Motorola pohlcuje General Instrument za 11 miliard dolarů!

Cílem je posílení v komunikačních technologiích, od obrazu, videa přes telefonii až k datům.
Americká Motorola neprožívá v posledních letech jednoznačné úspěchy; zejména v letech 1995-1998 zaznamenávala spíše ztráty a procházela hlubokou restrukturalizací – známou „černou kaňkou“ na historii firmy je, jak se Motorole „podařilo“ přenechat zejména Nokii vedení v tak lukrativním trhu, jako jsou mobilní telefony (Motorola zde byla kdysi naprosto dominantním hráčem). Poslední rok je ale pro Motorolu už úspěšný – restrukturalizace se zřejmě daří a rodí se evidentně „nová Motorola“, více zaměřená na nejdůležitější a nejlukrativnější tržní segmenty dneška. Součástí této strategie je zřejmě i pohlcení firmy General Instrument, firmy, kterou mimo odborníků málokdo zná – jedná se ale o velice silnou firmu v širokopásmových (broadband) komunikačních technologiích, které se považují za jeden z oborů s největším potenciálem do Instrument budoucna. General má roční obrat okolo dvou miliard dolarů a 7000 zaměstnanců; firma svými produkty míří hlavně do domácností (set-top boxy, domácí sítě atd.). Právě zde by se velice ráda viděla Motorola jako velký dodavatel – dnes ale připravuje do této oblasti pouze embeddované čipy, nikoli ucelené produkty. V tom se samozřejmě s General Instrument dobře doplňuje, takže celá operace dává smysl.

Živě komentuje: dnes je vlastně na světě jen jediná firma, který nesmírně profituje z „čistého křemíku“ – Intel Corp. Výrobní postupy pro polovodičovou oblast se v průběhu let nesmírně zlevnily a zpřístupnily, takže i když oblast zůstává významná, dá se na ní těžko vydělávat, Intel je díky téměř-monopolu nad světem pécéček skutečně jedinou výjimkou. Motorola se proto už několik let přeškoluje z výrobce základních komponentů pro nejrůznější oblasti elektroniky na výrobce celých zařízení; to není lehké ani levné. Obrovský inženýrský potenciál Motoroly se ale skrýt nedá a dá se čekat, že se s touto firmou budeme zase v budoucnu setkávat častěji než dřív.

Váš názor Další článek: Comfor prodán!

Témata článku: Motorola, General, Polovodičová součást, Levná elektronika, Celá historie, Obrovský smysl, Významný hráč, Poslední výrobce, Gen

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů