávka velice šikovná, konečný produkt se chová, podle mého názoru, o něco pomaleji a příjemný dojem tak částečně kazí. Možná je to o zvyku, možná Mozilla přeci jen upravila navigaci tak, že už není rychlá jako dříve.
Pro mě asi nejpříjemnější novinkou je možnost seřazování otevřených panelů podle libosti. Vždy, když jsem odkaz otevíral do nového panelu, měl jsem v otevřených webech chaos, protože se nová stránka otevírala až v posledním panelu. Nyní si jakýkoliv panel můžete uchopit a přetáhnout jej na místo, které se vám líbí. Práce s panely je tímto mnohem jednodušší.

Řazení otevřených panelů
Když jsme u panelů, trochu mě mrzí, že si Firefox při zavírání okna neumí zapamatovat poslední otevřené panely. Při následném znovuotevření je tak třeba všechny adresy opět ručně zadávat. Je možné, že existuje extension řešící tento problém. Na žádnou takovou jsem ale zatím nenarazil a pokud ano, na devadesát procent zatím není s novou verzí Firefoxu kompatibilní.

Nové provedení nastavení
Tím jsem se elegantně dostal k problému, díky němuž nebude přechod na novou verzi zas až tak masivní. Největší síla Firefoxu je v možnostech rozšíření. Protože je ale autor každé extension jiný, ne všichni se dokáží rychle přizpůsobit nové verzi a upravit svůj doplněk jejím požadavkům a možnostem. A myslíte, že se uživatel obejde bez svých oblíbených funkčních vychytávek? Ve většině případů ne. Proto ještě několik týdnů zůstanou některé doplňky použitelné jen na verzích 1.0.x a uživatelé budou updatovat jen pozvolna v závislosti na aktualizacích těchto doplňků.
Aktualizujte pravidelně
Nyní něco málo o tématu aktualizace. Systém aktualizací je v Firefoxu verze 1.5 řešen trochu odlišným způsobem, než u předchůdců. Tvůrci systému naznali, že stahování kompletních instalačních balíčků pro aktualizaci produktu na novou verzi, je zbytečný luxus i v době rozvíjejících se broadbandů a neomezených připojení. Nástroj pro aktualizaci proto nebude v budoucnu stahovat kompletní aktualizace, ale jen aktualizace rozdílové, tedy funkce a doplňky, které má nová verze oproti stávajícímu řešení navíc.

Hlavní aktualizace * aktualizace instalovaných témat
Pro aktualizaci témat a doplňků nemusíte chodit daleko od centrálního zdroje. Aktualizační rozhraní totiž kontroluje nejen nové verze samotného prohlížeče, ale i všech nainstalovaných doplňků a témat. Aktualizace rovněž průběžně doplňuje vyhledávače pro použití ve vyhledávacím boxu v pravé horní části okna prohlížeče.
Vyhledávání je vším
Opět jsem se dostal k další novince. Tou jsou vyhledávače použitelné přímo z rozhraní Firefoxu. Seznam vyhledávacích enginů se vcelku zásadně obměnil. Jako domovská stránka je používán bezkonkurenční Google. Kromě Googlu lze přímo vyhledávat ještě pomocí vyhledávačů Yahoo!, Answers.com, Creative Commons a internetových aukčních serverů eBay a Amazon. Přidat si samozřejmě můžete i řadu dalších. Jejich kompletní seznam najdete na domácích stránkách sdružení Mozilla.

Seznam vyhledávačů
I když jsme testovali již finální verzi, přidání nového enginu (v tomto případě šlo o Wikipedii) neproběhlo zrovna korektně a místo loga Wikipedie byl ve vyhledávacím seznamu zobrazen jen prázdný řádek. Nepomohl bohužel ani restart prohlížeče.
Ještě jednou
Zatímco v předchozím pohledu jsem si nedovolil naplno říct, co si o betaverzi myslím, dnes už jsme žádnou betu netestovali a měli před sebou hotový stabilní produkt. I ten měl ale několik chyb, které tolik proklamovanému produktu příliš nesluší. I s těmito drobnými nedostatky ale věřím tomu, že připravovaná masáž v podobě reklamních akcí přiláká Firefoxu další kladná procenta uživatelů. Doufejme, že se Mozilla v některé z dalších aktualizací polepší a my budeme moci o Firefoxu s klidným svědomím říci, že je bez sebemenších chyb.