Moorův zákon sice stále platí, ale už není důležitý

Ještě před několika lety byl software vpředu a hardware „nestíhal“; dnes je tomu naopak a situace se již údajně nezmění. Moorův zákon platí i dnes a podle všeho bude platit i pro dalších deset nebo možná dvacet let, dále zatím není možné „vidět“.

Postřeh spoluzakladatele Intelu Gordona Moora, že na trhu dochází každý rok a půl k zhruba zdvojnásobení výkonu mikroprocesoru, se ukázal být natolik prorockým, téměř bezchybně platným po celých 38 let (!) po svém vyslovení, že si vysloužil označení „zákon“ (Moore´s Law). Platí i dnes a podle všeho bude platit i pro dalších deset nebo možná dvacet let, dále zatím není možné „vidět“.

Přesto ale Moorovo pravidlo přestává být důležité; zatímco před několika lety kladl software na hardware takové nároky, které nebyl schopný pohodlně zvládat a čekalo se jako na smilování na výkonnější čipy, dnes je situace v tzv. mainstreamovém software opačná. Nové verze programů, které přicházejí na svět obvykle jednou za tři roky, mívají jen o něco vyšší hardwarové nároky než verze předchozí – zatímco se za tuto dobu zvýší výkonnost počítačů čtyřikrát (dvakrát se zdvojnásobí). Mění se tak upgradovací cykly i důvody upgrade u hardware i software; dříve softwaroví tvůrci nemohli své programy vytvořit výkonnější, protože by to ani současné nejlepší programy nezvládly, a proto je museli funkčně ořezávat (to platí zejména o hrách, které jsou náročné na výpočetní sílu počítače a grafickou výkonnost). Nová verze softwaru pak mohla být lepší, protože mezitím poskočily nahoru osobní počítače – je to dobře vidět například na hrách, které tvoří sérii postupně vyráběných dílů nebo následovníků.

Samozřejmě existují programy, které mají stále větší nároky, než je jim schopný splnit i nejvýkonnější hardware dneška, například v oblasti multimédií. Ale běžné kancelářské programy a dokonce i grafické produkty, které patřily vždy k těm, kterým nebyl žádný hardware dost silný (např. Photoshop, Corel Draw, Quark Xpress atd.), si lebedí na běžně prodávaných strojích.

Když se dříve upgradovaly počítače, zejména ve firmách, vzalo se obvykle vše „z jedné vody načisto“: s novým hardware se pořídily i nové verze software, a bylo to praktické řešení. Firma někdy jednu verzi přeskočila, jindy ne; upgradovací cyklus byl mezi třemi až pěti lety. V té době se také začalo používat sousloví „WIntel“, které dobře vyjadřovalo spojenectví Intelu a Microsoftu – jedna druhé a druhá první pomáhala dělat lepší byznys. Existovalo rovněž mnoho úvah a spekulací, že softwaroví výrobci záměrně zvyšují náročnost svých programů na hardware, aby vynutili kompletní upgrade, a že Microsoft a Intel v tomto mají „tichou dohodu“; z dnešního zpětného pohledu ale podobné, dříve zcela vážně míněné analýzy vypadají trochu směšně.

Nyní je ale situace jiná. Souběžnost upgrade software a hardware vymizela (hovoříme o stolních počítačích). Software se upgraduje nikoli proto, že je zde nový hardware, který umožní jeho hladký chod, ale proto, že má o tolik lepší funkce než verze předchozí, že se jeho upgrade vyplatí. Hardware se pak upgraduje po podstatně delším čase a důvodem také nebývá výkonnost procesoru, spíše souhrn zastaralostí více komponent najednou, nebo chybějící hardwarová funkčnost, která je dnes už povinností (kupř. USB port). Procesor se pak vymění „mimochodem“, ostatně už také netvoří tak vysokou část ceny počítače jako dříve.

Slovo „Wintel“ pomalu z žurnalistického žargonu vymizelo – je cítit, že spojenectví obou gigantů už není ani tak pevné, ani tak významné jako dříve. Každá z obou firem si dělá své, zájmy se kříží a může docházet i ke střetům – Intel by ze zřejmých důvodů uvítal další větší úspěch platformy Linux, na rozdíl od Microsoftu. Současná stagnace v prodeji osobních počítačů (platí hlavně pro vyspělé státy, u nás je stále ještě „komu prodávat“) se obligátně připisuje „ekonomice“; ale ta na tom zase tak zle není. Počítače, hlavně ve firmách, nyní vydrží ne tři nebo pět, ale třeba deset let a budou se vyměňovat jako automobily – až začnou dosluhovat, ne proto, že na trhu je zase nový model.

Diskuze (146) Další článek: Microsoft má zaplatit další půl miliardy

Témata článku: Hardware, Microsoft, Corel Draw, Nejvýkonnější hardware, Moore, Draw, Zákon, Moorův zákon, Zřejmý důvod, Důl, Prodávaný stroj

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu