Morseovka, družicové snímky a bezdrátový telegraf

Na tento týden připadají kalendária zejména ze světa přenosu informací – zavzpomínat si můžeme například na patent Morseova telegrafu či Marconiho bezdrátovou komunikaci přes kanál La Manche. Stranou však nezůstane ani satelitní technika a vypuštění meteorologické družice.

Jazyk teček a čárek

Dne 2. dubna tomu bude přesně 134 let od doby, kdy zemřel americky vynálezce Samuel Morse (celým jménem Samuel Finley Breese Morse). Zaplaveme-li ještě více zpět proti proudu času, narodil se 27.dubna roku 1791 a odmalička jej kromě techniky zajímalo také umění – po vysokoškolských studiích se dokonce nejprve vrhl na dráhu uměleckého malíře.

Ačkoliv si Samuel Morse ve světě umění nevedl nikterak špatně, proslavil se především na poli techniky. V roce 1835 zkonstruoval první model svého telegrafu, který však prozatím sloužil pouze jako předzvěst nového, nepoznaného. O dva roky později si již nechal svůj vynález patentovat, přidal také převod číslic na posloupnosti teček a čárek, tedy předchůdce slavné morseovky.

Samuel Morse by své plány jen těžko dotáhl do konce, pokud by se mu nedostalo odbornější technické pomoci. Přes neutuchající vynalézavost a vytrvalost mu scházely dostatečné znalosti, pomocnou ruku mu v tomto ohledu podal fyzik Joseph Henry. Právě od něj totiž Morse získal elektromagnetické relé, které při průchodu elektrického proudu dokázalo spojit obsažené kontakty. Přes počáteční problémy s prosazením nového vynálezu se nakonec Morseův telegraf velice rychle rozšířil po celém světě.

S proslulou morseovkou se děti povětšinou seznamují již v útlém věku – kromě pobavení je však zároveň nenásilnou formou uvádí do kódování informace. Funkční a především reverzibilní kódování údajů jedné abecedy do druhé jim zároveň v širším náhledu představuje základy algoritmizace. Také proto se na internetu nacházejí zpracování morseovky v mnoha hávech: za všechny jmenujme například základo až středoškolský program a zdrojový kód v jazyce Pascal, vzhlednější Java applet se zvukovým výstupem či specializované kurzy výuky.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroje:

optime.jinak.cz/vedtech/vynalezy/clanky/telegraf/telegraf.html
www.quido.cz/osobnosti/morse.htm
cs.wikipedia.org/wiki/Telegrafie

Průkopníci světa meteorologie

Na první dubnový den připadá výročí světa satelitní techniky, jelikož uplyne 46 let od vypuštění první meteorologické družice, která sloužila k mapování a předvídání vývoje počasí. Její název byl Tiros I, odstartovala ze základny NASA, a prvenstvím tak zahájila další průběh vesmírného programu Tiros (Television Infrared Observation Satellite Program). Tiros I obsahoval dvě televizní kamery – jednu pracující s nízkým rozlišením, druhá byla naopak schopna pořídit kvalitnější obraz vysokým rozlišením. Satelit byl funkčně použit pouze po dobu 78 dní, nicméně získanými materiály i za takto krátkou dobu ukázal, že podobná zařízení dokáží výrazně napomoci při zkoumání počasí.

Podobně zaměřené výročí je spjato také s 27. březnem, jelikož v roce 1910 se tohoto data narodil americký vědec John Robinson Pierce, který je považován za jednoho z otců satelitní komunikace. Již během druhé světové války výrazně přispíval svými výzkumy na poli vlnění a radaru, v padesátých letech se pak začal naplno věnovat satelitní komunikaci, v kteréžto oblasti položil zejména nezbytné teoretické základy.

Vrátíme-li se po mírné oklice zpět k předpovědi počasí, bude tomu dne 1. dubna přesně 131 let od doby, kdy se v novinách objevila dnes již běžná mapa zobrazující počasí. Publikoval ji Sir Francis Galton v britském deníku The Times, podobně si také připsal prvenství v oblasti spojování míst stejné tlakové výše.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: http://www.earth.nasa.gov/history/tiros/tiros1.html

Zdroje:

www.earth.nasa.gov/history/tiros/tiros1.html
news-service.stanford.edu/news/2005/april6/memlpierce-040605.html

Bezdrátový přenos přes La Manche

Dne 27. března roku 1899 uskutečnil slavný italský vědec a vynálezce Guglielmo Marconi bezdrátový telegrafní přenos, aby tak zaujal francouzskou vládu a přesvědčil ji ke koupi i provozu svého zařízení. Vysílání probíhalo přes kanál La Manche, mezi městy Dover a Boulogne. O celém úspěšném pokusu si můžete přečíst na stránkách prvního z níže odkazovaných zdrojů. Francouzští pozorovatelé byli přítomni na obou stranách navazovaného spojení, dosažená vzdálenost činila 32 mil. Pokusy probíhaly po několik dní, rychlostí až patnácti slov za minutu – výsledkem Marconiho úsilí byl přenos zpráv bez použití nákladných kabelových spojení vedených na mořském dně.

Zdroje:

earlyradiohistory.us/1899marc.htm
nobelprize.org/physics/laureates/1909/marconi-bio.html

Váš názor Další článek: Microsoft neporušil svým aktivačním systémem patent

Témata článku: Meteorologie, Marconi, Italský vědec, Celá doba, Počáteční problém, Tel, Francis Galton, Tiro, Krátká vzdálenost, Nezbytný základ, Vynález, Meteorologický model, Elektromagnetické relé, La Manche, Mor, Vysoká vytrvalost, Meteorologická informace, Dubnový den, První satelit, První pokus, Samuel, Družice, Morse, Britský deník, Americký vědec


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky