Motorola říká: Palm i Symbian, zatím ne Microsoft

Technologická firma se rozhodla podpořit i Palm OS, získává podíl v Palm Computing.
V souboji o operační systém pro různá malá zařízení se sice válčí urputně, ale góly dávají do sítě pořád ještě častěji konkurenti Microsoftu než Microsoft, řekl bych tak v poměru 4:1. Ač Microsoft nedávno slušně „zaskóroval“ s Ericssonem, hned se proti tomu dá postavit několik bodů pro jeho konkurenty.

Jeden z technologických gigantů planety, americká Motorola, se rozhodla licencovat operační systém od Palmu (Palm OS) pro svou chystanou řadu zařízení s bezdrátovým přístupem k Internetu. Motorola je druhý největší výrobce mobilních telefonů na světě po Nokii (ještě nedávno byla první) a svoje rozhodnutí pro Palm si pojišťuje i odkupem asi pěti procent akcií firmy Palm Computing – to je na americkém akciovém trhu, kde velkou většinu akcií kontrolují obvykle poněkud „bezbarvé“ fondy, velice mnoho, Motorola v Palmu získává velice silný rozhodovací vliv. Motorola má ale současně podíl v alianci Symbian, postavenou na operačním systému EPOC od britského Psionu; Symbian si s Palmem přímo konkuruje, ale objevují se i určité náznaky, že k sobě obě tyto platformy (zejména proto, že se bojí hrozivého nepřítele Microsoftu) najdou nějakou cestu.

Motorola je firma, které se v posledních letech příliš nedaří – technologie jsou bezpochyby excelentní, ale jaksi se neproměňují v „správné produkty pro správné lidi“. I v oblasti různých kapesních přístrojů je Motorola zatím hodně nejistá – sama neví, zda u zákazníků zvítězí mobilní telefony (schopné dalších činností), kapesní počítače (schopné mobilního telefonování) nebo nějaké úplně nové přístroje, třeba vycházející z walkmana/discmana. Nikdo, ani Motorola ani nikdo jiný, dnes s jistotou (ba ani se značnou nejistotou) nedovede tento budoucí vývoj odhadnout, a Motorola se coby správný gigant chová zatím univerzálně – chce si pohlídat všechny platformy s tím, že „se uvidí“, která vyhraje. Tento postup sice není nelogický, ale pro Motorolu je dosti drahý (připomeňme, že firma si například chtěla „pojistit“ i oblast telefonování přes satelity nesmírně nákladnou investicí do firmy Iridium, ze které dnes zbyl pouze náhrdelník téměř ztichlých satelitů kroužících okolo planety); navíc je u takto velké diverzifikace obtížné udržet „fokus“, zaměření špičkových sil (o peníze nejde) na jednu klíčovou technologii. Nicméně, podobně univerzálně dnes postupuje Microsoft i další – celá oblast je momentálně tak zmatená, že nikdo z gigantů si netroufne vsadit všechny síly na jednu kartu a doufat, že to bude trumf.

Diskuze (1) Další článek: Podrobné nastavení Wordu 97 a 2000

Témata článku: Microsoft, Motorola, První satelit, PAL, Malý satelit, Iridium, Technologický gigant, Symbian, Palm, Silný vliv, Planeta, Drahé zařízení, Planet, Walkman

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů