Morpheus vykopal válečnou sekeru a volí Gnutellu

Morpheus byl napaden, donucen změnit svůj systém a jako hlavního viníka zatím označuje konkurenční Kazaa/FastTrack. Morpheus Preview Edition je k dispozici.
Morpheus, systém pro výměnu souborů na Internetu, má opravdu vážné problémy, které podkopávají jeho samotnou existenci. Nejprve byl na jeho síť podniknut útok a vyřadil z provozu jeho servery, poté nový klient Kazaa vyblokoval všechny klienty Morphea, které síť naráz donutila vyměnit klienta za novějšího, i když žádný takový klient nebyl k dispozici.

StreamCast Networks, provozovatel Morphea, ze všech těchto útoků viní zatím Kazaa a FastTrack. Obává se, že klienti Kazaa se stali bez svého vědomí prostředkem k distribuovanému útoku na servery MusicCity, a tedy Morphea. StreamCast upozorňuje na uzavřenou podobu klientů Kazaa, které mohou mít i jiné nepovolené funkce a chovat se jako trojské koně. Vzhledem k těmto faktům bude mít nejspíše celý otřes Morphea soudní dohru.

Pro Morpheus je to bezesporu úplné zhroucení jeho základního systému. Stál doposud výhradně na síti FastTracku a pracoval jako klient této sítě. Jeho podoba se lišila od klienta Kazaa jen minimálně, takže se odlišoval jen jinou barvou ikonek a jinými inzeráty. Morpheus sliboval pro další verze orientaci na Gnutellu a tedy rozšíření vyhledávání i na jiné sítě. Okolnostmi byl ale donucen tento vývoj nové verze nejen urychlit, ale kompletně přehodit výhybku na Gnutellu.

Klepněte pro větší obrázek

Morpheus Preview Edition, který je nyní dostupný, je upřímně řečeno ústupem od kvality, kterou Morpheus poskytoval. Síť Gnutella je známá svou pomalostí při vyhledávání, ten tam je i komfort doplňujících informací, na který jsme byli zvyklí. Jen název souboru, velikost, dosažitelná rychlost a počet klientů, nic víc.

Morpheus nyní stojí na podobné hranici, na jaké se v určité chvíli ocitl i Napster. Problémy Morphea nejsou sice dány soudními příkazy, jeho budoucnost však opět závisí na loajalitě uživatelů. Pokud mají uživatelé Morphea rádi více než jeho současný komfort a berou jej jako znak komunity, bude na tom dobře a přežije i současnou betaverzi, které ještě není plně doladěná a nabízí jen omezené pohodlí. Pokud je ale uživatelům jedno, jaký text mají na řádku s názvem aplikace, a chtějí jen vyměňovat a získávat soubory stejným stylem, na jaký jsou zvyklí, rychle se přeorientují na klienta Kazaa. Morpheus se bude tento úprk uživatelů snažit brzdit poukazováním na uzavřenost kódu a hrozbu zneužití klientských počítačů prostřednictvím softwaru Kazaa. V současné době je ale na Kazaa 630 tisíc uživatelů, kteří s tím zřejmě nemají žádný problém.

Diskuze (15) Další článek: Celerony levnější

Témata článku: Klient, Val, Klient Kazaa, Mor, Dosažitelná rychlost, Kazaa, Morpheus, Morphea, Vážný problém, GNU


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní