Movietheque: udělejte si pořádek ve sbírce filmů

Také v noci před spaním přemýšlíte o tom, jak si jednoduše udělat pořádek ve své sbírce filmů? Řešení existují, ale vyžadují vaši odvahu sednout si a zadat všechny filmy do databáze. Jestliže jste na sto procent rozhodnuti, že této činnosti věnujete kousek svého volného času, vyzkoušejte český evidenční program, který spustíte ve Windows i na Linuxu.
Movietheque: udělejte si pořádek ve sbírce filmů

Plusy / minusy
+ číselníky
+ synchronizace s internetem
+ tisk obalů
– poněkud nestandardní ovládání
– způsob filtrování

Movietheque je dílem českého autora Richarda Karmazína. Tento program je vytvořen v jazyku Java, takže pro jeho spuštění budete potřebovat její podporu na svém systému. Java Runtime Enviroment můžete stáhnout například odsud. Nutnost instalace doplňkových knihoven (které stejně využijete i pro další programy) je vykoupena možností spustit program na mnoha různých operačních systémech.

Instalace je jednoduchá, lépe řečeno žádná. Balíček s programem stačí rozbalit do nějaké složky na disk. Poté zbývá jen spuštění dávkového souboru, který zavolá běhové prostředí Javy a zobrazí program. Dávka je přichystána pro Windows (soubor BAT) i pro Linux a spol.

Klepněte pro větší obrázek

Movietheque po prvním spuštění

Související odkazy

Slovník
DVD
Java
Linux

Po spuštění programu vás přivítá podle mého názoru poněkud nezvyklé uživatelské prostředí se čtyřmi sloupci. Na okrajích se zobrazují seznamy médií a filmů. Dva vnitřní sloupce obsahují ovládací prvky, pomocí kterých můžete přidávat a upravovat data v seznamech. Oba seznamy jsou navzájem propojeny. Pokud tedy vyberete film a v jeho údajích označíte název média, na kterém se nachází, ve druhém seznamu se toto médium zobrazí. Platí to také obráceně. Označený film v obsahu média se zobrazí ve vedlejším seznamu.

Evidence údajů

Každé médium můžete kromě názvu opatřit také informací o výrobci, datem vložení, identifikátorem a rozsáhlou poznámkou. Pro možnost pozdějšího filtrování využijete označení média podle jeho typu (CD × DVD). Program pamatuje i na možnost zadání údaje o poškození média. Ke každému médiu můžete samozřejmě přiřadit libovolné množství filmů.

V seznamu filmů už najdete o poznání více údajů možných k vyplnění. Hlavní je samozřejmě název filmu. Z nabídky si vyberete stát a zadáte skutečný název filmu. Ten nemusí být shodný s tím, pod kterým film evidujete. Je to vhodné například pro odlišení českých názvů zahraničních filmů. Režiséra je možné vybrat pouze z číselníku, ručně jej nezadáte. Autor nezapomněl na možnost zadání délky filmu, roku výroby a označení přístupnosti. Myslím, že zrovna toto označení nebude mnoha uživatelům srozumitelné. Schválně, kdo z vás vyjmenuje písmena pro různě přístupné filmy? Přesto je dobře, že je toto označení k dispozici. Pokud vám nebude vyhovovat, nikdo vám nebrání si jej v číselníku změnit. V údajích o filmu nechybí pole pro zadání rozsáhlé poznámky, např. popisu děje filmu.

Z číselníků můžete dále vybrat herecké obsazení a žánr filmu. Filmy uložené v počítači mají svá specifika oproti kazetám VHS. Proto je dobře, že lze zadat velikost souborů, kvalitu, poměr stran, formát souboru, jazyk a titulky.

Klepněte pro větší obrázek

Program s ukázkovou databází

Filtrování a tisk

Bez možnosti filtrování by program nebyl příliš užitečný. Jeho rozhraní je navrženo tak, aby bylo co nejméně rozvětvené, lze-li to takto nazvat. Při zavolání funkce pro filtrování zmizí vyplněné údaje a zatemní se seznam. Vyplňte políčka, podle kterých chcete vyhledávat a stiskněte znovu tlačítko pro filtrování. V seznamu se následně objeví pouze odpovídající záznamy. Přiznám se, že tento způsob ovládání mi nepřijde příliš uživatelsky pohodlný, ale setkal jsem se s ním u více zahraničních multiplatformních programů. Záleží tedy na zvyku uživatele. Taky mi nepřijde úplně pohodlné označovat jednotlivé záznamy tlačítkem. Uvítal bych reakci programu na stisk klávesy Ctrl nebo Shift a tlačítka myši.

Program umí tisknout jednoduché obaly na média. Stačí si vybrat typ obalu (CD, DVD, VHS) a spustit tisk. Zobrazí se náhled, ve kterém tiskový výstup zkontrolujete a případně pošlete na tiskárnu. Na obalu jsou uvedeny většinou všechny údaje o disku i o obsažených filmech. Získáte tedy jednoduchý textový obal se všemi nutnými informacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka tisku

Nastavení programu

Kromě číselníku není nutné v programu cokoli nastavovat. I číselníky jsou již z velké části předvyplněny. Najdete v nich seznam států, formátů, žánrů, jazyků, výrobců médií, osob, kvalit, přístupností, poměrů a typů médií. V číselnících lze jednoduše vyhledávat, takže se před zadáváním můžete přesvědčit, jestli už podobný záznam není obsažen. Zaujala mě volba "Odstranit nepoužívané". Můžete si tak zmenšit soubor s uloženými daty a neevidovat například státy, z nichž žádný filmový snímek nevlastníte. Vymazat lze například i neoblíbené herce.

Klepněte pro větší obrázek

Číselník osob

Práce s daty

Údaje o filmech lze synchronizovat s internetovou databází. Po stisku příslušného tlačítka si vyberete, zda chcete použít modul pro práci s Česko-Slovenskou filmovou databází nebo se zahraniční Internet Movie Database. Data jsou uložena v souborech ZIP. Pokud je rozbalíte, zjistíte, že obsahují běžné XML soubory. Otevírá se tedy potenciální cesta pro další zpracování uložených údajů a nehrozí, že byste s nemožností spustit program přišli o nastřádané záznamy. Program obsahuje i možnost importu a exportu údajů. Tyto funkce slouží k nahrazení údajů a k uložení dat do jiného než zpracovávaného souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Číselník států

Na první pohled mi program připadal velice zvláštní, měl jsem pocit, že jeho ovládání nikdy nepřivyknu. S postupem doby jsem však zjišťoval, že má přeci jen své kladné stránky a je výborně použitelný. Oceňuji možnost synchronizace dat s internetovými databázemi, nastavení číselníků a možnost spuštění na různých operačních systémech. Takováto řešení mám opravdu rád. Pak mě totiž až na výjimky nic nenutí neustále se přepínat z Linuxu do Windows a obráceně.

Movietheque 1.1.0.1
produkt evidence filmů a médií
výrobce Richard Karmazín
web movietheque.sourceforge.net
cena zdarma
systémy všechny podporující Javu 5.0

Témata článku: Windows, Linux, Film, Filmy, Java Runtime

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Je 10. 1. 2006 0:47:36
    az budes mit pres 400 filmu, ktere se budou valet po stole, tak potom se v...
  • Je 10. 1. 2006 0:47:26
    az budes mit pres 400 filmu, ktere se budou valet po stole, tak potom se v...
  • bobeš 9. 1. 2006 17:30:28
    Je vidět, že se autor pěkně nudí v práci a nebo je student, kterého nebaví...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky