MoonFish: Virtuální bubeník

Program MoonFish dokáže nahradit nejen živého bubeníka, ale i mnohem více.
V kom z nás by nebyl alespoň kousek hudebníka. Vždyť se také říká. „Co Čech, to muzikant.“ A jistě jste někdy zažili situaci, kdy jste si jen tak prosty nebo propiskou poklepávali o desku stolu, docela překvapeni tím, jaký zajímavý rytmus jste tím stvořili. Pokud tedy chcete své umělecké ambice rozvinout do větší šíře, pokračujte ve čtení, jelikož dnes recenzuji MoonFish – The Drums Generator.

Program tvoří jedno velké okno, které se až příliš nápadně podobá mixovacímu pultu (viz. screenshot). Jeho hlavní část tvoři linka rozdělená na čtyři takty po čtyřech dobách – tedy šestnáct políček, kam vkládáte samply. Několik jich máte předdefinovaných (např. velký buben, malý buben a jiné elektronické zvuky). Ty musíte nejdříve stiskem tlačítka SAMPLES vybrat na seznam (jako sampl může posloužit jakýkoliv zvuk ve .wav formátu) a pak je levým myšítkem dosadit do linky. Stačí jen zvolit tempo (od 30 bpm až do 1230(!!!) bpm) a můžete hrát. (BPM – beats per minute = úderů za minutu.)

Samozřejmě, že takto vytvořený rytmus je velmi jednoduchý a podobá se spíš onomu ťukání do desky stolu, ale výčet funkcí zde zdaleka nekončí. MoonFish umožňuje hraní „šestnáctek“ (tj. zdvojených not), „dvaatřicetinek“ a dalších jejich násobků, problém je pouze v tom, že rychlejší noty již není možno sluchem rozpoznat. Každou takto stvořenou část lze uložit jako .wav soubor, který lze použít jako další sampl – možností je nekonečně mnoho, zvláště když uvážíte, že můžete mixovat až tři kanály, u nichž můžete zvolit jejich hlasitost a zpoždění.

Ještě jsem zapomněl zmínit možnost nastavení výšky každého tónu – v nejnižší oktávě zní úder velkého bubnu mocně a dunivě, při nejvyšší přesně naopak. Možností má MoonFish spousty – můžete si třeba do výsledné skladby vmixovat zvuk jehly jedoucí po vinylu – píseň pak bude znít realističtěji, jako od opravdového DJ. Další schopnosti a možnosti programu si určitě zjistíte sami, pokud si program stáhnete a pokud ne, pak vězte, že se vždy můžete obrátit na přehledný návod (bohužel v angličtině). Jediné, co bych snad mohl produktu vytknout je velmi časté padání, ale jelikož se jedná o jednu z prvních verzí, můžeme trochu přivřít oči.

Program je možné provozovat pod MS Windows 95/98 a MS Windows 2000. Ostatní operační systémy včetně MS Windows NT zatím podporovány nejsou. Vyžadován je počítač s procesorem Intel Pentium 166 MHz a rychlejším, 32 MB RAM, zvuková karta s DirectX nebo MME. Pokud vám tato volná verze s označením diet nestačí, za 35 USD můžete mít plnou verzi fat, která kromě jiného umí pracovat ve stereo režimu či exportovat do MP3 (na rozdíl od diet).

Domácí stránka holandského výrobce Bram Bos

Download zde

Velikost - 1,6 MB

Licence – freeware

Diskuze (3) Další článek: Antiviroví hlídací psi v boudě

Témata článku: Windows, Vinyl, Zvukový kanál, Virtuální, Generator, Velká ambice, Nota, Beats


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku