Mozilla 0.9.6 přichází

Máme tu opět novou verzi Mozilly, pojďme se tedy podívat co na nás její programátoři přichystali. Číslo 0.9.6. naznačuje, že do čtyř měsíců se dá očekávat konečná verze 1.0.
Bohužel hned na úvod jsem měl špatné zkušenosti s instalací. Stáhnul jsem si plnou instalaci Mozilly 0.9.6 pro Windows (9,4 MB) a po nainstalování do systému Windows 2000 Professional se mně odmítala spustit (vygenerována chybová hláška). Zkusil jsem to dvakrát, ale nic se nezměnilo. Pokud jsem znovu nainstaloval starší verzi 0.9.5 vše fungovalo bez problémů. Instalace verze 0.9.6 na operačním systému Windows XP Professional už proběhla bez problémů. „Záhadu“ neúspěšné instalace jsem neodhalil.

Nyní k novinkám ve verzi 0.9.6:

 • Zobrazení ikonky vedle URL adresy. Bohužel ikonka se nezobrazuje v oblíbených položkách, což by usnadnilo orientaci.

  Aby se ikona v Mozille vedle URL zobrazila musí být vložena jedním z těchto způsobů:
  <LINK REL="icon" HREF="images/mozilla-16.png" TYPE="image/png">
  <LINK REL="SHORTCUT ICON" HREF="/images/global/branding/dellecomicon.ico">


  Žádná podpora "favicon" z IE se tedy nekoná.

 • Možnost zobrazit náhled stránky před tiskem. (Neobjevil žádnou klávesovou zkratku, jak z tohoto náhledu odejít. Jediné co pomohlo, bylo znovu stránku načíst.)
 • Zobrazování souborů .BMP a .ICO ve všech operačních systémech.
 • Nová funkce pro barevné odlišení příchozích emailů.
 • Funkce umožňující „předvyplnění“ emailových filtrů.
 • Funkce umožňující rychle vyhledat označené slovo v internetovém vyhledávači. Na stránce si označíte nějaké slovo, poté kliknete pravým tlačítkem myši a otevře se kontextové menu s nabídkou funkcí. Nová funkce „Search For“ vám umožní rychle najít vyznačené slovo nebo slovní spojení ve vámi preferovaném vyhledávači. Bohužel počet vyhledávačů se od minulé verze nezměnil a jejich stále pouze šest.
 • Možnost nastavení vzhledu stránky před tiskem na počítačích Apple.

Mozilla 0.9.6

Tato poslední verze mohla ještě chvilku počkat a některé drobné mušky vychytat. Většina chyb z předchozích verzí byla již odstraněna a ty co se zatím nepovedlo opravit i s těmi novými se přesouvají na další verzi. Rychlost Mozilly je slušná a pokud nebudu mít problémy s instalací verze 0.9.7 rád ji zase vyzkouším. Do nové verze se snad podaří dostat už i kalendář, který je zatím pouze pro Linux.

Mnoho chyb k opravě již nezbývá a proto se bude jistě pracovat na optimalizaci kódu a zvýšení rychlosti načítání stránek.

Diskuze (61) Další článek: Aktualizace virové databáze od Symantecu podražila

Témata článku: , , , , , , ,