YouTube | Mozilla

Mozilla chce dokázat, že YouTube doporučuje konspirační a nenávistná videa

Mozilla chce dokázat, že YouTube doporučuje konspirační a nenávistná videa

Mozilla rozjela nový výzkumný projekt nazvaný Regrets Reporter. Stejně se jmenuje i doplněk pro Chrome a Firefox, pomocí něhož chce tato nezisková organizace dokázat, jak rozbitý je systém doporučování videí na YouTubu.

Sám Google před rokem a půl uznal, že doporučující algoritmus nefungoval správně a že se lidé snadno mohli spadnout do „králičí nory“ konspiračních videí. Uvidí jedno a pak už se jim v doporučení budou vrstvit další. Google chtěl algoritmus upravit a u videí také zobrazuje varování, pokud má podezření, že je lživé, manipulativní apod.

 

Víte, že 70 % času stráveného na YouTubu lidé sledují videa, která jim síť doporučila?

 

Tvůrci Firefoxu ale tvrdí, že to nebylo dostatečné opatření a blok s doporučenými videi je pořád rozbitý. Konspirační nebo nenávistná videa se prý pořád bezdůvodně zobrazují v seznamech, i když ani nejsou relevantní vůči tomu, co lidé právě sledují. A dokázat to chtějí právě doplňkem, pomocí něhož mohou dobrovolníci hlásit závadná videa. Regrets Reporter doslova slouží k tomu, aby uživatel oznámil video, kterého lituje.

Klepněte pro větší obrázek
V první fázi nahlášení videa se odešle adres videa a historie

Doplněk samotný průběžně odesílá data o tom, kolik času lidé na YouTubu tráví a jak často se na něj vrací. Údaje jsou anonymizované náhodně vygenerovaným ID, nejsou nijak spojeny s účtem na YouTubu. Regrets Reporter ani automaticky neodesílá, co lidé sledují nebo vyhledávají. Tyto údaje mohou spolu s pětihodinovou historií prohlížení odeslat dobrovolně. Z principu je jasné, že funguje jen na počítačích, aktivitu z mobilů sledovat nemůže.

V praxi doplněk funguje ve třech režimech:

  • Průběžně odesílá informace o tom, kolik času na YouTubu trávíte.
  • Po kliknutí na ikonku doplňku v liště se odešle informace, že aktuálně přehrávané video je nějaký způsobem závadné, a jakým způsobem jste se k němu dostali.
  • Po předchozím bodu je možné ještě podrobněji vyplnit zprávu o tom, v čem je video závadné.

Mozilla nijak nezmění to, co YouTube doporučuje. Jen chce tyto informace monitorovat, aby z toho mohla udělat výstup pro další akademické studie či novinové články. Uživatele nabádá, aby se na YouTubu chovali tak, jako doposud.

Klepněte pro větší obrázek
Dále je možné vyplnit podrobný report o tom, proč je video závadné

Nezisková organizace upozorňuje, že konspirační a nenávistná videa teď hrají důležitější roli než kdy dřív. V USA vrcholí přípravy na prezidentské volby, světem otřásá Covid, budují se 5G sítě, což je ideální líheň pro všechny, kteří chtějí odhalit ŠOKUJÍCÍ „PRAVDU“.

PS: První verzi doplňku raději nepoužívejte, není v ní možné odebírat nové kanály.

Diskuze (21) Další článek: Druhá aktualizace Microsoft Flight Simulatoru opravuje desítky chyb a přináší řadu vylepšení

Témata článku: Google, Video, YouTube, Historie, Chrome, Firefox, USA, Mozilla, Addons, Algoritmus, Nezisková organizace, Doplňky, COVIDOde dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost