Na internetu se "povaluje" spousta utilit a programů schopných monitorovat teplotu CPU, systému a dalších součástí počítače - některé byly popsány i zde na PCtuningu jako například MB monitor, který je asi nejznámějším a se svými pluginy i nejkomplexnějším programem na monitorování PC. Jak jsem již řekl programů existuje mnoho, ale většina z nich není zdarma. Já používám program MBprobe a o něm je i tento krátký článek.
Nejedná se sice o nijak rozsáhlý program, ale právě jeho velikost může být pro někoho předností (váží 70,5 kB a stáhnout jej můžete
zde, poslední je verze 1.31 beta9). Zato však dovede monitorovat 4 teploty, 9 hodnot napětí a otáčky 3 větráků (to vše samozřejmě jen pokud to podporuje vaše deska, ale toho se bát nemusíte, protože program podporuje většinu čipů monitorující tyto hodnoty). Je-li vaše deska a použitý čip podporován můžete zjistit v přiloženém textovém dokumentu, nebo ještě jednodušeji tak, že archiv rozbalíte a... program spustíte - tato utilita se totiž nemusí instalovat a je úplně zdarma a to jsou další dvě věci,
které se mě na tomto programu líbí. Jinak funguje ve Win9x, ME, NT4, 2000 a XP.
Tip: Pokud program, nebo jeho zástupce umístíte do složky „Po spuštění“, která se nachází v adresáři c:\windows, tak se bude spouštět vždy, když zapnete PC.
Nyní Vám popíšu jednotlivé funkce a vše co program umí
Takže po spuštění programu se vám v systémové liště objeví ikonka s měnící se teplotou (CPU/systém). Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte open, objeví se vám okno, které ukazuje všechny hodnoty jenž je program schopný monitorovat a ty na které chcete v případě překročení vámi zvolené hranice upozornit si zaškrtnete. Tak jsme se už dostali k položce „Properties“.

Systémová lišta

Okno se všemi kontrolními hodnotami.
Monitoring napětí
Nejprve zde máme položku „Voltage“, kde si můžete nastavit hodnotu správného napětí, změnit název některé položky a hlavně procentuální odchylky, při jejichž překročení vás bude program nejprve informovat pípáním a při ještě větším zvýšení může počítač i vypnout, nebo spustit, nějaký Vámi určený program (to vše lze nastavit v položce „Tasks“, kde lze zapnout i zapisovaní všech hodnot po dobu spuštění programu do *.log souboru, který si vyvoláte kliknutím pravým tlačítekm na ikonku v systémové liště a zvolíte Logs a View history. ).


Teplota
Položka „Temperature“ obsahuje podobné možnosti jako „Voltage“ jen nyní lze nastavovat teploty, které by se neměli překročit a k jednotlivým položkám zde musíte připojit i teplotní čidla a pokud má Váš CPU i interní čidlo, tak jej můžete právě zde zapnout.

Otáčky větráků
U záložky „Fan“ bych chtěl upozornit na položku „Divisor", pokud má totiž větrák, který monitorujete nízké otáčky, může se stát, že by program ukazoval, že se větrák netočí, tomu by jste měly zabránit tím, že zvýšíte hodnotu Divisor.

Další možnosti

„Aadjustment“ slouží pro kalibraci teploty, neboli lépe řečeno ke korekci teplotních odchylek a nastavení konkrétního čidla napětí.

„Display“ , jak již název napovídá, tato záložka slouží k nastavení toho co nám má program zobrazovat v systémové liště a v jakých jednotkách.

KLiknutím na obrázek si jej zvětšíte
Na závěr tu jsou už jen položky „Info“ a „About“, ale k těm již není třeba nic víc dodávat. Doufám, že se Vám tento prográmek líbil a že se někomu bude hodit. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla, ostatně se k němu můžete vyjádřit dole v diskusi.
CyberLuc@s