Motorola podporuje nový modemový protokol V.92

Nový protokol V.92 opět zvedne hranice rychlosti.
Softwarový modem SM56 PCI firmy Motorola podporuje nový protokol V.92, který se již nějakou dobu připravuje. Tento obvod je určen pro interní softwarové faxmodemy ve formě PCI karet. Vyžadují minimálně procesor Intel Pentium 150 MHz, AMD K6 / K6-2 233 MHz nebo Cyrix 6x86MX 266 MHz. Obvod je připraven podporovat V.80 Video Phone protokol. Nový protokol V.92 není do dnešního dne organizací ITU-T schválen. A co má přinést nového? Rychlostní změnou je zvýšení přenosové rychlosti pro odchozí datový proud z 33,6 Kb/s na 44 Kb/s. Rovnoměrnější chod faxmodemu bude umožněn díky průběžnému statistickému vyhodnocování kvality linky. Každý modem si bude ukládat zkušenosti s provozem na lince. Při spojení si modemy vymění zkušenosti a hned se pokusí komunikovat na rychlosti, která je na dané lince nejobvyklejší. Tím se odbourá zdlouhavé spojování a opětné spojování při problémech s linkou. Nejlepší nakonec – přidala se jedna z vlastností ISDN, tedy možnost přenosu dvou kanálů. Zde se funkce jmenuje Internet Call Waiting. Díky ní bude možné vedle datového přenosu (dnes skoro bez výhrad připojení na Internet) ještě komunikovat hlasem (mít hovor). Přenos dat se na dobu hlasového hovoru pozastaví.

Živě komentuje: Málokdo si dnes vzpomene, že před určitou dobou se tvrdilo, že rychlost 2,4 Kb/s je nejen praktický, ale i teoretický strop možností telefonního datového spojení. Z tehdejšího protokolu V.22bis se zavedením protokolu V.32 zvýšila rychlost čtyřnásobně. Ten se v zápětí urychlil na V.32bis (14,4 Kb/s). Potom nastala pauza, kterou se různí výrobci snažili vyplnit svými firemními protokoly (U.S.Robotics pomocí HST protokolu, Telebit s protokolem TurboPEP a AT&T se svým V.32ter, Rockwell s V.fast, Zyxel s protokolem ZyX). Po souboji o rychlost 28,8 Kb/s vznikl standard V.34, vzápětí inovovaný do V.34bis (33,6 Kb/s). Pro odchozí datový tok se již rychlost nezvýšila. Jiná byla situace s příchozím tokem. Tam se rychlost zvýšila na 56 Kb/s (protokol V.90). To je však na rozdíl od ostatních nesymetrický protokol bez přepínání směrů datového toku. Od vzniku tohoto protokolu se tvrdilo, že tímto protokolem veškerý výzkum na klasických analogových linkách skončil. Vše se obrátilo směrem k ISDN a ASDL, případně ke kabelovým televizním rozvodům. Jak je vidět, ještě není všem dnům konec. Nyní budou mít výhodu ti, kteří mají softwarové modemy, protože tam bude poměrně snadné rozšířit jejich možnosti z V.90 na V.92. Stejnou výhodu mají též majitelé faxmodemů z opačného konce cenového spektra – faxmodemy s vlastním DSP procesorem, kde je možné změnou firmware přidat novou vlastnost, nový protokol.

Co je to ten softwarový modem? Znamená to, že výpočty místo části faxmodemového obvodu vykonává hlavní procesor počítače. To má výhody i nevýhody. Takový faxmodem je velmi levný, ovšem něco za něco. Musí mít program pro příslušný procesor a operační systém, který z něj teprve faxmodem dělá. Díky této vlastnosti začali někteří výrobci říkat softwarovým faxmodemům winmodem. Tím naznačili, že k softwarovému faxmodemu dostane zákazník program jen pro MS Windows. Mimo něj takový faxmodem nebude fungovat. Na druhou stranu od zadrátovaného faxmodemu v jednom obvodu má výhodu právě při změnách, jako je přechod na V.92 protokol. Tuto výhodu však mají (jak jsem již podotknul) i drahé kvalitní externí faxmodemy.

Proč tedy má softwarový modem nějaký hardware? Odpověď je jednoduchá. Z faxmodemu jako celku se jen výpočetní jednotka odstranila a nahradila programem pro procesor počítače (např. Intel Celeron). Ostatní části faxmodemu zůstaly.

Poznámka nakonec – V.92 protokol (stejně jako jiné) musí podporovat obě strany, tj. jak uživatel na jedné straně, tak i internetový provider na straně druhé.

Diskuze (21) Další článek: Vlastní chybová hlášení Internet Exploreru

Témata článku: Video, Internet, Motorola, Mode, Nový, Tehdejší doba, Nová linka, Ostatní výrobci, Cenové spektrum, kB, Opačný směr, Protokol


Určitě si přečtěte

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?