Acer Predator BFGD – Big Format Gaming Display
Jaké letos můžeme čekat trendy mezi monitory? To ukázaly první modely představené v prvních týdnech tohoto roku. Především na lednovém veletrhu CES se jich urodilo opravdu hodně. Mezi taháky novinek budou patřit vlastnosti, které aktuálně vidíme i v kategorii smartphonů nebo notebooků, tedy tenké rámečky, zvětšující se rozměry i rozlišení. Přibyly však i některé nové technologie, které pomohou ke kvalitnějšímu obrazu.
Jednoznačně nejvýraznější novinkou letošního trhu s monitory bude nová herní kategorie BFGD. Tu společně s výrobci monitorů připravila Nvidia, která zároveň určila specifikace. Ty se tak napříč jednotlivými výrobci prakticky nebudou lišit a dá se očekávat použití totožných zobrazovacích panelů.


Velmi podobně budou vypadat všechny monitory BFGD. Lišit se budou prakticky jen stojany
Jako zástupce kategorie jsme sice vybrali model od Aceru, stejné parametry však bude nabízet i Asus ROG Swift PG65 nebo HP Omen 65 BFGD. Parametry jsou to nevídané, především potom v herní kategorii.
Displeje nabídnou úhlopříčku 65 palců, rozlišení 4K s podporou HDR, obnovovací frekvenci herních 120 Hz s dostatečně nízkým input lagem a maximální jas 1 000 cd/m2. Díky vestavěnému mikrofonu budou spolupracovat s Google Assistantem a zároveň v nich bude integrován přehrávač s Android TV.
Ceny sice zatím neznáme, rozhodně ale nebudou hezké. Snadno se mohou přehoupnout přes hranici sta tisíc korun.
LG 32UK950 – s nano-IPS
LG s novými monitory ukazuje, na co se letos výrobci mohou zaměřovat v případě monitorů pro pokročilejší uživatele, tedy primárně profesionály, kteří vyžadují kvalitně zkalibrovaný panel s dostatečným gamutem.
V případě modelu 32UK950 jde o panel s úhlopříčkou 32 palců a standardním rozlišením 4K – 3 280 × 2 160. Zároveň nabízí široký gamut DCI-P3 a v parametrech najdeme údaj o HDR 600. To značí podporu této technologie s maximem jasu na úrovni 600 cd/m2.


LG začne používat kokurenci pro technologii Quantum Dot. Stojí na stejném principu, jen se jmenuje Nano-IPS
Hlavní specialitou je tady ale použití technologie nano-IPS. Ta se v základu neliší od běžného zobrazovacího panelu typu IPS, tady jsou ale použity pro usměrnění světla podsvícení nanočástice. Jde o stejný princip, který u dalších výrobců (především Samsung) známe pod označením Quantum Dot. Přinese zlepšené podání barev, ale především zvýší kontrast při stejných parametrech podsvícení a panelu. LG bohužel zatím tento údaj ve specifikacích monitoru nezveřejnilo.
HP Z43 – hlavně tenké rámečky
HP zařadilo do svojí nabídky pro letošek trojici nových monitorů řady Z. Kromě největší Z43, jsou to i modely Z32 a Z27, kdy číslo vždy udává úhlopříčku. Výrobce se zaměřuje nejen na velké rozměry, ale i design, kterému dominují tenké rámečky (i když ve skutečnosti nejsou tak tenké, jako na promo fotografiích). Monitory zároveň budou k dispozici za rozumné ceny. V případě největšího Z43 se jen těsně vyšplhá nad hranici 20 tisíc korun.


HP Z43 hraje jednak na obří velikost a zároveň na design s tenkými rámečky
Co se týče polohovatelnosti je Z43 spíše televizí, kde lze monitor pouze natočit nebo naklopit. Celkem logicky chybí režim pivotu stejně jako regulace výšky, která je dostupná u modelu Z32.
Výhodou u největšího monitoru je nabídka konektorů. Pro připojení k počítači poslouží DisplayPort, mini DisplayPort, HDMI 2.0, ale rovněž USB typu C. K dispozici je potom i USB hub s pěticí konektorů USB 3.0.
Asus PQ22UC – OLED na cesty
Asus začne během letošního roku prodávat svůj první profesionální monitor s panelem typu OLED. Bude mít úhlopříčku 22 palců a rozlišení 4K. Z toho vychází parádní jemnost panelu 200 PPI, což je jen o něco méně než v případě Macbooků s displejem Retina.
Panel dokáže zobrazit 99 % barevného gamutu DCI-P3 a 100 % sRGB. Zároveň nechybí podpora HDR.

Stojan lze sklopit a monitor tak přenášet v nějakém rozumném zavazadlu
Zajímavostí je, že Asus jako jeden z taháků tohoto monitoru udává jednoduchou přenositelnost. Té nahrává nejen menší úhlopříčka, než bychom u profesionálního monitoru čekali, ale i možnost sklopit stojan na záda monitoru. Na použití s notebooky jsou připraveny i grafické výstupy, kde najdeme i USB typu C nebo micro-HDMI.
Asus bude dodávat monitor zkalibrován tak, aby barevná odchylka ΔE byla menší než 2. Výrobce rovněž nabídne software ProArt Calibration, který umí barevné profily uložit přímo do paměti monitoru. Při přenášení tak není třeba profily posílat z jednoho zařízení na druhé. Cena pro PQ22UC zatím není známá.
Dell Ultrathin S2719DM – nástupce legendy
Teď něco pro konzervativní uživatele – nástupce oblíbené sedmadvacetipalcové řady od Dellu. Zachovává si (pro mnohé stále nejlepší) pracovní rozlišení 2 560 × 1 440, vynikající barvy s tovární kalibrací a zároveň nebude extrémně drahý.
Dell vsází na velmi tenké rámečky i velmi malou tloušťku celé konstrukce. Záda jsou prohnutá podobně jako u iMaců.



Dell u oblíbené 27palcové řady stále trvá na rozlišení 2 560 × 1 440
Panel typu IPS nabídne maximální jas 400 cd/m2 a pokrytí standardního gamutu sRGB ze 100 % a široký DCI-P3 z 85 %. Díky podpoře HDR může špičkový jas dosáhnout na 600 cd/m2. Monitor bude možné naklonit, nicméně výšku upravit nelze stejně jako nejde natočit. Ostatně s tímto typem stojanu by to šlo jen stěží.
Dell Ultrathin S2719DM se prodává za cenu kolem 12 tisíc.
Lenovo ThinkVision P32U – s Thunderboltem 3 včetně řetězení
Do nabídky monitorů s rozhraním Thunerbolt 3 přibyde nový model od Lenova. Ten má dvaatřicetipalcový panel typu IPS, rozlišení 4K, maximální jas 300 cd/m2 a kontrast standardních 1 000:1. Zároveň nabídne pokrytí gamutu AdobeRGB z 99 %.



Při připojení pomocí Thunderboltu 3 lze za sebe zřetězit více monitorů nebo do děj připojit periferie se stejným rozhraním
Nejzajímavější vlastností je ale přítomnost konektoru USB-C s rozhraním Thunderbolt 3. Těchto modelů je na trhu velmi málo, a ještě méně těch, které nabízí podporu pro řetězení. To je ideálem při připojení k notebookům. Druhý, třetí či čtvrtý monitor je vždy připojen do toho předchozího a stejně tak lze přímo do monitoru připojit externí disk, či jinou periferii se stejným rozhraním. A nechybí ani USB hub se čtyřmi konektory USB 3.0. Cena nicméně odpovídá tomu, že půjde tak trochu o exkluzivní monitor – bude stát téměř 34 tisíc korun.
LG 34WK95U – 5K hodně zeširoka
Na konec jsme si nechali druhý model od LG, tentokrát s úhlopříčkou 34 palců. Monitor však využívá poměr stran 21:9, na kterém výrobce využil rozlišení 5 120 × 2 160. Navíc, stejně jako u předchozího Lenova, nechybí podpora rozhraní Thunderbolt 3. Podle všeho ale tady bude chybět možnost řetězení.


Poměr stran si už na trhu našel svoje místo, nyní jej LG posunuje ještě o kus dál - vybaví jej rozlišením 5K
Nechybí však HDR s maximálním špičkovým jasem 600 cd/m2. LG bohužel do specifikací stále nepřidalo informace o pokrytí barevných prostorů ani typický kontrast panelu. Bohužel zde rovněž neznáme cenu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium