MOTOROLA na CeBIT 99

Ne letošním veletrhu informačních technologií CeBIT 99 v Hannoveru potvrdila společnost MOTOROLA postavení světového leadra v oblasti telekomunikační techniky.
Na letošním veletrhu informačních technologií CeBIT 99 v Hannoveru potvrdila společnost MOTOROLA postavení světového leadra v oblasti telekomunikační techniky. Opravdovým hitem se stal nejlehčí a nejmenší mobilní telefon na světě, s typovým označením V 3688 . Pouhých 83 gramů váhy zabezpečuje 180 min. hovorového času a na 100 hodin pohotovostní kapacity. Samozřejmostí je vibrační zvonění, kterým nerušíte okolí. Jedním z typických znaků veletrhu bylo , že se již běžným doplňkem mobilní komunikace stávají nejrůznější varianty „headsetů“ a „hands-free“ do automobilů. Bussinesmani cestující po světě se navíc zajímali o technologii pro satelitní systém globální komunikace Iridium, ve kterém je Motorola zároveň hlavním akcionářem. Zejména šlo o mobilní telefon Motorola 9500, o váze 454 g, umožňující se standardní baterií 2 hodiny hovorového času z kteréhokoliv místa na naší planetě. S lithiovou baterií je možno hovořit ještě o 30 min více.Baterie pro Iridium pager Motorola 9501, který váží pouhých 118 gramů, zabezpečí až 30 dní kompletního globální pagerového servisu. K široké nabídce satelitních technologií patří i universální solární zdroj a data adapter například pro napojeni vašeho computeru do satelitní komunikace. Pro pagerový protokol FLEX nabídla Motorola svůj Advisor TM Graphix druhé generace, který při váze 87 g na displeji zobrazí například až 26 grafických zpráv. Při přenosové rychlosti až 6 400 bit/sec bývá také prezentován jako mobilní e-mail. Pro rychlou, levnou a přímou komunikaci v rámci rodiny, školy či sportovních vycházek byla jako úspěšná novinka předvedena kapesní radiostanice TalkAbout TM 200. I s baterií váží 200g a domluvíte se na 8 kanálech do vzdálenosti 2,5 km. Sportovní a odolný design pro 116 mm vysokou, 64 mm širokou a 25 mm silnou radiostanici získal mnoho příznivců.

Stoupá zájem o využívání mobilních radiostanic
Rostoucí zájem o využívání radiostanic si vynutil samostatnou expozici společnosti Motorola, která je v této oblasti komunikace legendou. Připomínáme, že první předchůdkyně dnešních kapesních radiostanic, populární „handie talkie“ se vylodily na evropský kontinent spolu se spojeneckými vojsky za II.světové války. Vedle již klasických GP 3OO, které získaly loňského roku právě v České republice 2 světové rekordy v odolnosti a byly přihlášeny do Quinnessovy knihy rekordů, a vedle nejmenší radiostanice svého druhu na světě Visar , včetně dalších typů, se poprvé představila nová řada pro různé úrovně profesionálního využití. Zabezpečuje rychlou, spolehlivou a levnou komunikaci v přímém i trunkovém modu.

Typy GP 140,GP 340 a GP 640 v kategorii Popular jsou cenově dostupné, mají 16 kanálů, jednoduchá obsluha může být manuální i hlasem. Rostoucí organizace s větším počtem pracovníků v terénu budou moci využívat stanice GP 360,GP 380 a GP 680 kategorie Universal. Mají 250 kanálů, skvělou čitotu zvuku, alfanumerický displey pro příkazy a funkce, včetně zobrazení jména volajícího, stanovených signálů a programovatelnou volbou. Délku hovoru okamžitě kontrolují zabudované stopky. Náročnou kategorii Profesional pak nepochybně uspokojí novinka GP 1280, která je považována odborníky za jeden z vrcholů technologie mobilních radiostanic. Kromě všech požadovaných vlastností má zabudovánu také soustavu kontrolních funkcí, takže je dokonalým pomocníkem vrcholového managementu. Komunikace prostřednictvím radiostanic je bezpečná, okamžitá a finančně efektivní, protože v trunkových systémech se platí pouze čistý čas hovoru, který je měřen na vteřiny. V současnosti čeká v České republice homologační protokol na poslední podpis takže záhy bude tato řada radiostanic k dosažení i na našem trhu.

Nejen Motorola, ale řada dalších společností prezentovala na veletrhu CeBIT jediný schválený evropský standard TETRA, který umožňuje kvalitní komunikaci bezpečnostních a záchranných systémů, je otevřenou technologií pro různé výrobce, takže nehrozí monopolistické cenové vydírání. Tento standard je možno aplikovat na většinu stávajících systémů a podle možností a potřeb tyto stávající systémy časem modernizovat. Konkurenční technologické prostředí je zárukou cenové korektnosti a zabezpečeného rychlého servisu. Propojení bezpečnostních a záchranných složek by v tomto případě mohlo být konečně funkční.

Zajímavost:
Málokdo ví, že po společnosti Motorola, která například přenášela z Měsíce slavnou Armstrongovu větu o „malém kroku pro člověka a velkém skoku pro lidstvo“, byla 30.srpna 1993 pojmenována jedna z hvězd souhvězdí Velkého medvěda.

Váš názor Další článek: Computer 6/99

Témata článku: Motorola, Přímá volba, Přímý signál, Globální komunikace, Pager, Váha, Flex, Velký pomocník, Tetra, Quinn, CeBIT, Lithiová baterie, Bezpečnostní veletrh, Náročné využívání, Váhy, Záchranný systém, Levná řada, Hannover, Bezpečnostní servis, Různé znaky, Různé kategorie, Kontrolní systém, Požadovaná vzdálenost, Technologické prostředí, Odolné mobilní telefony


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC