Motorola spadla do čtvrtletní ztráty 1,4 miliardy dolarů

Americké rodinné stříbro se nemůže dostat do pořádného tempa.
Jedna z nejslavnějších amerických technologických firem, patřící skutečně mezi americké podnikatelské stříbro, zažívá nedobré časy. Motorola oznámila čtvrtletní ztrátu v gigantické výši 1,4 miliardy dolarů při obratu 7,4 miliardy (pokles 22 %, loni 9,5 miliardy). Na této ztrátě se nejvíce podílejí různé odpisy špatných investic a náklady spojené s redukcí počtu zaměstnanců, čistá „provozní“ ztráta by byla podstatně nižší, jen 153 mil. dolarů.

Motorola má ztrátové období už tři kvartály, kdy naakumulovala ztrátu 2,7 miliardy dolarů; ve stejném období loňského roku to byl naopak zisk 1,18 miliardy. Zatímco vysoké ztráty bývají často způsobeny různými jednorázovými účetními odpisy, které neodrážejí aktuální podnikání, je jednoznačně varovným znakem pokles obratu – za devět měsíců fiskálního roku to bylo 17,5 %. Pokles byl zaznamenán v řadě důležitých segmentů: v mobilních telefonech to je 16 %, v telekomunikační infrastruktuře 10 %, v oblasti broadbandu 31% a v polovodičích 48 %.

Je zajímavé, že v poslední době několik kdysi zcela dominantních amerických globálních korporací „onemocnělo“. Vedle Motoroly to je například Xerox, který je doslova na pokraji bankrotu; nedobře se ale vede též telekomunikačnímu obrovi AT+T nebo Lucentu. Na to poukazuje zajímavý článek v ceněném týdeníku The Economist (citovaný rovněž v českém tisku), podle kterého tyto události ukazují, že není pravda, že globální společnosti získávají převahu nad ostatními firmami už tím, že jsou dominantní a globální, ale že skutečnost ukazuje, že vše je otázka schopností v podnikání a že k celosvětovému úspěchu nemá o nic blíž globální firma jako malý, lokální podnik s vynikajícím managementem (což dokazuje na úspěšném soupeření ještě nedávno lokální firmičky jménem Nokia právě s Motorolou).

Váš názor Další článek: Volný zvyšuje přístupovou kapacitu

Témata článku: Motorola, Provozní ztráta, Technologická převaha, Různé znaky, Americký dolar, Důležitá událost, Bankrot, Různé segmenty, Důležitý segment

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů