MoonFish: Virtuální bubeník

Program MoonFish dokáže nahradit nejen živého bubeníka, ale i mnohem více.
V kom z nás by nebyl alespoň kousek hudebníka. Vždyť se také říká. „Co Čech, to muzikant.“ A jistě jste někdy zažili situaci, kdy jste si jen tak prosty nebo propiskou poklepávali o desku stolu, docela překvapeni tím, jaký zajímavý rytmus jste tím stvořili. Pokud tedy chcete své umělecké ambice rozvinout do větší šíře, pokračujte ve čtení, jelikož dnes recenzuji MoonFish – The Drums Generator.

Program tvoří jedno velké okno, které se až příliš nápadně podobá mixovacímu pultu (viz. screenshot). Jeho hlavní část tvoři linka rozdělená na čtyři takty po čtyřech dobách – tedy šestnáct políček, kam vkládáte samply. Několik jich máte předdefinovaných (např. velký buben, malý buben a jiné elektronické zvuky). Ty musíte nejdříve stiskem tlačítka SAMPLES vybrat na seznam (jako sampl může posloužit jakýkoliv zvuk ve .wav formátu) a pak je levým myšítkem dosadit do linky. Stačí jen zvolit tempo (od 30 bpm až do 1230(!!!) bpm) a můžete hrát. (BPM – beats per minute = úderů za minutu.)

Samozřejmě, že takto vytvořený rytmus je velmi jednoduchý a podobá se spíš onomu ťukání do desky stolu, ale výčet funkcí zde zdaleka nekončí. MoonFish umožňuje hraní „šestnáctek“ (tj. zdvojených not), „dvaatřicetinek“ a dalších jejich násobků, problém je pouze v tom, že rychlejší noty již není možno sluchem rozpoznat. Každou takto stvořenou část lze uložit jako .wav soubor, který lze použít jako další sampl – možností je nekonečně mnoho, zvláště když uvážíte, že můžete mixovat až tři kanály, u nichž můžete zvolit jejich hlasitost a zpoždění.

Ještě jsem zapomněl zmínit možnost nastavení výšky každého tónu – v nejnižší oktávě zní úder velkého bubnu mocně a dunivě, při nejvyšší přesně naopak. Možností má MoonFish spousty – můžete si třeba do výsledné skladby vmixovat zvuk jehly jedoucí po vinylu – píseň pak bude znít realističtěji, jako od opravdového DJ. Další schopnosti a možnosti programu si určitě zjistíte sami, pokud si program stáhnete a pokud ne, pak vězte, že se vždy můžete obrátit na přehledný návod (bohužel v angličtině). Jediné, co bych snad mohl produktu vytknout je velmi časté padání, ale jelikož se jedná o jednu z prvních verzí, můžeme trochu přivřít oči.

Program je možné provozovat pod MS Windows 95/98 a MS Windows 2000. Ostatní operační systémy včetně MS Windows NT zatím podporovány nejsou. Vyžadován je počítač s procesorem Intel Pentium 166 MHz a rychlejším, 32 MB RAM, zvuková karta s DirectX nebo MME. Pokud vám tato volná verze s označením diet nestačí, za 35 USD můžete mít plnou verzi fat, která kromě jiného umí pracovat ve stereo režimu či exportovat do MP3 (na rozdíl od diet).

Domácí stránka holandského výrobce Bram Bos

Download zde

Velikost - 1,6 MB

Licence – freeware

Diskuze (3) Další článek: Antiviroví hlídací psi v boudě

Témata článku: Windows, Beats, Velká ambice, Generator, Nota, Vinyl, Virtuální, Zvukový kanál


Určitě si přečtěte

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí